Systém X Window na Jaguáru - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Systém X Window na Jaguáru

macosearly

7. února 2003, 00.00 | Zdůrazňovat zde, že Mac OS X je systém založený na unixové filosofii by jistě bylo nošením dříví do lesa. OS X je díky své BSD části známé jako Darwin poměrně slušně kompatibilní s ostatními Unixy, ale přesto zde byl až doposud důvod, proč nebylo možné mnohé unixové aplikace portovat. Tímto důvodem je zobrazovací engine Mac OSu, známý jako Quartz. Ten se liší od standardu, kterým je v prostředí unixu systém X Window.

Co je X Window?

Zdůrazňovat zde, že Mac OS X je systém založený na unixové filosofii by jistě bylo nošením dříví do lesa. OS X je díky své BSD části známé jako Darwin poměrně slušně kompatibilní s ostatními Unixy, ale přesto zde byl až doposud důvod, proč nebylo možné mnohé unixové aplikace portovat. Tímto důvodem je zobrazovací engine Mac OSu, známý jako Quartz. Ten se liší od standardu, kterým je v prostředí unixu systém X Window.

X Window byl navržen jako systém pro zobrazení grafiky v osmdesátých letech minulého století. Jeho současná (a dosti možná i konečná verse) je označovaná jako X Window System Version 11, případně jako X11 (někdy se mluví o realase 6 a tedy X11R6). Jednotlivým aplikacím umožňuje zobrazovat grafická primitiva, jako například body, čáry a obrázky. Součástí vlastního X11 nejsou prostředky pro tvorbu grafického uživatelského rozhraní (tlačítka, many, okna...), ty jsou zahrnuty až v dalších navazujících knihovnách. X Window podporuje síťovou transparenci a architekturu klient-server. To znamená, že existuje program zvaný server (X server), který obstarává zobrazování na obrazovku. Jednotlivé aplikace (klienti), které chtějí užívat grafické rozhraní, se připojují k tomuto serveru a říkají mu, co má nakreslit. Je možné, aby jednotlivé aplikace a server běžely na různých počítačích a požadavky byly přenášeny přes síť. Díky tomu může například uživatel sedět u pomalého počítače s X serverem a spouštět aplikace na vzdáleném výkonném stroji. Samotný X Server pouze zobrazuje obsah oken a nestará se o jejich pohyb na obrazovce ani o jejich dekoraci (orámování, titulkový pruh, minimalizační a další tlačítka příslušná oknu...). O ty se stará jeden z klientů, nazývaný window manager (správce oken). Těchto správců oken je například na Linuxu k dispozici několik desítek. K nejznámějším patří IceWM, fvwm, sawfish nebo window maker.

Co nabízí Apple?

To, že až dosud Apple přímo nepodporovalo X Window (existovaly pouze implementace třetích stran, například X on X), omezovalo množství aplikací portovaných z unixů (a hlavně Linuxu) na OS X. To se naštěstí změnilo v lednu 2003, když Apple uvedl beta versi vlastního XServeru. Ta je postavena na free implementaci XFree86, která je jistě známa všem uživatelům Linuxu, dalších unixů a i některým ctitelům OS/2, MS Windows a Mac OS. Apple nabízí betaverzi zdarma ke stažení na http://www.apple.com/downloads/macosx/apple/x11formacosx.html.

Seznam vlastností, který Apple publikoval vypadá více než slibně: Server podporuje akcelerované OpenGL a dobře spolupracuje se systémem Quartz (využívá některé jeho výhody a díky tomu poskytuje vyšší výkon). Je možné používat "cut and paste" mezi aplikacemi X11 a nativními Quartz programy. V X aplikacích by mělo být možné používat fonty instalované na Mac OSu. Podporovány jsou i vícetlačítkové myši.

X aplikace vypadají stejně jako nativní

Server využívá takzvaný rootless mód. To znamená, že okna X aplikací se mohou volně pohybovat mezi okny prostředí Aqua. Starší verse XFree86 poskytovaly i o poznání méně pohodlnou možnost, kdy byla všechna okna užívající X window separována do zvláštního "okna", které obvykle zaplňovalo celou obrazovku.

Apple nedistribuuje jen samotný server, ale i další navazující komponenty. Jednou z nejdůležitějších je i "quartz-wm". Jde o window manager, který oknům dodá "look and feel" prostředí Aqua. Dokonce i minimalizace díky němu probíhá s příslušnými efekty. Z vlastní zkušenosti mohu dodávaný X Window server hodnotit kladně. Dosud jsem nemohl vyzkoušet všechny jeho možnosti, ale přesto již nyní budu tvrdit, že poskytuje podstatně větší komfort než verse XFree86, které jsem na Mac OSu dosud používal. Chválu si obzvláště zaslouží kvalitní quartz-wm, který spolu s rootless módem nenásilně zakomponuje X aplikace do prostředí.

Pokud si chcete X Window vyzkoušet pak budete potřebovat Jaguára (i ve versi Server), alespoň 256 MB paměti, nejméně 200 MB na disku. Pro plnou podporu OpenGL je potřeba Jaguár alespoň ve versi 10.2.3.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: