Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové zprávy z minulého týdne: softwarové aktualizace a novinky kolem Leoparda (3.9.07)
3. září 2007, 02.00 | Objevily se softwarové aktualizace pro Parallels Desktop 3.0 (zatím v beta verzi), pro iPhoto 7 a pro AirPort Extreme Base Station. A server ThinkSecret přinesl galerii snímků obrazovky nejnovějšího sestavení Leoparda.
Minulý týden jsem si vzal volno, tudíž dnešní články shrnují zprávy za celý minulý týden. Na konci prázdnin ovšem zase tolik novinek nebylo, takže se to dalo celkem snadno zvládnout. Kvůli přehlednosti přesto informace rozděluji do tří článků. V tomto prvním vás seznámím se softwarovými novinkami, do druhého jsem shrnul zprávy týkající se iPodů a iTunes Store a třetí článek informuje o iPhonu.
Nejprve se tedy podívejme na dění v oblasti softwaru:
Softwarové aktualizace
Softwarových novinek sice nebylo tolik jako na počátku srpna, přesto se objevilo pár zajímavých aktualizací, zde je najdete uvedeny v chronologickém pořadí tak, jak přicházely:
Nová beta verze pro Parallels Desktop 3.0
V pátek 24. srpna Parallels zveřejnila beta verzi aktualizace pro svůj virtualizační program Desktop 3.0.
Nová beta verze aktualizace, označená jako Release Candidate, tedy už těsně předcházející ostrou verzi, vylepšuje především režim Coherence pro těsnou spolupráci aplikací Windows s prostředím Mac OS X. Nově lze všechna okna Windows minimalizovat do doku tak, jako okna vlastních aplikací Mac OS X.
Vylepšeny byly rovněž sdílené složky (Shared Folders) Desktopu, složka Dokumenty ve Windows a její podsložky zobrazují stejný obsah jako vaše domovská složka Mac OS X.
K další změnám patří podpora Exposé a průsvitných oken v režimu Exposé, možnost překrývat přes sebe v Coherence několik oken Windows a Mac OS X, možnost změnit formát disku virtuálního stroje nástrojem Parallels Image Tool, podpora iPhonu v iTunes pro Windows, optimalizace využívání procesoru, lepší správa paměti a zvýšení celkového výkonu – včetně možnosti podporovat více než 4 GB RAM pro více virtuálních strojů.
Beta verze se dá stáhnout odtud (zabírá 87,2 MB). Je třeba mít na paměti, že se stále jedná o beta verzi a nevztahuje se na ni technická podpora nabízená pro ostré verze.
Desktop tak nastupuje do dalšího kola soupeření s VMware Fusion. Své příznivce si již našla obě řešení, ovšem mnozí začali upřednostňovat Fusion, a tak není divu, že se Parallels snaží. Tenhle závod jistě potrvá ještě hodně dlouho.
iPhoto 7.0.2
Minulé úterý vydal Apple drobnou aktualizaci programu iPhoto. Nová verze 7.0.2 řeší problémy spojené s publikováním na .Mac Web Gallery, s obnovou miniatur a s editací fotoknih. Také má řešit řadu dalších menších problémů, jako obvykle blíže neurčených.
Apple už těsně po uvedení balíku iLife '08 uvolnil aktualizaci na iPhoto 7.0.1, ta se však očividně se všemi chybami nevypořádala.
iPhoto 7.0.2 se buď nainstaluje přes Software Update, nebo se dá stáhnout z webu Applu, příslušný soubor zabírá 8,8 MB. Aktualizace vyžaduje Mac OS X 10.3.9 či vyšší a iPhoto 7.0.x.
Aktualizace firmwaru AirPort Extreme Base Station
A ve středu se objevila aktualizace firmwaru pro bezdrátový přístupový bod AirPort Extreme Base Station s podporou technologie 802.11n.
Nový firmware verze 7.2.1 je certifikován jako vyhovující předběžnému návrhu standardu 802.11n draft 2.0. (Pro technologii 802.11n dosud nebyl schválen oficiální standard, zařízení na trhu se řídí jeho předběžnými návrhy, nejnovější verzi představuje právě „Draft 2.0“. )
Firmware rovněž zahrnuje opravy chyb a bezpečnostní aktualizace. Podle Applu mimo jiné ošetřuje bezpečnostní problém, který by mohl vzdáleným útočníkům umožnit nepříznivě ovlivnit výkon sítě. Útok využívá toho, jak protokol IPv6 zachází se směrovacími hlavičkami typu 0, aktualizace to řeší vypojením podpory takovýchto hlaviček. Tento problém se však týká pouze starších verzí Base Station, nová verze vybavená gigabitovými Ethernet porty (uvedená potichu na trh počátkem srpna), danou opravu již obsahuje.
Aktualizaci najdete zde na webu Applu, zabírá 4,6 MB. Pro její instalaci budete potřebovat (vedle samotné Base Station) správní utilitu AirPort Utility 5.1 či vyšší. Ta existuje jak pro Mac, tak pro Windows, výše uvedený odkaz pro nový firmware obsahuje též odkazy ke stažení nejnovějších verzí utility pro obě platformy, budete-li to potřebovat.
Novinky kolem Leoparda
Pár věcí se minulý týden událo také kolem Leoparda:
ThinkSecret přináší novou galerii
Už předminulý víkend se objevila nová sestavení operačního systému pro vývojáře. Sestavení klientské verze systému nese označení 9A527 a server ThinkSecret jako obvykle přináší galerii snímků obrazovky pro toto nové sestavení. Textový komentář ke galerii najdete tady, vlastní galerie se nalézá na téhle adrese.
ThinkSecret potvrzuje předchozí zprávy, podle nichž nové sestavení pracuje celkově rychleji a obsahuje daleko méně chyb než jeho předchůdci.
Navíc přináší novou grafiku instalátoru, nové úvodní video (k tomu se ještě vrátím níže) a Mail poprvé vypisuje nové funkce verze 3.0, nikoli údaje verze 2.0 z Tigera jako předtím.
Objevují se další známky vylepšování uživatelského rozhraní, především prvky nástrojových panelů jsou lépe ohraničené a ovládací prvky oken mají plnější a sytější vzhled.
Prakticky každá aplikace v sestavení 9A527 nabízí novou ikonu ve vysokém rozlišení. Už v minulém sestavení začal Apple zvětšovat rozměry ikon nad 128 x 128 pixelů, což se nejvíce projevuje při jejich procházení ve Finderu přepnutém na zobrazení CoverFlow. Network Utility nyní má ikonu vyvedenou ve zlatavých odstínech, namísto zelených odstínů Tigera. Obrázky nových ikon ostatně tvoří velkou část celé galerie.
Zmenšují se aplikace?
Avšak za nejzajímavější novinku ThinkSecret považuje to, že se výrazně zmenšila velikost mnoha aplikací proti předchozím sestavením.
V této souvislosti upozorňuje, že se textový program Pages z balíku iWork '06 zmenšil z 854 MB na 266 MB v nové verzi balíku iWork '08 a prezentační program Keynote dokonce zeštíhlil z 1,12 GB na 283 MB.
K podobným zmenšením došlo také u aplikací Leoparda, ty však nadále zůstávají většinou větší než jejich verze z Tigera. Tak třeba adresář Address Book zabírá v nejnovějším sestavení 9A527 47,7 MB, ale v sestavení 9A499 to bylo 50,7 MB. Verze pro Tiger si však vystačí s 25,2 MB.
Na druhou stranu utilita AirPort Utility, zabírající v Tigeru a Leopardu 9A499 23,7 MB se v sestavení 9A527 scvrkla na 4,1 MB. Directory Utility (Directory Access v Tigeru) zabírala v sestavení 9A499 8,5 MB, teď se uskrovnila na 5,5 MB. V Tigeru je ale jen 2 MB velká.
Některé aplikace však nadále nabírají na velikosti. Mail zabírá v Tigeru 49 MB, pro Leopard 9A499 narostl na 274,4 MB a v sestavení 9A527 dokonce na 279,7 MB. Podobně se zvětšilo Safari, z 6,5 MB v Tigeru na 35 MB v sestavení 9A499 a na 51,9 MB v sestavení 9A527.
Vzhledem k tomu, že stále jde o vývojářskou verzi, nelze z těchto údajů činit nějaké dalekosáhlé závěry, zdá se však, že alespoň některé aplikace byly nejspíš už zbaveny ladicího kódu a možná dokonce prošly první optimalizací. To by nasvědčovalo, že se ostrá verze již skutečně blíží. Samozřejmě, teprve po uvedení ostré verze bude jasné, jak je to s velikostmi aplikací doopravdy, ovšem pokud by trend ke zmenšování pokračoval i nadále, jistě by to byla příjemná změna proti dnes obecně panujícím zvyklostem.
Stažené video
Jak jsem zmiňoval výše, se sestavením 9A527 přišlo i nové úvodní video, jež se velice brzy objevilo na YouTube. Dnes si ho však už neprohlédnete, protože příslušný odkaz zobrazí hlášení, že dané video již není dostupné kvůli stížnosti Applu na porušení copyrightu.
Server MacNN si toho všiml už v úterý a dodává, že takovéto chování Applu je dost časté, běžně vyhledává na Webu „uniklý“ materiál a snaží se o jeho odstranění, nedávno to byly například obrázky údajných nových iPodů.
Zmíněné video sice vlastně vůbec nic neprozrazovalo (leda tak zaměření Leoparda na Time Machine, což ovšem dnes sotva někoho překvapí), ale na YouTube bylo zřejmě příliš vidět, což asi přivábilo pozornost „lovců úniků“. A svým způsobem se jedná i o docela dobrý marketingový tah, protože kdyby video nechali být, tak by zájem o něj časem opadl, takhle vzbudilo pozornost hned dvakrát – při zveřejnění a při stažení.