SubEthaEdit 3.5 umožňuje svinování kódu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

SubEthaEdit 3.5 umožňuje svinování kódu

12. srpna 2009, 00.00 | Vývojářský textový editor SubEthaEdit podporuje současnou editaci dokumentu několika uživateli, v nové verzi 3.5 přidává svinování úseků kódu a další novinky usnadňující kolektivní zpracování zdrojových kódů.

Síťové propojení je dnes všeobecně dostupné a Mac OS X samozřejmě s prací v síti nemá potíže, a tak mohou poměrně často nastat situace, kdy bude třeba, aby jeden dokument současně editovalo více uživatelů. Sice existují různá groupwarová řešení, jenže ta jsou určena pro velké podniky a kancelářské prostředí, jejich nasazení nepatří k nejsnadnějším a především jejich cena odpovídá zamýšlenému určení.

Ovšem pokud potřebujete, aby několik uživatelů současně editovalo zdrojový kód programovacích jazyků nebo webových stránek, nabízí se pro Macy jedno poměrně levné, přesto dobře použitelné řešení, totiž textový editor SubEthaEdit německé firmy TheCodingMonkeys (MůjMac podrobněji popsal jeho verzi 2.0 již před čtyřmi roky).

A nyní TheCodingMonkeys vydala jeho novou verzi 3.5, jež především zavádí možnost svinování úseků editovaného dokumentu.

Možnosti programu

SubEthaEdit je textový editor zaměřený na vývojáře, který poskytuje obvyklé funkce vyžadované od moderních editorů tohoto typu, jako třeba zvýrazňování syntaxe, odsazování kódu či automatické dokončování textu. Může tak posloužit například jako editor pro vývojové prostředí Apple Xcode.

Nabízí však též vyspělejší možnosti, kupříkladu plně funkční integrovanou příkazovou řádku, podporu regulárních výrazů, blokovou editaci, editaci více řádků současně a tak dále, vytvořený kód lze navíc rozsáhle formátovat pro tisk nebo pro export do PDF. (Přehled všech možností programu obsahuje tento seznam.)

Editor podporuje různé jazyky, zvládá řadu různých Unicode abeced, takže se zdaleka neomezuje pouze na angličtinu. Podporuje rovněž řadu různých programovacích jazyků, patří nim AppleScript, ActionScript, C, C++, CSS, HTML, Java, Javascript, LaTeX, Lua, Objective-C, Pascal, Perl, PHP, Python, Ruby, SQL a XML.

Jak vyplývá ze seznamu vyjmenovaných jazyků, tento editor se dá dobře použít též pro webový vývoj, k tomu poskytuje některé další funkce jako třeba možnost okamžitého WYSIWYG náhledu editovaného webu s pomocí WebKitu či příkaz pro export HTML stránky.

Editor navíc lze rozsáhle uzpůsobovat díky jeho bohatým předvolbám, dokonce umožňuje doplňování vlastních editačních režimů, tak lze zajistit podporu pro dodatečné programovací jazyky a účely, tahle stránka shrnuje uživateli vytvořené dodatečné režimy pro další jazyky (například Fortran) a aplikace (třeba pro Mathematicu či Wikipedii). K jeho uzpůsobování se dá využít také skriptování, mnohé funkce editoru podporují AppleScript.

Podpora týmové editace

Nejdůležitější vlastností programu je ovšem to, že podporuje současnou editaci dokumentu více uživateli, všichni spolupracující uživatelé mohou zpracovávat kteroukoli část dokumentu, aniž by bylo třeba ji uzamykat před ostatními, v editoru se tak i ve víceuživatelském režimu pracuje úplně normálně a dovoluje tak skutečně kolektivní programování (podrobněji to popisuje zmíněný článek MůjMacu, v tomhle od verze 2.0 k žádným velkým změnám nedošlo).

Editor navíc využívá službu Bonjour Mac OS X, takže lze snadno zařídit spolupráci na dokumentu bez složitého nastavování předvoleb, pracuje se podobně jako s lokálním souborem, stačí jen oznámit, že daný dokument je dostupný také pro ostatní, dokonce se dají pozvat tím, že se jejich ikony ze seznamu připojených uživatelů přetáhnou do daného dokumentu.

Díky všem těmto možnostem našel SubEthaEdit uplatnění u mnoha vývojářů, hodně se používá též na vývojářských konferencích (jako je WWDC) k pořizování poznámek. A časopis Macworld prozradil, že ho využívá k přípravě svých reportáží z některých akcí, jako jsou například zahajovací projevy na akcích Applu či tiskové konference k jeho finančním výsledkům, těch se obvykle účastní více redaktorů a při společné přípravě textu, co poté Macworld zveřejní na svém webu, kooperativní funkce editoru SubEthaEdit pochopitelně přijdou vhod.

Novinky verze 3.5

A verze 3.5 jeho možnosti dále rozšiřuje, jak už bylo zmíněno, hlavní novinku tvoří možnost svinování textu, určité úseky textu či zdrojového kódu se takto dají kvůli zpřehlednění ukrýt pomocí nového nástroje Code Folding. V jednotlivých režimech lze svinovat syntaktické bloky kódu, také jde svinovat libovolné vybrané úseky textu. Lišta na levém okraji okna dokumentu umožňuje dvojitým poklepáním svinovat a znovu rozvinovat úseky dokumentu (na úvodní stránce programu tuhle funkci názorně předvádí QuickTime video).

Program dále nově ukládá stav čistě textových dokumentů (použitý režim, stav svinování, polohu okna a podobně) pomocí rozšířených atributů souborového systému. Jestliže nastavený editační režim rozpoznává URL adresy, dají se nyní otevírat přímo klepnutím na ně a dále verze 3.5 nabízí funkci pro úhledný tisk HTML kódu a přináší rovněž řadu další menších vylepšení (zejména zrychlení některých funkcí) a mnoho oprav chyb. Přehled všech novinek, oprav a změn najdete tady.

SubEthaEdit 3.5 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Odtud si lze stáhnout 30denní zkušební verzi (o velikosti 6,7 MB), kterou v plnou verzi změníte zakoupením licence, jež přijde na 29 EUR pro tři uživatele (při nákupu více kopií a pro zákazníky ze školství se nabízejí slevy).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: