Tři roky s Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Tři roky s Mac OS X

macosearly

25. března 2004, 00.00 | 24. března uběhlo tiché, leč pro uživatele Maců významné výročí - tři roky od oficiálního uvedení Mac OS X na trh. Tedy operačního systému který je jedněmi vynášen do nebe, druhými zatracován, ale který bez diskusí znamená kvalitativní posun a především rozumnou budoucnost pro Macy.

Apple začal psát historii Mac OS X v podstatě ihned po zakoupení společnosti NeXT na konci roku 1996. Od té doby však ještě uplynulo hodně doby až do 21. března 2001, kdy se na trhu objevila finální verze. Jednotlivé změny ve strategii, příchod Aqua rozhraní, to jak se Apple vypořádá se starými aplikacemi, to vše bylo sledováno všemi zapálenými uživateli Maců, ti odvážnější si dokonce mohli vše vyzkoušet na betaverzi Mac OS X, oficiálně prodávané od září 2000. Ovšem až finální verze začala psát opravdovou historii Mac OS X.

Mac OS X 10.0 - Cheetah

Tento operační systém se také označoval jako betaverze, ovšem jen mezi uživateli. Podle Apple to byl již finální systém a nutno dodat že nic jiného ani dělat nemohl - čekat další měsíce na další nové funkce se už nedalo, vývojáři museli mít na čem začít pracovat na nových verzích aplikací, protože k čemu je systém, na kterém nefungují žádné aplikace. Tento systém měl ještě mnoho nedodělků, například neexistovala podpora pro DVD přehrávání, vypalování disků, stejně tak podpora pro češtinu byla v podstatě nepoužitelná. Systém byl celkově velmi pomalý, ale proti devítce, kterou může shodit kde jaký neopatrně instalovaný doplněk stabilní jak skála. Pro většinu uživatelů tedy jen ochutnávka, na kterou se chodili dívat, když neměli co na práci, ale pro programátory již nutnost...

Mac OS X 10.1 - Puma

Rychlejší a více vybavená verze se objevila 29. září a byla k dispozici zdarma, resp. za manipulační poplatek. Tato verze obsahovala řadu funkcí, které podle uživatelů měla zahrnovat již verze 10.0 - a dalo se na ní pracovat v rámci možností v češtině. Kromě toho se začaly objevovat první "velké" aplikace pro Mac OS X - Office od Microsoftu, Adobe také začalo portovat své programy, uživatelé se blíže seznamovali s novým systémem, kterému však stále chyběla řada funkcí oblíbených v devítce - visačky, vyskakovací složky, zmatek začal vznikat kolem koncovek a tvůrce/typu souboru ukrytého uvnitř souboru (metadata), protože Apple začal velmi tvrdě tlačit na pilu ohledně koncovek. Osobně jsem na Mac OS X začal pracovat "full time" cca od ledna 2002, když jsem získal betaverzi Photoshopu - Classic je sice funkční řešení pro spouštění aplikací, ale můj velký přítel to nebyl, takže přechod na OS X sem naplánoval až na okamžik, kdy pro mne nebude potřebný v podstatě vůbec. Pro systém byla zhotovena lokalizace, ale nedostala nikdy punc oficiální lokalizace, protože systém byl ještě značně nevyzrálý.

Mac OS X 10.2 - Jaguar

Slavný "chlupatý" systém opět představoval další zlepšení a zrychlení systému, ovšem také novou politiku Apple - za update se platí 129 USD, systém byl uveden v srpnu 2002. Mezi novými technologiemi se nejvíce vyzdvihuje Quartz Extreme, který pro běžné vykreslování dovoluje používat akceleraci přes grafickou kartu. Mezi nové funkce patříl například iChat, program pro snadnou komunikaci mezi online uživateli, Rendezvouse, síťová technologie dovolující velmi snadné navázaní komunikace mezi počítači a programy bez zbytečné koffigurace, poněkud pozapomenutá technologie InkWell pro rozpoznávání písma a další. Také podpora Bluetooth, iSync, iCal a Address Book přinášely nové užitečné funkce, které dříve nebyly možné. Jaguár, jak se mu familiárně říká, už zvládal lépe práci s češtinou, k dispozici byl už i InDesign, a tak se u tohoto systému asi nejvíce uživatelů rozhodovalo pro přechod na desítku. Stále však zůstávalo mnoho problémků, které uživatele pronásledují - rychlost stále nebyla taková jako u Mac OS 9, Finder byl někdy opravdu tragický, stejně tak síťování se nechovalo ideálně. Lokalizace již byla (sice po řadě měsíců) k dispozici, chyby v systému však znepříjemňovaly použití s češtinou.

Mimochodem, serverová verze 10.2 měla kódové jméno Tigger, takže asi nebude použito pro další systém.

Mac OS X 10.3 - Panther

To je žhavá současnost, s tímto systémem asi pracuje momentálně většina uživatelů, systém se začal prodávat v říjnu 2003. Apple již bez vysvětlování a omlouvání nasadil cenovku 129 USD za krabici, updaty se nevedo. Apple se snažil uživatele nalákat na nové funkce. Exposé, nový Finder, opět radikálně předělané síťování, nové verze řady programů, FileVault pro kódování obsahu domácí složky, konečně visačky - prostě opět řada novinek, které uživateli zpříjemní život (některé jsou dobře utajené, ovšem Mac OS X je již opravdu "nabušený" systém který toho umí hodně). Bohužel ani tentokrát se to neobešlo bez chybek, ale zdá se, že se aktuální verze 10.3.3 zatím Apple povedla nejvíce. Lokalizace se objevila poměrně záhy, v únoru, tedy v podstatě tři měsíce pod uvedení systému a na lokalizaci systému 10.3.3 se nyní aktivně pracuje, snad se objeví brzo.

Mac OS X změnil svět Maců opravdu radikálně - přinesl do něj nejen vyšší stabilitu, ale především celou řadu nových technologií a na nich postavených programů jak od Apple, tak od dalších firem. Díky tomu si Mac OS X stojí v konkurenci ostatních systémů poměrně se ctí - sice je co vytýkat, ale je rozhodně také za co chválit, a je možné si najít řadu funkcí, které vám každodenní život výrazně usnadní. Nezbývá než se těšit, že Apple postupně vyřeší maximum otravných chyb a připravuje pro letošní rok opět nějakou zajímavou, funkcemi nadupanou verzi.

Pokud jsme z počátku hleděli na Mac OS X s mírnými obavami, je nyní nutno Apple přiznat, že přechod z jednoho systému na druhý zvládl velmi dobře - sice ne na jedničku z hvězdičkou, ale o mnoho horší hodnocení si nezaslouží.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: