Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Upřesněné časové plány pro chystaný nový software Applu
3. dubna 2009, 04.00 | AppleInsider přináší časový rozvrh prací na Mac OS X 10.6 Snow Leopard a doplňuje také informace o Mac OS X 10.5.7 a o aktualizacích profesionálních aplikací Applu.
AppleInsider tento týden zveřejnil několik zpráv o tom, co Apple chystá pro nejbližší budoucnost, mimo jiné získal podrobnější informace o časovém rozvrhu prací na Mac OS X 10.6 Snow Leopard a k tomu navíc přidává zprávy o dalším softwaru Applu. A tyhle informace ještě doplňují pověsti zveřejněné webem Hardmac.
Nové informace o dění okolo Mac OS X 10.6 Snow Leopard
Minulé dny přinesly řadu důležitých informací o chystané příští verzi Mac OS X, následující odstavce se je snaží shrnout:
Pravděpodobný časový rozvrh prací na Snow Leopardovi
Podle zasvěcenců blíže obeznámených s děním okolo Mac OS X 10.6 současný časový rozvrh Applu počítá s vydáním tří klíčových testovacích sestavení pro externí vývojáře zapojené do (placeného) programu Apple Developer Connection.
Každé z těchto sestavení přinese významné novinky, první z nich by mělo vyjít ještě před vývojářskou konferencí WWDC 2009 (ta začíná 8. června). Toto sestavení údajně bude obsahovat významné aktualizace systémových komponent a funkcí.Druhé klíčové sestavení se má objevit právě při zahájení WWDC, předpokládá se, že to bude první „funkčně kompletní“ sestavení Snow Leoparda, jež mimo jiné zahrne výrazné změny vzhledu uživatelského rozhraní (pokud tyto změny nebudou obsaženy již v předchozím sestavení, v tom nejspíš dosud nemá zcela jasno ani Apple).
A třetí a poslední významné testovací sestavení Snow Leoparda se plánuje na dobu mezi konferencí WWDC a uvedením Mac OS X 10.6 na trh. Mělo by posloužit jako základ pro verzi „Release Candiate“, po níž už následuje ustavení verze Golden Master, jež se užije pro duplikaci na optická média, tedy pro výrobu krabicové verze.
Znalci okolností vývoje Mac OS X již dříve odhadovali, že Apple bude potřebovat po předvedení funkčně kompletního Snow Leoparda na WWDC zhruba další dva měsíce k jeho doladění, na trh by tedy Mac OS X 10.6 měl přijít někdy v srpnu.
Názorně ukazuje termíny pravděpodobného vydání všech tří klíčových vývojových fází Snow Leoparda tato tabulka.
Pochopitelně nelze vyloučit, že Apple mezi nimi ještě vydá doplňková testovací sestavení, vynoří-li se další nečekané problémy, které budou vyžadovat dodatečnou odezvu externích vývojářů.
Hardmac předvídá ještě pozdější uvedení Snow Leoparda
K výše uvedenému časovému rozvrhu se vyjádřil též web Hardmac (anglická verze francouzského webu MacBidouille), v sadě různých pověstí o dalších krocích Applu v zásadě s informacemi AppleInsideru souhlasí, ale tvrdí, že Snow Leopard bude hotový až v září (to by se však mělo upřesnit v květnu). Apple prý musí odvést ještě ohromné množství práce na QuickTimu X a na technologiích OpenCL a Grand Central.
Web Hardmac navíc zmiňuje, že interní sestavení Snow Leoparda (jen pro potřeby vlastních vývojářů Applu) zahrnují podporu mechanik Blu-ray, Apple však dosud nedojednal dohodu o potřebné licenci, proto tato podpora není součástí sestavení rozesílaných externím vývojářům a zatím není jisté, jestli k nějaké dohodě o Blu-ray vůbec dojde.Nové testovací sestavení Snow Leoparda se zaměřuje na 64bitové ovladače
Ve středu externí vývojáři obdrželi nové testovací sestavení Snow Leoparda, v němž by se měli soustředit na kompatibilitu se 64bitovým jádrem. (Zřejmě se ale ještě nejedná o ono výše zmiňované první klíčové sestavení.)
Tohle sestavení nese označení 10A314, současně Apple rozeslal i stejně očíslované sestavení Snow Leopard Serveru.
Podle lidí blíže obeznámených s tímto softwarem Apple doporučuje vývojářům, aby pro nové sestavení vyvíjeli a testovali podporu 64bitového zpracování ve svých rozšířeních jádra (kernel extensions, kext souborech), tedy především v ovladačích zařízení.
Software úrovně jádra sice vyvíjí jen poměrně málo nezávislých vývojářů, nový operační systém ovšem nebude fungovat v 64bitovém režimu, pokud uživatelům budou scházet příslušná 64bitová rozšíření jádra. Vývojáři mohou dodat jak 32bitové, tak 64bitové kext soubory, ty pak zajistí, že na 64bitovém hardwaru se Snow Leopard automaticky zavede s 64bitovým jádrem (tedy na všech Macích s procesory Core 2 Duo nebo Xeon) a zároveň bude fungovat ve 32bitovém režimu na starších Macích používajících procesory Core Solo nebo Core Duo.
Je to tak trochu podobné potřebě 64bitových ovladačů pro 64bitové verze Windows, u Mac OS X s tím však není zdaleka tolik potíží, protože podporovaného hardwaru je mnohem méně a Apple sám dodává většinu ovladačů úrovně jádra, které budou uživatelé potřebovat k provozování 64bitového jádra.
Avšak v případě specializovaného hardwaru budou muset sami jeho výrobci zajistit včasné dodání 64bitových ovladačů, aby uživatelé jejich zařízení mohli Snow Leoparda využívat v 64bitovém režimu, proto na to Apple klade takový důraz.
U ostatního softwaru už přechod na 64bitů není tak naléhavý, 64bitové jádro Snow Leoparda totiž dokáže hladce provozovat 32bitový software mimo jádro, neumí pouze pracovat s 32bitovými jádrovými ovladači. Ovšem ani další 64bitové procesy nemohou spolupracovat s 32bitovými zásuvnými moduly nebo rozšířeními, takže kupříkladu autoři modulů „panelů předvoleb”, jež se instalují do systémových předvoleb, budou muset vydat 64bitové verze svých produktů, aby byly použitelné v 64bitových systémových předvolbách Snow Leoparda.
Apple navíc údajně vývojáře vybavuje novým průvodcem přechodem na 64 bitů, čímž se snaží zajistit jeho co nejhladší průběh.
Sestavení 10A314 mimoto přináší aktualizovanou verzi Xcode a možnost bezdrátové vzdálené instalace Snow Leoparda na MacBooky Air.
Nedošlo k žádným změnám ve vzhledu uživatelského rozhraní, což podporuje domněnku, že Apple nový vzhled zveřejní až na červnové konferenci WWDC.
Vývojáři však hlásí, že toto sestavení Snow Leoparda je stabilnější než ta předchozí, značné pokroky v tomto ohledu učinil zejména QuickTime X.
Vývoj prací na Mac OS X 10.5.7
Apple rovněž usilovně pracuje na další aktualizaci Leoparda, na Mac OS X 10.5.7 (občas lze narazit i na jeho kódové označení „Juno“).
Tato sedmá aktualizace Leoparda by měla v ostré verzi vyjít během dubna a bude pravděpodobně jednou z posledních průběžných aktualizací Mac OS X 10.5, vzhledem k blížícímu se uvedení Snow Leoparda.
Vývojáři v poslední době dostávají testovací sestavení Mac OS X 10.5.7 každý týden, obvykle ve čtvrtek či v pátek, což svědčí o přibližujícím se uvolnění ostré verze.
Nejnovější sestavení, 9J39, Apple rozeslal minulý víkend. Přidalo pět nových oprav, čímž se jejich celkový počet zvyšuje na 99. A vývojáři by se při jeho testování měli zaměřit především na šifrování iChatu, na signatury poštovního klienta Mail, na USB ovladače a na schopnost System Profileru správně zobrazovat informace o adaptérech pro Mini DisplayPort.
Aktualizace profesionálních aplikací Applu
Vedle nových verzí Mac OS X se v příštích měsících dočká aktualizace také několik profesionálních aplikací Applu. K nim by měla patřit nová verze kodeku Applu pro formát ProRes účinně komprimující HD video (podrobnosti o tomto formátu najdete tady) a významná aktualizace jeho profesionální aplikace pro korekci barev, Color 1.5.
Dále Apple údajně testuje evoluční aktualizaci Final Cut Serveru a verzi 4 programu Motion, obě aplikace by se měly objevit poměrně brzy. A pracoviště, která tyto aplikace využívají spolu s clusterovým souborovým systémem Xsan 2.x, bude zřejmě zajímat, že se chystá též jeho nová „desetinová“ verze, zatím známá pod kódovým označením „Carrera“, i ta by měla na trh dorazit brzy (Xsan 2.1 Apple vydal v červnu loňského roku).
Hardmac doplňuje další pověsti
Již výše citovaný Hardmac přináší několik pověstí rovněž k tomuto tématu.
Tvrdí, že nejprve Apple vydá Final Cut Studio 3, to má přijít už v příštích měsících, ale pouze ve 32bitové verzi, aktualizace na 64bitovou verzi bude kompatibilní jen se Snow Leopardem, proto se začne nabízet až po uvedení Mac OS X 10.6 na trh. Snow Leopard bude nutný, protože Final Cut Studio 3 bude vyžadovat v něm obsažený QuickTme X a nový videosoftware Applu by měl být schopen spolupracovat i s kamerami RED.
V případě DVD Studia Pro závisí další vývoj na jednáních o licenci pro Blu-ray, neboť tento software bude samozřejmě tenhle formát podporovat. Hardmac ještě předpovídá brzkou aktualizaci programu Shake a vydání nové verze programu Logic až na podzim.