StuffIt Deluxe 7 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

StuffIt Deluxe 7

28. února 2003, 00.00 | S programy StuffIt pro komprimaci a dekomprimaci dat se setkal asi již každý uživatel Maca, neboť to je suverénně nejpoužívanější formát na Macu. Co všechno umí balik StuffIt Deluxe 7? Jak dobrý je nový formát StuffIt X? Přečtěte si naší recenzi!

Aplikace společnosti Aladdin Systems patří do kategorie "must have", nebo spíš "must use". Komprimační programy této firmy, využívající formát StuffIt, totiž již mnoho let představují nejpoužívanější nástroje pro komprimaci souborů na Macu - program pro rozbalování je proto také součástí standardní instalace Mac OS 9 i Mac OS X. Možná si ještě vzpomenete na období první poloviny devadesátých let, kdy se poměrně hojně používal také Compact Pro a DiscDoubler, tyto programy jsou však dnes již v podstatě zapomenuté a na Macu je jasně nejpoužívanější StuffIt. Výrobce původně Mac-only verze postupně nabídl StuffIt programy také na Windows - díky tomu lze tento formát používat i pro výměnu komprimovaných dat mezi platformami, přesto je však lepší u Win spoléhat na formát Zip, který je zažitější, a který StuffIt Deluxe ostatně také bez problémů podporuje.

StuffIt Deluxe 7

Nejnovější verze balíku StuffIt Deluxe 7 zahrnuje mnoho novinek a také mnoho aplikací. Aplikacím se budeme věnovat postupně jedné po druhé, musíme se však zmínit o novém komprimačním a archivním formátu, StuffIt X. Podle výrobce dosahuje výrazně lepších komprimačních výsledků než starší formátu StuffIt a také než Zip, je i bezpečnější, neboť nabízí 512bitové šifrování a rovněž možnost ochrany proti chybám při přenosu - archív sice bude větší, ale data by mělo být možno expandovat i v případě problémů při přenosu. Další novinky jsou podpora archívů větších než 4 GB a podpora dlouhých názvů (až 255 znaků).

Volba mezi formátem StuffIt, který je starší a tedy kompatibilnější, nebo mezi novým formátem StuffIt X je možná v předvolbách. Soubory používající formát StuffIt X mají koncovku .sitx, zatímco původní StuffIt (označovaný také někdy jako StuffIt 5) používá .sit. Protože se jedná o nový formát v aplikacích verzí 7, je nutné i pro rozbalení použít aktuální verzi programu - tomu se však budeme věnovat v příslušné části článku.

Kromě dvou verzí formátu StuffIt lze pracovat také s formátem Zip a celou řadou dalších kompresních a archivačních formátů, u části lze jak expandovat, tak příslušné archívy vytvářet: Arc (.arc - pouze dekomprese), Arj (.arj - pouze dekomprese), BZip (.bz), GZip (.gz), Compact Pro (.cpt - pouze dekomprese), LHa (.lha), Rar (.rar - pouze dekomprese), Tar (.tar) a Unix Compress (.z). Dále StuffIt zvládá několik kódovacích algoritmů, které slouží obvykle k tomu, aby se soubory dostaly nepoškozené přes internet: AppleSingle (.as), BinHex (.hqx), btoa (.btoa - pouze otevření), MacBinary (.bin), MIME/Base64 - pouze otevření, Private File (.pf - pouze otevření) a UUncode (.uu). I možnost práce s těmito formáty se hodí, například v případě nekorektně přenesených příloh mailem si s tím StuffIt často poradí. MacBinary se také používá pro specifické Macové soubory s ResourceForkem, které se mají ukládat do Zip archívu.

StuffIt Deluxe existuje jak pro Mac OS (8.6 a novější), tak pro Mac OS X. Obě verze se liší provedením některých funkcí, například MagicMenu ve verzi pro Mac OS X a TFI menu ve verzi pro Mac OS 9, jinak by však měly být jejich možnosti shodné. Cena balíku je 80 USD.

StuffIt Deluxe

Dá se považovat za základní program, který nabízí v podstatě většinu funkcí, které dále umí také jednotlivé jednoúčelové programy. StuffIt Deluxe nabízí při vytvoření nového archívu možnost výběru, zda bude používat formát StuffIt, Stuffit X nebo Zip. Práce se soubory těchto archívech je obdobná práci ve Finderu, přetaženém souboru do archívu se přidá (zkomprimuje), přetažením z archívu do okna Finderu se pro změnu dekomprimuje. Do již existujících archívů lze snadno přidávat další data a naopak je odebírat.

Archivy ve formátech StuffIt, resp. jejich obsah lze chránit heslem (obsah archívu je viditelný vždy, pouze není možné soubory otevřít), pro celý archív se používá stejně heslo. Ochranu lze buď nastavit přes předvolby a tehdy bude chráněný celý obsah archívu, nebo lze mít ochranu vypnutou a například mít chráněný jen jeden soubor. Nevýhodou takovéhoto archívu je, že bez znalosti hesla lze soubory rozbalit jen v StuffItu Deluxe, StuffIt Expander zahlásí chybu (i když je část obsahu volně přístupná)

V předvolbách lze nastavit různé stupně komprese pro různé typy archívů, bohužel v tomto směru se StuffIt Deluxe odlišuje od všech ostatních částí balíku, kde se volí typ archívu a následně síla komprese - například StuffIt má dvě možnosti, StuffIt X už čtyři, ovšem předvolby programu StuffIt Deluxe stále nabízí jen tři úrovně (a vždy je možné zvolit nulovou kompresi).

Pokud bude archiv ve formátu Zip, je možné pro ty soubory, které mají informace v ResourceForku použít ještě kódování MacBinary, takže je bude možné na jiném Macu korektně rozbalit. Pro dekompresi je možné nastavit použití antivirového programu, v nabídce je Norton Antivirus, Virex a VirusBarrier.

Mimo práci se základními formáty nabízí StuffIt Deluxe menu Translate a v něm řadu funkcí. Například překódování textu do formátu Mac, Win, Unix (dá se předpokládat, že se jedná o konce řádků), dále spojování rozdělených archívů a rozdělování velkých souborů do malých kousků, umí také vytvářet Tar a LHa archívy, používat GZip, BZip a Unixovou kompresi a také kódovat soubory do formátů AppleSingle, BinHex, MacBinary a UUencode.

Užitečná je také možnost tvorby samorozbalovacích archívů, ovšem možnosti jsou mírně limitované - pro formát StuffIt X nelze vytvářet žádné, pro StuffIt je možné udělat archív pro Mac OS Classic (nikoliv OS X) a Windows, pro Zip pouze pro Windows.

Vzhledem k relativně divným předvolbám může být pro někoho používání StuffItu Deluxe ne příliš pohodlné, proto jsou však v balíku ještě další aplikace.

ArchiveSearch

Velmi užitečný program, sloužící k vyhledávání v archívech na discích. Projde všechny archivy a podle řady kritérií vyhledá ten správný.

StuffIt Express PE

Tento program je odlehčenou verzí programu, který Aladdin System dodává i samostatně. Slouží k poměrně snadné tvorbě jakýchsi maker, která zahrnují nějaké zpracování archívu (komprese, dekomprese, kódování) a následnou akci s tímto achívem, například odeslání mailem na předdefinovanou nebo v průběhu tvorby zadanou adresu, upload na webserver a podobně. Nakonec lze příslušné dokumenty také smazat. Makro se uloží do podoby samostatné aplikace, kterou lze pak snadno používat stylem drag&drop. Tato aplikace je určitě velmi užitečným rozšířením možností StuffIt Deluxe o jednoduché, leč poměrně mocné automatizováné zpracování dat.

MagicMenu

Tato část se stará o zobrazení menu StuffIt v systémovém menu, kromě toho je také nainstalovaná podpora pro kontextové menu ve Finderu. MagicMenu i kontextové menu nabízí v podstatě shodné funkce, které se liší podle toho zda je právě označený soubor či složka nebo nějaký z podporovaných archívů. V prvním případě je možné provést komprimaci či jiný z nabízených úkonů (komprimace a archivace do .tar a jiné), pokud je označený archív, lze ho samozřejmě rozbalit, prohlédnout si jeho obsah a rozbalit ho selektivně a podobně. Pro komprimaci a rozbalení také fungují klávesové zkratky.

Chování těchto menu se dá nastavit v předvolbách, tentokrát je volba komprimačního algoritmu naprosto jednoznačná. Kromě dalších voleb, které mají programy společné (například volba antivirového programu) je tu i možné zvolit mailového klienta, přes který bude poslaný archív, pokud tento příkaz vybereme z menu, a je také možné obě menu konfigurovat, které položky se v nich objeví a které nikoliv.

Drag&Drop aplikace

Je pravděpodobné, že díky svému jednoduchému ovládání jsou tyto drag&drop aplikace mnohem používanější než StuffIt Deluxe - jsou v podstatě jednoúčelové a nekomplikované, přesto nabízejí většinu možností StuffIt Deluxe. A čtyři z nich je také možné získat jako shareware verzi StuffIt Standard 7 - tento balíček zahrnuje StuffIt Expander, DropStuff, DropZip a DropTar. Aplikace již není možné z webu výrobce získat samostatně a tak pokud například potřebujete mít nainstalovanou nejnovější verzi StuffIt Expanderu, nezbývá, než instalovat celý balík.

StuffIt Expander

Jak jsme již zmínili v úvodu, je to asi nejznámější a nejpoužívanější aplikace od Aladdin System vůbec - projde jí každý download z internetu, většina komprimovaných příloh z mailu a podobně. Většina prohlížečů k tomu soubory předává naprosto automaticky, takže uživatel je následně nalezne ve své složce již rozbalené a připravené k použití. Předvolby kromě jiného zahrnují možnost nastavení smazání rozbalených archívů a kódovaných souborů po zpracování, obligátní možnost antivirové kontroly či nastavení, jak zacházet s obrazy disků (standardně se po rozbalení z archívu připojí pomocí Disk Copy tak, aby byly použitelné)

DropStuff

Vhozením složky či dokumentů na tento program se podle nastavených předvoleb provede archivace do zvolené formátu StuffIt, včetně možnosti vygenerování samorozbalovacího archívu a ochrany heslem. Předvolby má tato aplikace zcela oddělené od ostatních částí balíku, takže pokud je například pro MagicMenu nastavený StuffIt, pro DropStuff může být nastavený StuffIt X s ochranou heslem.

DropZip, DropTar

Oba programy pracují podobně jako předchozí DropStuff, s tím, že výsledkem je buď komprimovaný soubor .zip, nebo komprimovaný archív .tar. Tarové archívy lze totiž komprimovat GZipem, BZipem, StuffItem a Unixovým kompresorem, podle příslušných nastavení.

Další drag&drop aplikace

DropSegment slouží k rozdělení již vytvořeného archívu na jednotlivé segmenty podle předvoleb. DropConvert je připravený na rychlou konverzi stávajících archívů do nového formátu StuffIt X. A konečně program Secure Delete okamžitě a především bezpečně vymaže to, co na něj vhodíte tak, aby to nebylo možné přečíst žádným softwarem pro obnovení dat.

SuffIt Word Add-In

Jednou z dodatečných částí balíku je také modul pro Word, který umožňuje přímo z programu komprimovat právě otevřený dokument, případně ho také rovnou přibalit jako přílohu k mailu v výchozím mailovém programu.

Terminálové příkazy

Třešničkou na dortu jsou dvě aplikace pro příkazovou řádku, stuff a unstuff, díky kterým je možné pracovat s nejrůznějšími typy archívů i přes terminál a tedy i například na vzdáleném počítači.

Test komprimace

Otestovali jsme, jak který kompresor rychle a účinně zkomprimuje složku, která má 84,9 MB a obsahuje data pro předtiskovou přípravu - Quark dokument a obrázky ve formátech EPS a TIFF. Výsledky vidíte v tabulce. Vzhledem k tomu, že každý typ dat je jinak komprimovatelný, tak nelze tyto výsledky brát absolutně, je to ale názorné praktické porovnání,

Komprimační nastavení Čas Velikost
StuffIt, rychlé 1:31 61,4
StuffIt, úsporné 3:53 54,3
StuffIt X, rychlé 3:07 61,6
StuffIt X, střední 3:07 53,4
StuffIt X, úsporné 3:36 52,1
ZIP, rychlé 1:16 60,1
ZIP, střední 1:29 59,5
ZIP, úsporné 1:50 58,2

Balík StuffIt Deluxe nabízí takřka veškeré komprimační nástroje, které uživatel běžně potřebuje, včetně nástrojů pro příkazovou řádku. Nekonzistence nastavení mezi StuffIt Deluxe a ostatními programy trochu mate, přesto je však ovládání většinou poměrně intuitivní a jednoduché. Nový kompresní algoritmus by si možná také ještě zasloužil vylepšení, Zip je výrazně rychlejší. StuffIt Deluxe je momentálně každopádně tím nejlepším a nejúplnějším v oblasti práce s komprimovanými soubory a archívy na Macu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: