Softwarové zprávy týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové zprávy týkající se Maců

6. října 2010, 00.00 | ACDSee Pro for Mac OS X beta 1.4 přidává nedestruktivní editaci obrazu a vstupuje do závěrečné fáze beta testování. Pixelmator bude podporovat nový obrazový formát WebP. A na Amazonu se objevily nabídky chystaných knih popisujících mediální balík iLife '11.

V minulých dnech dorazilo několik zpráv o chystaném softwaru pro Macy, jež stojí za zmínku:

ACDSee Pro for Mac OS X beta 1.4 doplňuje nedestruktivní editaci obrazu

Pro správu digitálních fotografií a obrázků obecně existuje pod Mac OS X několik řešení, mnohým bude stačit iPhoto z balíku iLife, který dostanou s Macem, najdou se ovšem i další alternativy. Profesionálové mohou zvolit Aperture 3 nebo Adobe Photoshop Lightroom 3, schůdnou volbou může být též nový Photoshop Elements 9, který nyní nabízí plnohodnotný organizátor fotografií i na Macu.

Pod Windows ovšem už řadu let k oblíbeným řešením správy fotografií a obrázků patří programy firmy ACD Systems. (Grafika loni recenzovala ACDSee Pro 2.5 a letos přiblížila ACDSee Photo Manager 12, levnější variantu ACDSee Pro Photo Manageru 3.0).

Beta testování ACDSee Pro for Mac OS X vstupuje do závěrečné fáze

S rostoucí oblibou Maců se však firma rozhodla vydat i na platformu Mac OS X a loni v květnu uvolnila první veřejnou beta verzi programu ACDSee Pro for Mac OS X (ACDSee kdysi nabízela svůj software pro Mac OS, avšak pro Mac OS X začala vyvíjet až loni).

Ostrou verzi programu ACD Systems původně slibovala již na letošní rok, ale zatím pouze vydávala další beta verze, nyní však uvolnila novou verzi beta 1.4, jež by podle téhle tiskové zprávy z konce září měla tvořit závěrečnou fázi testování, ostrou verzi slibuje počátkem roku 2011, teď by se měly implementovat připomínky testujících, provádět závěrečné optimalizace a samozřejmě všeobecně program dolaďovat.

Novinky verze beta 1.4

Beta verzi testuje přes 10 000 uživatelů a ACD Systems pro ně udržuje také četná diskusní fora. Nová beta verze 1.4 přináší především nedestruktivní editaci obrazu. Fotografie tak bude možné upravovat, aniž by bylo třeba ukládat pracovní kopie souborů, což ušetří čas.

Dále bylo vylepšeno uživatelské rozhraní pro režim Process (zpracování obrazu), nastavení pro zpracování lze snadno kopírovat a vkládat mezi jednotlivými snímky.

Program samozřejmě umí pracovat s metadaty, způsobem kompatibilním se specifikacemi pracovní skupiny Metadata Working Group (MWG ) pro interoperabilitu, podporuje standardy IPTC Core, Extended a IIM. Mimoto verze 1.4 podporuje XMP sidecar soubory umožňující připojovat XMP data k nepodporovaným souborovým formátům. A k důležitým datům půjde rychle přistupovat z panelu Custom Metadata (vlastní metadata).

Beta verze 1.4 by se již měla v podstatě vyrovnat svému protějšku pro Windows, ACDSee Pro Photo Manageru 3.0. Program nabízí nástroje pro správu, prohlížení, editaci a tisk fotografií (přepíná mezi režimy zobrazování a editace).

Už beta verze 1.3 uvolněná v červnu přidala editační režim Process, poskytující mnohé nástroje úpravy obrazu, včetně korekcí zkreslení objektivu, potlačení šumu a korekcí barev, vedle mnoha dalších. Program umí spravovat obrazové soubory jak na lokálních svazcích, tak na externích zdrojích a podporuje samozřejmě též přímý import snímků z fotoaparátů (včetně běžnějších formátů RAW).

Nová beta verze 1.4 režim Process doplnila o dlouho slibovanou nedestruktivní editaci, čímž se ACDSee Pro for Mac OX zřejmě stal funkčně hotovým. Podrobnější informace o programu (včetně videoukázek) se nacházejí na těchto stránkách a tohle tlačítko beta verzi 1.4 stáhne (tvoří ji 12 MB velký DMG soubor).

Protože jde stále o beta verzi, dá se stáhnout zdarma. Požaduje Mac s procesorem Intel (celkem pochopitelné u softwaru přeneseného z Windows), Mac OS X 10.5 nebo vyšší, alespoň 512 MB RAM (doporučuje se 1 GB) a 100 MB prostoru na disku.

Problémem nejspíš bude vysoká cena tohoto softwaru

Ostrá verze plánovaná na příští rok ovšem již bude shareware, bude se nabízet jako 30denní zkušební verze, za licenci na plnou verzi bude ACD Systems žádat 169,99 USD. A právě to zřejmě bude hlavní problém tohoto softwaru, protože výše zmíněné alternativy přijdou na podobnou nebo menší částku. (Například Aperture 3 se prodává za 199 USD, umí toho ovšem podstatně víc, srovnatelnější Photoshop Elements 9 stojí 99 USD.)

Navíc lze očekávat, že ACDSee Pro budou zpočátku trápit obvyklé dětské nemoci, přece jenom jde o software pro Windows přenesený na novou platformu (nemluvě o tom, že ani mnozí uživatelé programů ACD Systems pod Windows nejsou příliš spokojení se směrem, jímž se firma v poslední době vydala), ostatně samotné dlouhé beta testování naznačuje, že přenos aplikace nebyl zrovna triviální.

Tohle vše se ale vyjasní teprve příští rok s uvedením ostré verze, ACD Systems se však rozhodně bude muset na Macu vypořádat se značně silnou a zavedenou konkurencí.

Pixelmator bude podporovat formát WebP

Letos na jaře Google začal prosazovat nový formát digitálního videa WebM a nyní se rozhodl zasáhnout také do formátů statických obrázků, oznámil nový obrazový formát WebP. Jak vyplývá už z jejich názvů, zaměřují se tyto formáty na použití na Webu, což u Googlu jistě nikoho nepřekvapuje.

Avšak zatímco v případě webového videa stále ještě probíhá souboj několika formátů (H.264 má sice náskok, mnohým, včetně Googlu, však vadí jeho zatížení softwarovými patenty), u statických obrázků se všeobecně přijímaným standardem stal JPEG, i když se pořád používají též některé další formáty (v poslední době se dost prosazuje PNG a pro určité grafické prvky stále má smysl i starší GIF).

Formát WebP údajně zmenší velikosti obrázků pro Web

A do toho teď přichází Google se svým novým formátem WebP, o němž tvrdí, že zajistí menší velikosti souborů proti formátu JPEG při stejné nebo vyšší kvalitě obrazu. S WebP podle něj lze soubory zmenšit až o 40 procent a samozřejmě použité algoritmy a kodeky jsou otevřené a nepodléhají patentům či licencím (což ovšem možná stejně jako u WebM někdo brzy zpochybní).

Menší velikosti souborů by byly výhodné hlavně pro mobilní zařízení, jež mívají pomalejší připojení, často navíc s datovými limity a proti osobním počítačům bývají i méně výkonná. WebP obrázky by se stahovaly a zobrazovaly rychleji, zajímavé by mohly být také pro tvůrce webů, protože hostingové služby obvykle účtují podle objemů na serverech uložených a sítí přenášených dat.

Přesto není vůbec jisté, zda se nový formát prosadí, Google je sice hodně silná firma, avšak bude velice těžké uvést do širšího užívání nový formát statických obrázků, který má zatím jen velice omezenou podporu, podrobněji to probírá například tenhle článek na Rootu. (Kritikové navíc namítají, že Googlem uváděného zmenšení souborů se dá dosáhnout i u stávajících formátů pomocí dodatečných optimalizací.)

Pod Mac OS X bude WebP jako první podporovat Pixelmator 1.6.2

To, zda se WebP uchytí v širším měřítku, zde samozřejmě nevyřešíme, to ukáže až budoucnost, ale pod Mac OS X ho bude již brzy podporovat přinejmenším jeden program.

Na MůjMacu pravidelně informujeme o programu Pixelmator, levném, přesto docela schopném obrazovém editoru pro Mac OS X, který si už získal řadu příznivců. Jeho výrobce, londýnská firma Pixelmator Team Ltd., ho neustále rozvíjí, minulý týden vydala již verzi 1.6.1.

A tento čtvrtek hodlá Pixelmator Team vypustit další drobnou aktualizaci svého programu, jež jako první doplní právě podporu formátu WebP.

Macworld s předstihem získal od vedoucího manažera Pixelmator Teamu a vedoucího designéra uživatelského rozhraní programu Sauliuse Dailida časnou verzi Pixelmatoru s podporou WebP pro vyzkoušení.

Podpora nového formátu se nachází v menu „File > Export > Other“, v dialogovém okně pro uložení souboru v tomhle formátu se nabízí posuvník, jímž lze rozhodovat mezi kvalitou obrazu a velikostí výsledného souboru.

V testech Macworldu Pixelmator opravdu vytvářel obrázky, které vypadaly stejně jako jejich protějšky v JPEG, ale byly menší, například 1,2MB JPEG soubor s vysokým rozlišením se po nastavení kvality na 70 procent zmenšil na 406 KB, jenže WebP soubor se stejnými nastaveními zabíral jen 360 KB. (Srovnávací galerii ukázek JPEG a WebP obrázků pochopitelně nabízí Google, jde si z ní udělat představu, čeho se takto dá dosáhnout.)

Tento čtvrtek by se podle Dailida měl objevit Pixelmator 1.6.2, na jehož doladění se nyní usilovně pracuje, zároveň se připravuje zásuvný modul pro funkci Quick Look Finderu, aby bylo možné zobrazovat náhledy WebP obrázků.

Implementace podpory WebP však ještě nebude zcela kompletní, nástroj Web Export (v menu File) pro export do formátů vhodných pro Web zatím WebP implicitně nenabídne, ale půjde to zapnout příslušnými předvolbami v Terminalu. Pixelmator Team si tak sám zjevně není jistý, jak bude nový formát přijat, Dailide Macworldu řekl, že nyní budou čekat, jaký zájem o WebP projeví uživatelé Pixelmatoru.

Pixelmator Team tím ovšem nic neriskuje, podporu nového formátu může využít pro marketing Pixelmatoru (spojitost s Googlem zajistí pozornost médií) a kdyby se WebP přece jenom ujal, bude mít náskok.

Na Amazonu se objevily položky připravovaných knih o iLife '11

Se všemi novými Macy se dodává mediální balík iLife, avšak jeho současná verze '09 byla představena již v lednu 2009 a od té doby se dočkala jenom několika menších průběžných aktualizací. Není divu, že se již dlouho vynořují pověsti o jeho nové verzi, což pravděpodobně bude iLife '11.

Různé náznaky jeho uvedení se objevují už delší dobu, počátkem srpna se na Amazonu například předběžně nabízelo rodinné balení iLife '11 a v červenci přinesl francouzský web Mac4ever několik pověstí o vlastnostech tohoto programového balíku, údajně bude 64bitový a v základní instalaci by již neměl zahrnovat aplikaci iDVD. Zároveň však sliboval uvedení iLife '11 na srpen, což se samozřejmě nesplnilo.

A nyní se na Amazonu objevily další takovéto „úniky“ (jako první na ně upozornil 9to5mac), týkající se knih o iLife '11.

Na britském Amazonu se nabízí německá kniha „iLife '11“ s podtitulem „Jak organizovat, optimalizovat a vzájemně sdílet digitální fotografie, filmy a mnohá další data“. A na obálce se nachází šikmá páska s nápisem „iPhoto, iMovie a další s aplikacemi pro Mac, iPhone 4, iPod a iPad“ a jako datum vydání se pro ni uvádí listopad 2010.

Stejná kniha se nabízí také na německém Amazonu, kde ji navíc doprovází stručný popis obsahu. A ten uvádí, že balík iLife '11 je zcela přepsaný pro 64 bitů, velké změny proběhly hlavně v programu iPhoto a v integraci sociálních sítí. Zcela přepsaný byl též iWeb a zmizela aplikace iDVD a současně se tam nachází zcela nová aplikace, o tom všem má kniha pojednávat. Jako datum vydání však německý Amazon udává prosinec 2010. Dotyčný popis je ovšem téměř shodný s oněmi pověstmi z Francie a nelze vyloučit, že byly jeho inspirací.

Na Amazonu (britském i německém) se ale dále nachází ještě kniha „iMovie '11: iLife 11 von Apple für engagierte Hobbyfilmer“ („iMovie '11 z iLife 11 Apple pro zapálené amatérské filmaře“), jež na obalu zmiňuje též aplikaci iDVD, což je v rozporu s dosavadními pověstmi. A ve stejné edici se objevuje kniha „iPhoto '11: iLife '11 von Apple für engagierte Digitalfotografen“ ( „iPhoto '11 z iLife '11Applu pro zapálené digitální fotografy“), obě mají vyjít v listopadu 2010.

Tři různé knihy pojednávající o iLife '11, to už asi nebude náhoda, nevíme však, jestli tito autoři opravdu získali předčasný přístup k nové verzi iLife, anebo zda dotyčná nakladatelství jenom odhadují další vývoj a zmíněné knihy zatím existují pouze v jejich plánech.

Fyzicky tyto knihy ještě nikdo neviděl, ale úplně vyloučit nejde ani jejich autenticitu, potom by se iLife '11 zřejmě objevil už brzy, protože daný software bude muset být na trhu dřív než knihy o něm. Nakonec je to docela dobře možné, když nyní Apple již nenavštěvuje Macworldy, záleží pouze na něm, kdy přesně uvede novou verzi svého mediálního balíku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: