Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Tipy a triky pro Mac OS X - 1. část
macos_prax_1k
24. dubna 2002, 00.00 | Tak jako každý systém, i Mac OS X obsahuje více či méně "ukryté" funkce, které v některých případech pouze pomohou snadněji využívat počítač, jiné však mohou být až "životně" důležité. Poznejte lépe svůj nový systém v našem nepravidelném seriálu tipů a triků.
Jako každý systém, má i Mac OS X mnoho užitečných funkcí a postupů které jsou na první pohled skryté - od zjednodušení práce s některými prvky systému až po poměrně zásadní funkce, které jsou však málo známé. Dnes se podíváme na první z nich.Zapomenuté heslo
Je to tak, každý občas něco zapomene, a bohužel někdy to může být důležité heslo k vašemu počítači. Ovšem nezoufejte, za normálních podmínek lze toto snadno obejít - což je na jednu stranu výhoda, na druhou pochopitelně potenciální bezpečnostní riziko.
Co tedy potřebujeme k obnovení přístupu do počítače? Instalační CD s Mac OS X - vložte CD do mechaniky a restartujte počítač s podrženou klávesou C. Počítač nabootuje z instalačního CD a nabídne vám první obrazovku instalace. Vy však využijte menu a vyberte položku "Reset password" - a je to. Samozřejmě je nutné také nastavit nové heslo a pokud možno ho nezapomenout. Tímto vytvoříte nové administrátorské heslo pro uživatele, který byl vytvořen při instalaci - hesla ostatních uživatelů na počítači zůstanou nezměněná. Ve stejném menu také najdete přístup k "Disk utility", tedy nástroji pro formátování disků. Pokud chcete před instalací změnit nastavení disku, lze to snadno provést právě zde.
Pokud si nyní rvete vlasy a křičíte něco o nebezpečí úniku dat a podobně, ano, je to potenciální bezpečnostní díra. Dá se však "zašít" takřka neprůstřelně - o tom si však vzhledem k důležitosti tématu povíme v samostatném článku v nejbližší době.
Software update a "otravné" položky
Pokud používáte Mac OS X, určitě používáte také Software Update - ostatně, jestliže chcete držet svůj systém aktuální, ani vám nic jiného nezbývá, neboť některé updaty jsou šířené POUZE touto metodou - netýká se to však updatů od Applu, ale patchů pro Internet Explorer. Jestli tedy používáte Software Update častěji, například máte v System Preferences nastavenou pravidelnou kontrolu každý týden, objeví se vám pravidelně tabulka plná updatů, o které ani trochu nestojíte - počínaje jazykovými verzemi systému (například brazilská mutace portugalské lokalizace), přes systémové komponenty, které prostě instalovat nechcete. Pokud se tedy nechcete každý týden procházet množstvím starých updatů, řešení je velmi jednoduché - jen asi málokdo ho objevil.
Označte updaty, které vás opravdu, ale opravdu nezajímají, a vyberte z menu položku "Make inactive". Od tohoto okamžiku se vám tento update, ale ani žádný další update tohoto software nezobrazí, pokud to nebudete chtít přímo vy. Například vás nezajímá AirPort - od toho okamžiku se vám nebude zobrazovat ani žádný další nový update AirPort Software. Pokud však chcete mít přehled, zvolte další položku - "Show inactive updates", zobrazí se všechny položky, které můžete na svůj počítač instalovat. Pro instalaci je po zvolení příslušné, zatím neaktivní položky, potřeba v menu zvolit "Make active".
Máte nějakou vlastní "vychytávku" v Mac OS X? Zajímá vás něco konkrétního? Napiště do diskusí!
Tématické zařazení:
» Rubriky » Tipy a Triky