SubEthaEdit - neobyčejný textový editor - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

SubEthaEdit - neobyčejný textový editor

25. března 2005, 00.00 | Textových editorů pro Mac OS X je celá řada a je jen na uživateli, jaký si vybere. Někdo preferuje TextEdit, jiný TextWrangler či BBEdit a někdo naopak Microsoft Word. Každý ze zmiňovaných produktů má své plusy i mínusy, ale ani jeden nedisponuje tím, co nabízí SubEthaEdit. SubEthaEdit je totiž skvělý pomocník, pokud potřebujete, aby na jednom dokumentu současně pracovalo více autorů.

Textových editorů pro Mac OS X je celá řada a je jen na uživateli, jaký si vybere. Někdo preferuje TextEdit, jiný TextWrangler či BBEdit a někdo naopak Microsoft Word. Každý ze zmiňovaných produktů má své plusy i mínusy, ale ani jeden nedisponuje tím, co nabízí SubEthaEdit. SubEthaEdit je totiž skvělý pomocník, pokud potřebujete, aby na jednom dokumentu současně pracovalo více autorů.

SubEthaEdit

Textový editor SubEthaEdit na první pohled nepůsobí extrémně zajímavě. Spíše se tváří jako editor určený programátorům, což dokazuje i schopností barevně označovat syntaxi kódu (AppleScript, Actionscript, C, CSS, HTML, Java, PHP, SQL a řada dalších). Ale nenechte se zmást prvním pohledem. SubEthaEdit bude dobře sloužit kodérům, i když nenabízí tolik funkcí, jako výborný BBEdit, ale i běžnému uživateli, který potřebuje psát "obyčejné" texty. Jedná se o Cocoa aplikaci, takže nebudete mít problémy s kontrolou pravopisu, unicodem a eventuelní podporou Services (služeb). Mezi další výhody patří podpora řady kódování, číslování řádků a rozdělení obrazovky (split view). Menší nevýhodou je podpora pouze neformátovaného textu (Plain text), s formátováním uživatel příliš nepochodí. Ale hlavní výhoda SubEthaEditu je někde jinde. V týmové spolupráci.

Týmová spolupráce

Pokud jste někdy upravovali text, který jste následně museli poslat dalším lidem, aby se k němu vyjádřili a upravili ho, asi tušíte, jak zdlouhavá je to práce. Následně převzít podklady od více zdrojů a vše dohromady poskládat a vytvořit finální dokument dle všech připomínek. Nehledě na to, že máte Mail plný různých verzí jednoho dokumentu a není nic jednoduššího, než se v podkladech ztratit a udělat chybu. Příště zkuste použít SubEthaEdit. V něm stačí nový dokument vytvořit a následně ostatní účastníky "pozvat", aby přímo do vašeho dokumentu opravili chyby a dodali své komentáře.

K tomu slouží tlačítko Participants, po jehož stisknutí se objeví postraní lišta se všemi účastníky. Na začátku tam budete pouze vy, ale stačí zvolit další účastníky na vnitřní síti pomocí technologie Rendezvous (nebo taky BonJour), nebo je pozvat přes internet (musíte znát IP adresu). Po akceptování pozvání se nový uživatel objeví v postraní liště dokumentu a vy mu můžete dát různé pravomoce - Read Only (pouze číst) a Read/Write (číst i psát). Jakmile kdokoliv začne dokument upravovat, ostatní účastníci jeho změny vidí v reálném čase, plus každý uživatel má přiřazenou barvu a text, který napsal či upravil, má tuto barvu na pozadí, takže je velice jednoduché zjistit, kdo provedl jaké úpravy. Po finalizaci lze celý dokument exportovat jako HTML stránku, kde uvidíte nejen barevně označený text, ale i jednotlivé účastníky s jejich ikonkou a jménem.

K dokumentům nemusíte být přizváni, ale můžete mít neustálý přehled nad dokumenty okolních uživatelů - ti mají možnost editované dokumenty odemykat a dovolit k nim přístup ostatním bez nutnosti posílat pozvání.

Další funkcí je Blockedit, jež slouží označení více řádek nebo rovnou celých bloků textu. Když pak začnete jeden z takto označených řádků editovat, ke změnám dojde ve všech řádcích. Tuto funkci využijí především programátoři - pokud nebylo z popisu zcela zřejmé, jak Blockedit funguje, doporučuji shlédnout video na stránkách autorů.

Jestliže patříte mezi uživatele, jež si chtějí maximum detailů přizpůsobit, budete určitě spokojeni - SubEthaEdit má velkou škálu nastavení včetně definice vlastních barevných schémat pro označování syntaxe. Příjemná je i podpora ze strany různých FTP klientů (Transmit, CyberDuck a podobně), takže v SubEthaEditu lze editovat dokumenty uložené přímo na FTP serveru. Dobře vypadají i možnost tisku, kde lze nastavit zobrazení jména dokumentu, URL, ale i všechny editory s jejich jmény a obrázky. Cena je stanovena na 35 USD, ale pro nekomerční použití je aplikace zdarma.

Jestliže si chcete SubEthaEdit vyzkoušet a jste zrovna na síti sami, můžete se připojit přímo na testovací dokument autorů. Ačkoliv formátovaný text není podporován, je možné ze SubEtheEditu text kopírovat s barevným označením - v kontextové nabídce stačí vybrat "Copy with styles". A ještě jedna rada, pokud máte zapnutý Firewall, nezapomeňte v něm otevřít porty 6942-6951. Stejně tak budete muset nastavit router a povolit přesměrování portů (port forwarding), pokud je váš počítač schován v síti pod společnou IP adresou a chcete mít k dokumentu přístup z internetu.

Závěr

SubEthaEdit patří do kategorie aplikací, které přinášejí nové postupy a inovace. Ačkoliv se z hlediska použití pro programátora nejedná o high-end aplikaci (ale tomu odpovídá i cena), z pohledu nasazení v týmu SubEthaEdit jasný favorit, který si zaslouží pozornost. Editace jednoho dokumentu více uživateli je zcela triviální a jednoduchá a rozhodně vám doporučuji tento program vyzkoušet. Za pokus nic nedáte a možná budete příjemně překvapeni, jak SubEthaEdit dokáže zefektivnit vaši práci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: