Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Tipy a triky v Mac OS X
13. června 2006, 00.00 | Dnes si ukážeme, jak rychle vytvořit .DMG soubor, jak kopírovat text do schránky bez formátování a navíc představíme dva šikovné programy - Mori a Browseback.
Super-rychlé vytvoření .DMG souboru
Soubory s koncovkou .dmg asi není třeba příliš představovat - pokud jste někdy instalovali do OS X nějaký program, je veliká pravděpodobnost, že po stažení z internetu se vám objevil v podobě obrazu disku, tedy jako soubor .DMG. Jedná se o formát, jenž umožňuje vzít soubory a vytvořit z nich "virtuální" disk, což lze dobře využít například při zálohování DVD, her či dokumentů do počítače. Základním nástrojem pro tvorbu obrazu disku je utilita Disk Utility a .dmg soubor lze vytvořit přes položku v menu. Pokud pospícháte, nebo prostě hledáte rychlejší způsob, stačí myší chytit složku a přetáhnout ji na ikonku Disk Utility v Docku - objeví se dialog pro vytvoření obrazu disku s bližšími specifikacemi. Jestliže se jedná o citlivá data, neváhejte a použijte pro ochranu kryptování, jak ukazuje obrázek.
PlainTextPaste
PowerPC
freeware
Při práci s Mac OS X mi občas vadí kopírování textu v Rich Text formátu - například kopíruji text z jedné aplikace do druhé a dojde k překopírování nejenom textu samotného, ale i jeho formátování (font, barva, styl a podobně), což je třeba vidět při přenášení textu mezi Safari a TextEditem. Zpravidla je tato funkčnost žádoucí, ale chcete-li přes schránku přenést pouze neformátovaný text a pak jej někam vložit bez toho, aby došlo k přeformátování, máte dvě možnosti. Buď v programu, do kterého text vkládáte, zvolit v menu Edit položku "Paste and Match Style" (dojde k vložení textu s novým stylem, který je v cílovém dokumentu), nebo si stáhnout prográmek PlainTextPaste, jenž vám umožní text kopírovat a vkládat v podobě "čistého" textu (Plain Text) a vedle toho nabízí i převod textu ve schránce do ASCII a výměnu označeného textu s tím, co je uložen ve schránce.
Mori - šikovný správce myšlenek, nápadů, postupů a textů všeho druhu
Universal Binary
shareware - 28 USD
Aplikace Mori je určena všem, kteří by rádi ve svém počítači měli obdobu papírového sešitu - tedy jeden program, který by spravoval dokumenty, texty, zápisky, nápady, ale i obrázky a byl schopen mezi nimi vyhledávat a třídit je. Nepsaným favoritem v této oblasti je bezpochyby DevonThink, který ovšem může být pro řadu čtenářů zbytečně složitý a nabitý funkcemi. Mori je určitá obdoba DevonThinku, která má jednodušší ovládání, z mého pohledu hezčí vzhled a podporu Spotlightu a chytrých složek, což DevonThinku chybí, bohužel. Vzhled vychází z programu Mail a i vyhledávání a práce s programem funguje hodně podobně. Je možné například barevně označovat jednotlivé textové dokumenty, přidávat jim hodnocení (hvězdičky), praporek, třídit do složek a podsložek. Pokud se vám dobře pracuje s Mailem a hledáte podobný program pro práci s textem, Mori by mohl být váš favorit. Těžit navíc můžete i z nabídky AppleSkriptů, jež umožňují integraci s dalšími programy - například iCalem či zmíněným Mailem.
Historie surfování - BrowseBack
Universal Binary
shareware - 30 USD
Také se vám již párkrát stalo, že jste měli v Safari otevřeno deset, patnáct, dvacet záložek a pak jste si buď jednu z nich nebo rovnou všechny omylem zavřeli a když jste se následně podívali do historie, nebyli jste schopni určit, jaký odkaz směřuje na stránku, kde jste měli rozečtený text? Problém je, že si web pamatujeme podle vzhledu a nikoliv podle adresy, kterou zpravidla ani nevnímáme. Příště by vám mohl pomoci program BrowseBack, který historii prohlížení www stránek zaznamenává v grafické podobě.
BrowseBack po spuštění funguje tak, že si do paměti ukládá informace o navštívených stránkách (po prvním zapnutí umí dokonce naimportovat i starší záznamy). Když se chcete podívat na stránku, kterou jste navštívili včera (nebo před rokem), stačí spustit BrowseBack a v náhledech stránek zvolit tu, kterou hledáte. Při otevření je možné si vybrat, zda chcete otevřít stránku v prohlížeči (tedy aktualizovanou), eventuálně otevřít PDF verzi uloženou ve vašem počítači. V předvolbách je možné zvolit, které adresy mají být z indexování vyřazeny (například vyhledávání v Google), aby zbytečně nezabíraly místo v historii. BrowseBack má podporu AppleScriptu, Spotlightu a velice příjemný vzhled, mezi nevýhody ovšem patří hardwarová náročnost, která je způsobena tím, že program musí běžet na pozadí a veškerou aktivitu na internetu ukládat - majitelé strojů s Intel Core procesory problémy mít nebudou, pokud máte v počítači procesor nesoucí označení G3, BrowseBack raději nezkoušejte.