Synchronizujeme.... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Synchronizujeme....

16. května 2006, 00.00 | Každý šťastlivec s více počítači se utkává s problémem synchronizace. Může to být synchronizace složek s pracovními dokumenty, mp3 v iTunes či záznamy v Adresáři. Manuální kopírování je nepohodlné a lidský faktor a jeho chybovost se může snadno vymstít. Předkládám proto seznam několika užitečných pomocníků.

RsyncX
http://archive.macosxlabs.org/rsyncx/rsyncx.html
Začněme hned tím nejzákladnějším, čímž bývá synchronizace složek. V menších sítích totiž není vždy možné vyčlenit jednu pracovní stanici jako server, a tudíž je nutné, aby specifická data byla vždy všude ve své pokud možno nejaktuálnější podobě. Synchronizaci složek také využijí majitelé přenosných počítačů, kteří si "rádi" berou práci domů.

Nalézt aplikaci, která by byla zdarma a zároveň by uměla vše potřebné, se ukázalo v podstatě nemožné. Výjimkou je RsyncX, který umí vše a ještě něco navíc. Bohužel se, dle mého názoru, nedá s touto aplikací počítat pro běžného uživatele. Chvíli jsem se snažil podlehnout pocitu, že jsem tak trochu geek a RsyncX hravě ovládnu, ale během několika desítek minut jsem se chtě nechtě musel podívat pravdě do očí. RsyncX je velice mocný nástroj a zkušení uživatelé jsou pomocí něj schopní dělat vše od synchronizace přes zálohy až po vytváření startovacích disků. Pro klasického uživatele je toho místy zbytečně moc a navíc nastavování nelze označit za triviální. Pro správce větších sítí je to ale dokonalý nástroj.

DirectSync
http://homepage.mac.com/jameshoward/directsync/index.html
Jednoduchý a přesto s dostatečnými možnostmi nastavení. Tak bych charakterizoval DirectSync. Po RsyncX si budete připadat jako doma. Uživatelské rozhraní pochopíte rychle a základní nastavení složek a řešení konfliktů je dílem okamžiku. Konflikty můžete řešit několika standardními způsoby: starší soubor přepíše novější, novější přepíše starší, soubor z první složky přepíše ten ze druhé bez ohledu na "stáří" a obráceně, nebo prostě rozdílné soubory se stejným jménem přeskočíte.

Oproti jiným free aplikacím lze nastavit pravidla, určující jaké typy souborů chcete, nebo naopak nechcete synchronizovat s tím, že nastavování je podobně snadné jako při vytváření filtrů u Mailu. Navíc umí DirectSync synchronizovat také záložky ze Safari, emailové schránky či iCal.

Co nám může k "dokonalosti" chybět? V prvé řadě možnost automatického spouštění synchronizace. A následně pak důležité bezpečnostní opatření, kdy jsou soubory, které se mají vymazat resp. mají být přepsány, zkopírovány do nějaké archivní složky tak, aby v případě omylu uživatel žádná data neztratil. Autor se také neobtěžoval se zabudováním nápovědy a ani ji nepřibalil k aplikaci např. ve formě PDF. Jedinou nápovědu tak naleznete přímo na webu, kde si můžete také stáhnout zdrojový kód.

Synk
http://www.decimus.net/synk/
Předchozí dvě aplikace byly zdarma a já si ještě dovolím upozornit na jednu, která je placená. Synk splňuje všechny základní požadavky na synchronizaci souborů a složek. Navíc umí automatické spouštění, nastavení dávkového zálohování (více různých záloh), vypnutí či uspání počítače po ukončení zálohy a pravidla pro práci s určitými typy souborů se nastavují tak snadno a intuitivně jak jen to jde.
A abych nezapomněl, aplikace podporuje Growl. Pokud nevíte co to Growl je, přečtěte si článek Roberta Černého. Není-li vám líto 20 USD, a hledáte mírně pokročilou zálohovací aplikaci, doporučuji Synk.

syncOtunes
http://homepage.mac.com/oligrob/
Máte empétrojky na více počítačích současně? Jste zvyklí např. ripovat CD na jednom z nich a pak manuálně přetahujete na druhý? Pokud ano, vyzkoušejte syncOtunes. Byť se jedná o beta verzi, funguje vcelku bez potíží a za dobu používání jsem zaznamenal pouze jeden pád. Jak to tedy funguje? Nejdříve lokalizujete obě iTunes knihovny s muzikou, následně je syncOtunes porovná a ukáže vám, které MP3 chybí na každé straně. Buď můžete překopírovat všechno, nebo si vyberete jenom některé s tím, že pokud si nejste s určitou písničkou jistí, můžete si ji v programu přehrát. Program pochopitelně nemůže importovat soubory do iTunes. Pouze vytvoří složku ve vaší iTunes složce, ze které pak můžete soubory hodit na iTunes, které si je již patřičně rozmístí. Uživatelské rozhraní je v drobnostech trochu nedotažené a těžko lze očekávat zlepšení, protože projekt se zdá býti mrtvý. Celkově ovšem aplikace zcela plní svůj účel a usnadní správu MP3 na více strojích.

Pod2Go
http://www.kainjow.com/pod2go/
Pod2Go bych zařadil mezi aplikace, které by měl každý majitel iPodu s displejem svému přehrávači dopřát. Umí totiž snad vše, na co si vzpomenete a váš iPod nakrmí nepřeberným množstvím informací. V prvé řadě se postará, aby vše, co máte uloženo v Seznam adres, iCalu, Mailu, záložky v Safari či Poznámky, bylo zároveň i v iPodu. Neznamená to pouhé tupé kopírování, které by kupříkladu v případě emailů iPod o menší kapacitě brzy zahltilo. Lze si přesně nakonfigurovat, co se kopírovat má. Možností je mnoho a můžete si třeba nechat kopírovat jen nejnovější emaily, abyste je měli všude po ruce.

Tím však možnosti nekončí. Můžete si nechat zobrazovat zprávy, informace o počasí, burzu či různé další položky z nichž některé jsou specifické bohužel jen pro USA. Velmi pohodlné je i přes Pod2Go stahování textů k písničkám, které si pak můžete na iPodu během poslechu číst. A nakonec si lze také nastavit složku, která se vždy při připojení zazálohuje na iPod, což je výborná ochrana před ztrátou dat. Málokdo totiž poctivě zálohuje každý den, ale iPoda si ať už ke stažení nového podcastu či kvůli něčemu jinému připojíte mnohem častěji. Je možné si nastavit, aby se synchronizace spouštěla automaticky vždy po připojení iPodu. Pokud by se vám 15 dolarů za tuto vynikající aplikaci zdálo příliš, resp. množství funkcí nadbytečné a rádi byste do svého iPodu přenášeli třeba pouze články z RSS, doporučuji vyzkoušet iFeedPod, který je zdarma.

address-o-sync
http://www.slamslash.com/address-o-sync/
Jednoduchý program, který se postará, aby vámi určené Skupiny (Groups) popř. všechny kontakty byly synchronizovány s ostatními uživateli na lokální síti pomocí Rendezvous. Pochopitelně můžete nastavit heslo, kterým omezíte okruh uživatelů, kteří vaše kontakty získají. V případě, že se při synchronizaci objeví kontakt s např. různými telefonními čísly, nabídne address-o-sync revizi duplikátů a uživatel si sám vybere které verzi dá přednost. Address-o-sync je jednoduchá aplikace, nicméně svůj účel plní stoprocentně. Ačkoliv by možná nebylo špatné doplnit možnost automatické synchronizace. Aplikace je pro domácí užití zdarma, po komerčních uživatelích autor žádá příspěvek ve výši 12 USD/EUR za licenci. Speciální sazbu má ovšem celá administrativa prezidenta Bushe, pro kterou je cena stanovena na 100 USD :-).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: