Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Užitečné utility pro vašeho Maca
24. června 2004, 00.00 | Dnes jsme pro vás připravili popis tří aplikací, které vám ulehčí každodenní práci s Macem. Poradíme vám, jak zálohovat data na cestách, představíme prográmek na správu a editaci poznámek a ukážeme vám jednoduché a levné řešení pro přístup na ftp servery.
Dnes jsem pro vás připravil popis tří aplikací, které vám ulehčí každodenní práci s Macem. Poradíme vám, jak zálohovat data na cestách, představíme prográmek na správu a editaci poznámek a ukážeme vám jednoduché a levné řešení pro přístup na ftp servery.DV Backup
Pokud máte digitální kameru a hledáte řešení, jak jednoduše zálohovat data, možná vám přijde vhod aplikace DV Backup. Jak z názvu vyplývá, DV Backup umí zálohovat data na pásky digitální kamery (Digital8 a DV) a stejně jako při nahrávání klasického videa, i zde máte možnost vybrat LP nebo SP mód. Dá se předpokládat, že pro bezpečnější zálohu je lepší použít SP mód, při kterém uložíte 10 GB dat na 60-minutovou pásku. V režimu LP dosáhnete až 15GB kapacity při stejné délce pásky.
DV Backup navíc dovoluje nastavit kontrolu dat a stupeň ochrany zálohy - od nulové až po maximální (veškerá data jsou duplikovaná). To se projeví hlavně na času, který samotný backup zabere. 1GB dat tak při plné ochraně budete zálohovat 12 minut, zatímco při minimální ochraně necelých 6 minut. DV Backup má v aktuální verzi i další vymoženosti standardních aplikací určených k zálohování dat (částečný backup, záloha dle časového rozvrhu apod.). Tento program nemusí fungovat korektně se všemi typy digitálních kamer, proto doporučuji jej před investicí řádně otestovat. V demo režimu můžete vytvářet zálohy do 1 GB (dodatečný backup je limitován 50 MB) na jednu pásku. Jedná se jednoznačně o zajímavý kousek softwaru, který můžete využít jako hlavní řešení zálohovacího systému, i když při dnešních cenách pevných disků je tento krok diskutabilní, ale uživatelům, kteří cestují s kamerou, určitě přijde na těchto cestách vhod, když chtějí mít svá data vždy uložena na dvou místech současně. DV Backup se prodává ve variantě Lite Edition (25 USD) a Standard Edition (45 USD). Lite verze nemá (oproti plné) možnost zálohovat na více kazet najednou a vytvářet částečné a časované zálohy.
xPad
Začátkem tohoto roku jsem řešil problém, jak v Mac OS X pracovat s poznámkami. Stickies již praskaly ve švech a najít v nich potřebnou informaci byla mravenčí práce. Proto jsem neváhal a pustil se do testování aplikací, které mají za cíl práci s poznámkami zjednodušit. Jako vítěz tohoto soukromého testu vyšel program nazvaný xPad. Za necelých 10 USD získáte aplikaci, která pojme dostatečné množství vašich myšlenek a nápadů, a přitom se v ní nezačnete ztrácet. To vše díky přehlednému a hlavně jednoduchému ovládání. Poznámky se zobrazují v jednom okně a můžete si je řadit podle abecedy, data vytvoření nebo kategorie (ty signalizují barevné tečky v postranním panelu). Pokud je vám to málo, můžete si nechat zobrazit více informací o konkrétním údaji (počet slov, čas změny).
Jestliže pracujete na více projektech a informace o nich ukládáte do samostatných textových dokumentů, zkuste se zamyslet, zda není jednodušší mít přístup ke všem informacím v rámci jedné aplikace, jako nabízí xPad. Tento program umí pracovat i s obrázky (vkládání do textu), takže když si například potřebujete zkopírovat údaje z webové stránky, stačí text s obrázky označit a vložit do xPadu - texty a obrázky zůstanou stejné jako na www stránce. A jako bonus nabízí xPad přístup k jednotlivým poznámkám přes ikonku aplikace v Docku a export přímo do iPodu. Jediné, co mi chybí, je možnost synchronizace s PalmOS zařízením. Ale to bych za cenu 10 USD chtěl opravdu moc. V každém případě vám mohu tuto aplikaci vřele doporučit.
Cyberduck
Jako poslední jsem si pro dnešek vybral aplikaci Cyberduck. Přestože vás může název trochu plést, jedná se o povedený program pro přístup na ftp servery. Vzhledem k tomu, že se na vzdálené servery pomocí ftp (a sftp) protokolu přihlašuji denně, měl jsem možnost vyzkoušet pěknou řádku programů a řešení (Finder, RBrowser, Fugu, Terminal) a nakonec se mým favoritem stal Cyberduck. I zde rozhodlo jednoduché a přítulné uživatelské rozhraní, cena aplikace (freeware, resp. donateware) a funkce. Cyberduck umožňuje připojit se na více serverů současně, podporuje bookmarky (záložky), Rendezvous a nabízí integraci s Keychain (klíčenka). Navíc dovoluje zobrazit okno s informacemi o přenosu souborů (Transfer queue - podobné Download Manageru u Safari) a panel s výpisem logu, takže když se nedaří připojit, můžete hned nahlédnout do výpisu a zjistit, kde je chyba.
Vývojáře webových aplikací určitě potěší i možnost editace dokumentu přímo na serveru (soubor lze otevřít v aplikaci SubEthaEdit, BBEdit, TextWrangler či Text-Edit Plus). Jestliže hledáte aplikaci pro připojení na ftp servery a přitom chcete ušetřit, tak zkuste Cyberduck, nebudete zklamáni.