Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Syndrom ukradených woken
16. října 2000, 00.00 | Vztahy Apple a Microsoftu jsou oficiálně na té nejlepší úrovni. K tomu přispívá i uvedení nové verze Office 2001:Mac na trh. Ale co na to uživatelé? Překonají starou zášť?
Impulsem k napsání tohoto článku se stalo oficiální uvedení kancelářského balíku Microsoft Office 2001:Mac na americký trh. K této takzvaně slavnostní události došlo minulý týden v San Francisku. Celá akce byla však poznamenána několika zvláštními fakty. Tím prvním je skutečnost, že balík byl v prodeji již několik dní před tímto slavnostním aktem, takže význam akce jako takové nebyl zdaleka takový, jak se jej aktéři snažili prezentovat. Další slabinkou bylo to, že oficiální uvedení přišlo se zpožděním. Původně se totiž předpokládalo, že nový Office bude hotový již na AppleExpo v Paříži, ale tam byla k vidění pouze beta. A navíc zájem uživatelů o exhibici nebyl nijak extrémně velký.
Ono se není moc čemu divit, protože informace o novém balíku jsou k dispozici poměrně dlouho a nyní jde již jen o to "zaplatit a odnést". V každém případě je důležité, že nová verze je již definitivně hotová a k dispozici. Microsoft se nyní oficiálně soustředí na přípravu optimalizované verze pro Mac OS X, kterou chce uvést současně s novým systémem. Je nepochybným faktem, že bez propracovaného kancelářského balíku je každá počítačová platforma v podstatě mrtvá pro masové rozšíření. Proto pozornost, kterou MBU divize Microsoftu věnuje Applu je velice povzbudivá. O nových vlastnostech jsme se již zmiňovali na základě tiskových materiálů před několika týdny a navíc připravujeme podrobnou recenzi. Proto se snes podíváme na trochu odlišný aspekt, kterým je vztah Microsoftu a Apple komunity, zejména z pohledu nové verze kancelářského balíku.
Apple z pohledu Microsoftu
Od okamžiku, kdy Bill Gates rozhodl o investici do oslabeného Applu se z odvěkých rivalů staly najednou spojenci. Tento obrat samozřejmě nejde provést lusknutím prstů, když dlouhá léta patřilo k rétorice obou společností vzájemné napadání, soudní spory a nejrůznější mediální přestřelky. Nicméně jednou padlo rozhodnutí se s Apple začít kamarádit, tak bylo nutné najít cestu. Tu ušlapává takzvaná MBU " Macintosh Business Unit", tedy speciální sekce Microsoftu, pod kterou přešel vývoj všech aplikací pro Mac. Navíc má za úkol šířit pozitivní myšlení po celé společnosti, což není jistě úkol jednoduchý.
Krásným příkladem může být přístup českého zastoupení této společnosti. Po dlouhodobé orientaci na PC segment najednou je třeba začít myslet multiplatformě. To není úkol jednoduchý a českému zastoupení pořád tak nějak dělá problémy. Ono s jedním zapůjčeným IMackem se mnoho slávy nenadělá, ale jistě by se dala zlepšit alespoň komunikace s novináři a distributory.
Přes všechna úskalí je patrné, že Microsoft si uvědomuje, že získat dominanci v další oblasti by mohlo být poměrně snadné. Přeci jen konkurence mezi kancelářskými balíky pro MacOS není příliš velká. Časy se holt mění a Microsoft dal přednost obchodu před konkurováním.
Microsoft z pohledu Apple
Pro Steva Jobse se stal Microsoft velice vítaným spojencem. Apple nutně potřebuje kompatibilní aplikace, které umožní uživatelům PC přijatelný přechod na systém MacOS. Navíc Works nemohou v tomto okamžiku konkurovat balíku Microsoftu, takže bez Mac vezre Office by stejně Apple příliš úspěchu asi nenadělal. Je to o masovém rozšíření, které je podmínkou dlouhodobého úspěchu jablíček. Kanceláře jsou ideálním cílem pro velké dodávky a jsou jistým zdrojem trvalých příjmů. Proto Apple s vděčností přijal Microsoft za svého spojence. Světčí o tom skoro všechna vystoupení Steva Jobse, ve kterých se na "přátele z Micrsoftu" nezapomíná.
Microsoft a uživatelé Apple
Nejproblematičtější stále zůstává vztah skalních uživatelů Apple k Microsoftu a jeho produktům. Svědčí o tom například relativní nezájem o uvedení Office 2001:Mac, či ne příliš lichotivé přivítání, kterého se zástupcům Microsoftu dostalo na vystoupení Steva Jobse v Paříži. Je to stav sice trochu nelogický, přesto pochopitelný. I kdyby uživatelé připustili, že nový Office je dobrý, stále zde zůstává zakořeněná zášť. Apple je pro mnohé otázkou vysloveně citového vztahu a Microsoft vždycky býval úhlavní nepřítel, což se přes noc změnit nedá.
Něco trochu jiného jsou běžní uživatelé, kteří v počítači vidí pouze pracovní nástroj. Jejich vztah je zcela stejný jako u uživatelů PC, tedy spíše kriticky, ale ne vysloveně nenávistný. Tak jako tak, příznivců si zatím Microsoft mezi Applisty nenašel a jistě má co dohánět.
A jak do toho všeho zapadá Office? Velice dobře. Microsoft opět rychlým uvedením Mac verze ukázal svůj zájem o jablíčka. Navíc přiblížil vzhled aplikací a dokonce i balení zvyklostem Apple, takže tak nějak ustoupil v zájmu dalšího sblížení. Apple na oplátku podporuje Office kde se dá, na všech významnějších akcích Microsoft dostává prostor pro svojí prezentaci a to s otevřenou podporou vedení Apple. A uživatelé? Ti si s mírnou skepsí pomalu zvykají na to, že i na ploše MacOS začínají svítit ikonky Wordu, Excelu či PowerPointu.
Tématické zařazení: