Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Válka prohlížečů: sedm statečných
30. ledna 2003, 00.00 | Apple ohlášením Safari rozpoutal malou válku prohlížečů pro Mac OS X. Už teď je jasné, že někdo boj vzdá, někdo vsadí na spolupráci, někdo bude dál bojovat. Znáte všechny důležité prohlížeče pro Mac OS X? A který je podle vás nejlepší?
Ačkoliv ve světě Windows takzvaná "válka prohlížečů" skončila již před lety drtivým vítězstvím Internet Exploreru a na Macu se zdála být situace velmi podobná, protože již řadu let se dodává s Mac OS 9 i Mac OS X jako standardní prohlížeč také Internet Explorer, letošní leden ukázal, že situace se může vyvinout ještě úplně nečekaným směrem. Apple totiž uvolnil svůj vlastní prohlížeč, nazvaný Safari, který s relativně poklidným světem prohlížečů na Maca velmi silně zamával. Někteří protivníci kolaborují, někteří chtějí hodit ručník do ringu, další jsou rozhodnutí bojovat. Pojďme se podívat, kdo proti komu vlastně stojí.Prohlížeče na Maca je poměrně smutná kapitola softwarového vývoje. Verze Netscape pro Maca (Netscape Navigator v dávných dobách - druhá polovina devadesátých let - totiž byl tím hlavním prohlížečem) byly většinou méně kvalitní a stabilní než verze pro PC, a jiná alternativa vlastně ani nebyla. První verze Internet Exploreru na Maca, verze 3 a 4 byly prakticky nepoužitelné. A tak první konkurence v tomto směru, iCab, který se objevil v roce 1999, byl sice ne příliš technicky pokročilým, ale přesto vítaným osvěžením.
S příchodem Mac OS X se situace výrazně zlepšila. Kromě Internet Exploreru 5, Mozilly/Netscape (což je následník původního Netscapu) a iCabu mají uživatelé k dispozici také OmniWeb, prohlížeč původně vytvořený pro NeXT/OpenStep. Také Opera se vrhla do vývoje svého prohlížeče pro Mac OS (9 i X) a uvádí nejdříve verzi 5 (která nefungovala s češtinou) a následně loni na podzim také verzi 6, která je na tom už podstatně lépe. A v průběhu celého roku 2002 se postupně vyvíjí projekt Chimera, což je renderovací jádro z Mozilly (Gecko), ovšem "zabalené" do nativního rozhraní Mac OS X a zbavené přebytečného balastu (mail, news a další funkce Mozilly). V tento okamžik je situace relativně usazená, majoritní podíl má Internet Explorer, relativně silnou část má Mozilla, ovšem celkem agresivně jim ujídá z koláče Chimera, ze které se stává opravdu dobrý prohlížeč.
7. ledna do této "idylky" vpadá Safari, nový prohlížeč od Apple a se situací řádně zamává. Pojďme se teď podívat, co nám prohlížeče nabízejí v současné době, a především, jaká může být jejich budoucnost. Pořadí, v jakém se jim budeme věnovat, je abecední, malé rychlostní srovnání najdete na konci článku. U každého prohlížeče jsme také posuzovali, jak si poradí s češtinou a s připojením do internetového rozhraní eBanky (testovali jsme JavaScript verzi, mezi Javovou a JavaScriptovou verzí ovládání eBanky můžete snadno přepínat po přihlášení pomocí malého tlačítka se šipkou a nápisem JV nebo JS, podle toho kterou verzí tímto tlačítkem aktivujete - JavaScript rozhraní je rychlejší a také obvykle lépe funguje s češtinou).
iCab - ze všech prohlížečů má asi nejhorší vykreslovací jádro, které nepodporuje řadu technologií, dnes již velmi běžných a rozšířených. Proto je aktuální verze iCab 2.9 poměrně špatně použitelná na běžné surfování na webu. Autor však slibuje verzi 3.0, která má výrazně zlepšit podporu pro CSS a tím také učinit iCab zase "kompatibilnější" s webovými stránkami. Výhodou iCabu je široká podpora počítačů (od procesoru 68020 - tedy například Mac LC z roku 91 - až po současné stroje) a systémů, kromě toho iCab nabízí velmi mnoho pokročilých "vedlejších" funkcí, jako je filtrování reklamy, nastavení pravidel pro JavaScript, které funkce mohou být prováděné a které nikoliv (včetně identifikace nekonečné smyčky v JavaScriptu s možností ukončení), funkce "kiosk" pro použití na intenetovém kiosku, kde uživatelé mají mít pouze omezený přístup k možnostem prohlížeče a další funkce. iCab je také nejmenší ze všech prohlížečů na download, má pouze 2,5 MB. Dá se říci, že co iCabu chybělo v schopnostech dobře vykreslovat stránky, to doháněl těmito funkcemi - to už však dnes nestačí. Uvidíme jak si povede verze 3.0, vývoj je relativně pomalý, neboť se mu věnuje tým čítající 1,5 člověka. Korektně rozchodit češtinu vyžaduje zakázat definování fontů stránkou, a to i přes CSS styly. Do eBanky se iCab nedostane ani náhodou. iCab je shareware, ale s vymáháním poplatků to není tak hrozné, autor chce zpoplatnit až finální verzi.
Internet Explorer - tento prohlížeč asi není potřeba moc představovat, aktuálně se nachází ve verzi 5.2 a dodává se každým Macem jako výchozí browser. Internet Explorer celkem rozumně podporuje standardy a zobrazí většinu internetových stránek (i když je nikdy nezobrazoval identickým způsobem jako jeho PC bratříček), poměrně příjemná je dobrá podpora češtiny - korektně zobrazí takřka libovolnou stránku, i ty, na kterých si všechny ostatní prohlížeče vylámou zuby (viz www.lupa.cz). Velkou nectností tohoto prohlížeče je rychlost - ačkoliv sám o sobě je celkem svižný, postupně zpomaluje a zpomaluje, až se po delším používání začne podobat šneku - v náhodný okamžik se zastaví vykreslování a Explorer i několik desítek vteřin "přemýšlí", což uživatele dovádí k šílenství. Promazání cache a předvoleb by mělo pomoci, ale kdo se s tím má stále dělat. Nepříjemné je také omezení některých funkcí, například nemožnost použití osobních bezpečnostních certifikátů, což obvykle vyžadují například banky nebo také zabezpečené firemní intranety.
Budoucnost Internet Exploreru je mírně zamlžená - již řadu měsíců se proslýchá o verzi 6.0, která by se měla objevit někdy v tomto roce, kdy a jak bude dobrá se však neví. Je možné, že to bude poslední verze IE pro Maca, zvlášť pokud Apple zvolí Safari jako defaultní prohlížeč v Mac OS X. Microsoft však každopádně chce v roce 2003 uvést službu MSN pro Mac OS X, což je kombinace internetového připojení a obsahu, stejně jako v případě AOL. Zda bude MSN postavené na jádře Internetu Explorer 5 nebo 6 netušíme, krátké seznámení s tímto programem na Macworld Expo toho moc neprozradilo. Každopádně, o Exploreru ještě na Macu uslyšíme, můžeme být jen zvědaví, zda se mu podaří vyrovnat se s nectnostmi, které má. Jak již bylo zmíněno, podpora češtiny se dá považovat za velmi dobrou, eBanka funguje bez problémů. IE je k dispozici zdarma.
Mozilla - Poté, co byla firma Netscape zatlačená až takřka k zániku a byla koupena firmou AOL, počal vývoj prohlížeče Mozilla jako Open Source aktivity, podporované AOL. Vývoj se táhl dlouhá léta, první "ostrá" verze byla uvolněná loni, ale prohlížeč už předtím v různých vývojových fázích používala řada uživatelů. Jádrem Mozilly je renderovací jádro Gecko, o kterém autoři prohlašují, že má být nejlepším současným renderovacím enginem - podporuje sáhodlouhou řadu používaných standardů. Mimochodem, s původním jádrem Netscape 4 nemá Mozilla v podstatě nic společného, vývoj byl v určitý okamžik zahájen znovu a lépe. Mozilla je multiplatformní projekt, který kromě prohlížeče zahrnuje také mail a newsreader, IRC klienta a nástroj pro tvorbu stránek. Mozilla je jakýmsi základním kamenem, že kterého si mohou ostatní brát co potřebují - například Netscape lehce upravuje Mozillu, rozšiřuje ji o některé své funkce a následně dodává jako svůj prohlížeč Netscape 7. Pokud nelpíte na oněch rozšířeních od Netscape, je lepší používat Mozillu, protože Netscape vždy používá starší než aktuální verzi.
Jelikož Mozilla je velký projekt, který má umět "takřka všechno", slouží jeho renderovací jádro Gecko jako základ pro další vývoj samostatných prohlížečů - v současné době jsou vyvíjené prohlížeče Phoenix na PC (Windows, Linux) a Chimera na Macu. Phoenix je také k dispozici v jakési testovací verzi pro Maca, ovšem je to zatím spíš pouhý pokus.
Mozilla, jak jsme si řekli, zvládá skoro vše, co uživatel potřebuje, nabízí také tzv. tab-browsing, tedy otevírání nových stránek do záložky v rámci jednoho okna, místo otevření okna nového. Nevýhodou Mozilly je poněkud pomalejší rozhraní - stránky se zobrazují rychle, ale uživatelské prvky oken, předvolby a podobně reagují pomaleji, než normální aplikace - to je tak trochu daň za onu silnou multiplatformnost. Mozilla zvládá češtinu poměrně dobře, bohužel v případě, že není nedefinované CE písmo, ale například Verdana, nevyrovná se s tím úplně se ctí a některé znaky s diakritikou zobrazí sice česky, ale pomocí fontu, který vypadá jako Geneva CE - to samozřejmě může někoho nepříjemně rušit. Tato chyba bohužel je i v nejnovější alfaverzi Mozilly 1.3. Pokud používáte eBanku, dostanete se do ní s Mozillou bez problémů. Mozilla je k dispozici zdarma.
Chimera - ačkoliv se projekt jmenuje Chimera, na disku tento prohlížeč najdete jako Navigator - proto ho řadíme až za Mozillu (a také se nám to pěkně hodí). Chimera je totiž projekt, který používá základní renderovací engine z Mozilly, nazývaný Gecko. Kolem tohoto enginu je postavené nativní Cocoa rozhraní pro Mac OS X. Chimera v sobě neintegruje žádné další funkce, je to čistě prohlížeč, podporuje také tab-browsing a díky své jednoduchosti, funkčnosti a rychlosti Gecka to je opravu skvělý prohlížeč (osobně to byl první browser pro Maca, o kterém jsem mohl prohlásit, že je dobrý - ale to je samozřejmě subjektivní hledisko).
Chimera se neustále rozvíjí, a tak i když je aktuální "milestone" verze 0.6, nemá cenu používat tuto starou verzi, lepší je si nahrát nový "night build", který se vytváří každou noc a je dostatečně kvalitní na běžné používání.
Hlavním vývojářem Chimery byl Dave Hyatt, Chimera se však natolik líbila v Apple, že (po mohutné propagaci na loňském setkání vývojářů, WWDC, která zavdala ke spekulacím, že to bude nový prohlížeč Apple) Dava Hyatta zaměstnala. Dave se však věnoval Safari, o kterém si něco řekneme za chvíli, vedení vývoje převzal Mike Pinkerton. Na toho po uvedení Safari a jeho bleskovém nástupu dolehla deprese z předem prohraného boje a chvíli na svém blogu dumal na tím, zda má další vývoj cenu, to však naštěstí rychle přešlo a vývoj Chimery by měl nerušeně pokračovat. V ideálním případě to bude přímá konkurence Safari, která bude mít lepší funkce pro "pokročilé" uživatele, zatímco Safari bude ideální pro běžné uživatele. O podpoře češtiny a eBanky můžeme říct to samé, co v případě Mozilly.
OmniWeb - kořeny tohoto prohlížeče, který je momentálně ve verzi 4.1 a který si můžete nahrát i v české verzi, jsou na předchůdci Mac OS X, platformě NeXT//OpenStep. OmniGroup vyvíjí vlastní renderovací jádro, které je celkem kvalitní, podporu JavaScriptu podle všeho přebrali z projektu Mozilla. Uživatelé tento prohlížeč vyhledávají především pro velmi vysokou kvalitu zobrazení - prohlížeč používá Quartz vrstvu zcela nativně a výsledná stránka vypadá opravdu velmi elegantně. OmniWeb také nabízí některé služby "navíc", například blokování reklam a automaticky vyskakujících oken, korektor pravopisu (používá se ten systémový) či jednoduchý integrovaný HTML editor.
O budoucnosti OmniWebu se začalo diskutovat ihned po uvedení Safari, kdy CEO OmniGroup prohlásil, že velmi reálně zvažují použití WebCore/JavaScriptCore, což jsou základní kameny Safari, které budou zahrnuté přímo v systému a bude je moci použít každý vývojář pro svou aplikaci. OmniWeb by byl tedy jakýmsi alternativním rozhraním, tak jak je tomu často i na Windows, kde existuje řada rozhraní pracujících nad jádrem Internet Exploreru.
Stávající verze OmniWebu podporuje češtinu poměrně dobře, jediný problém může nastat s tím, že prohlížeč nezná označení definice Mac CE češtiny, kterou používají některé webové servery. To se však dá obejít jednoduše, stačí nastavit, aby stránky, u kterých pozná kódování, považoval za Mac CE automaticky a poté se zobrazí korektně. Do eBanky se s OmniWebem nedostanete. OmniWeb je nabízen jako shareware za 30 USD.
Opera - produkt norské společnosti Opera, který už několik let konkuruje Exploreru na Windows (v úterý byla uvolněná verze 7), a který se v loňském roce konečně dostal také na Maca. První verze 5 byla z našeho hlediska nepoužitelná - prostě neuměla česky. Verze 6.0, která se objevila na podzim, sice již česky umí, ovšem také nepodporuje Mac CE kódování. Pokud si někdo řekne, že to není standard, má pravdu, ovšem bohužel v tomto kódování je servírovaná celá řada stránek (Mobil.cz, Centrum.cz, ...). To využitelnost Opery výrazně snižuje. Opera má své vlastní jádro (které například podporuje také WAP stránky), nabízí také některé funkce "navíc" podobně jako iCab či OmniWeb, kromě toho také "navíc" nabízí banner, který se zobrazuje, pokud jste si nezakoupili plnou verzi prohlížeče. Ano, Opera je, stejně jako OmniWeb, placený prohlížeč, stojí 39 USD. Kvalita renderovacího jádra není úplně dokonalá a tak lze najít stránky, které se nezobrazují korektně. Do eBanky se s Operou také nedostanete.
Opera si za svou krátkou existenci na Macu nezískala příliš velkou popularitu, což nyní, po příchodu Safari, situaci tohoto prohlížeče komplikuje. Vývojáři Opery prohlásili, že pokud Apple neprojeví zájem o Operu, jako jádro pro svůj prohlížeč Safari, či jako alternativní jádro, vývoj pokračovat nebude - nevyplatí se to. Apple slušně, leč jasně odpověděl, že si myslí, že Safari je nejlepší, ale že nikoho nenutí aby používal Safari na úkor Opery. Zdá se tedy, že hodiny Opery na Macu jsou sečteny a bude prvním, kdo z této hry vypadne.
Opera je však poměrně dobře uchycená na Windows a také se prosazuje do nepočítačových zařízení - například mobilní telefony, smartphones a podobně. Zdá se tedy, že odchod Opery z platformy Mac neublíží ani jedné straně - prohlížeč si za tak krátkou dobu našel jen velmi malé procento uživatelů.
Safari - to je produkt, se kterým Apple mírně šokoval, ale také především potěšil řady svých oddaných uživatelů, kteří léta na něco podobného čekali - na prohlížeč od Apple, který přece nemůže být jiný, než rychlý a kvalitní. Apple si skutečně dal záležet na tom, aby Safari bylo rychlé, jak bude dobré, si musíme počkat na finální verzi - zatím se jedná o betaverzi.
Safari překvapilo také tím, že jako základ nebyl zvolený renderovací engine Gecko z projektu Mozilla, ale relativně neznámý KHTML, který je základem prohlížeče Konqueror, což je součást projektu KDE - grafického rozhraní pro Unixové operační systémy, zahrnující mimo jiné i prohlížeč či kancelářský software. Výběr padl na KHTML kvůli jeho jednoduchosti a přehlednosti - má asi jen desetinu toho, co "jiné" renderovací enginy - čímž bude s největší pravděpodobností myšleno právě Gecko. Ano, KHTML není tak pokročilý a nezvládá zatím to všechno co Gecko, přesto však Apple rozhodl, že to je lepší výchozí bod pro jeho nový prohlížeč. Za zhruba rok vývoje Apple provedl řadu zlepšení a změn, zvýšil rychlost atp. Jelikož je KHTML součástí Open Source vývoje, Apple poctivě všechny změny uvolňuje zpět do původního vývoje - poté, co bylo Safari uvedeno a vývojáři KDE seznámeni se změnami, prohlásili cosi o opožděném vánočním dárku - zdá se, že spolupráce Open Source komunity a Apple je takřka idylická.
Safari je ještě betaverze a obsahuje tak některé chyby, nezobrazuje všechny stránky korektně, ale podpora pro CSS1 i CSS2 je na poměrně dobré úrovni. Safari má problémy se stránkami, zabezpečenými přes SSL (https), pokud je certifikát neplatný či nepřísluší přímo dané stránce, prostě vás na ni nepustí. Uživatelé Chimery také vytýkají, že nepodporuje záložky - tab-browsing. Mimochodem, nepříjemnou vlastností také je, že klávesová zkratka pro zobrazení spodní informační lišty (Jabko - \) koliduje s klávesovou zkratkou Mac OS X pro přepínání mezi okny. To se děje kvůli tomu, že ač Apple tvrdí, že klávesová zkratka pro přepínání mezi okny je Jabko - ~, je zkratka Jabko - "klávesa, na které je v US klávesnici ~" - tedy klávesa napravo od levého shiftu - u nás to je \.
Podpora češtiny je dobrá, zobrazují se obvykle korektně fonty (aplikace je Unicode, takže pokud je font Unicode, neměl by být problém), kromě toho je k dispozici i betaverze lokalizace od jednoho z uživatelů - netestovali jsme, používat na vlastní nebezpečí. Do eBanky si sice Safary na několikátý pokus dostalo, ovšem podstránky se již nezobrazily.
Každopádně, Apple se podařil husarský kousek - dva týdny po ohlášení Safari si ho stáhlo přes milion uživatelů, podle naší ankety a i podle dalších zdrojů je to suverénně nejpoužívanější prohlížeč pod Mac OS X. Uvidíme, zda časem nadšení opadne a uživatelé se vrátí ke svému prohlížeči, který bude zatím dokonalejší, je však jasné, že Safari od Apple bude velmi vážný hráč, který asi brzy obsadí pozici základního prohlížeče pro Mac OS X. A uživatelé Apple už konečně budou mít kvalitní prohlížeč, po kterém tak dlouho toužili.
Prohlížeč | iDnes.cz | Mobil.cz |
iCab | 5 | 14 |
Internet Explorer | 4 | 10 |
Mozilla | 5 | 14 |
Chimera | 4 | 9 |
OmniWeb | 10 | 17 |
Opera | 5 | 15 |
Safari | 4 | 8 |
Apple tvrdí, že Safari je nejrychlejší prohlížeč, provedli jsme tedy malé porovnání, jehož výsledky vidíte v tabulce. Načítali jsme titulní stránky serverů iDnes.cz a Mobil.cz -především Mobil.cz je jednou z velmi komplikovaných stránek, které dávají obvykle prohlížeči zabrat. Prohlížeče byly buď nově instalované, nebo měly smazanou cache a předvolby, časy jsou ve vteřinách, připojení bylo 320 Kbps.