VirtualBox 3 rozšiřuje podporu 3D grafiky a víceprocesorových systémů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

VirtualBox 3 rozšiřuje podporu 3D grafiky a víceprocesorových systémů

8. července 2009, 00.00 | Nová verze otevřeného virtualizačního softwaru Sun, dostupného též pro Mac, zavádí širší podporu pro 3D grafiku a pro víceprocesorové stroje.

Pro Mac OS X sice dnes již existuje opravdu hodně softwaru, přesto se občas stane, že budete potřebovat aplikaci dostupnou jen pro jinou platformu. Od té doby, co Macy používají procesory Intel, se dá vyřešit i tohle a díky virtualizačním programům je dokonce možné provozovat dodatečné operační systémy souběžně s Mac OS X (klade to sice větší požadavky na hardware, zejména na kapacitu RAM, ale zrovna tohle u většiny novějších Maců není velký problém).

VirtualBox - zdarma dostupná virtualizace

Na Macu se v oblasti virtualizace prosadily zejména komerční programy Parallels Desktop a VMware Fusion, existuje však také jedna bezplatná alternativa, VirtualBox od Sunu. Tento otevřený software se nabízí pro řadu různých platforem, k nimž patří též Mac OS X (pro upřesnění, vedle otevřené verze existuje ještě komerční verze VirtualBoxu s rozšířenými funkcemi, ale to nás zde nemusí příliš zajímat).

Program původně vyvinula firma Innotek, tu však loni koupil Sun, a tak se VirtualBox dostal pod jeho křídla (a nedávno byl samotný Sun odkoupen Oraclem, zatím se vyřizují právní náležitosti transakce, avšak VirtualBox to dosud nijak neovlivnilo).

Protože existuje otevřená verze, získal si VirtualBox oblibu pochopitelně zejména na Linuxu, kde mu mnozí uživatelé dávají přednost před virtualizačním řešením KVM z jádra Linuxu, ale své příznivce si našel rovněž pod Windows a na Macu.

MůjMac popisoval již jednu z prvních beta verzí dostupných pro Mac, od té doby však VirtualBox prošel značným vývojem, koncem loňského roku se objevila verze 2.1.0, která se už hodně přiblížila komerčním konkurentům. A minulý týden Sun uvolnil verzi 3, jež pokračuje v nastoupeném trendu.

Podobně jako komerční programy nabízí VirtualBox uživatelsky vstřícné rozhraní pro konfigurování a správu virtuálních strojů a v nejnovějších verzích zajišťuje také poměrně těsnou integraci mezi virtualizovanými systémy a hostitelským strojem, obstarává sdílení schránky a složek a dovoluje dynamické přizpůsobování rozlišení obrazovky. A dokonce poskytuje i „bezešvý“ režim umožňující prolnutí aplikací Mac OS X a programů hostovaného systému, tak jako Desktop a Fusion.

Novinky verze 3

A nová verze 3 se na komerční programy dotáhla ještě víc, přidala například podporu pro virtualizované víceprocesorové systémy. Ta dosud chyběla, ale VirtualBox 3 dokáže nabídnout hostovanému prostředí až 32 procesorů, či procesorových jader (to však vyžaduje v případě Maců procesory s podporou technologie VT-x Intelu a na platformách s procesory AMD čipy podporující rozšíření AMD-V).

Podpora OpenGL už funguje obstojně, DirectX zatím ne

Další významnou novinku tvoří rozšíření podpory 3G grafiky. Již verze 2.1.0 začala zavádět podporu pro OpenGL, ta teď už dospěla do poměrně vyzrálého stavu (verze 3 podporuje OpenGL 2.0), ve Windows a v Linuxu je vcelku použitelná, takže plně fungují třeba 3D rozšíření pracovní plochy Linuxu jako je Compiz v Ubuntu.

Navíc přibyla experimentální podpora pro DirectX 8 a 9 pod Windows, ta však podle prvních ohlasů na webu zůstává dosud značně nedotažená a zatím se prakticky nedá použít. To by se ovšem mělo časem zlepšit, ostatně komerční virtualizační programy zpočátku též nabízely pouze omezeně použitelnou experimentální podporu DirectX (a stále mají v tomto ohledu co dopilovávat, jak uvádí tahle zmínka z konce června, neveřejná nová beta verze programu Fusion přidává podporu pro funkce Shader Model 3 DirectX 9.0c a experimentální podporu OpenGL 2.1).

Nová verze VirtualBoxu samozřejmě přináší také řadu různých menších vylepšení a mnoho oprav chyb, úplný seznam změn (pro všechny podporované platformy společně) najdete v tomto seznamu.

Binární variantu VirtualBoxu 3 pro Mac OS X lze stáhnout odsud (jde o 62 MB velký DMG soubor), zde si můžete přečíst uživatelskou příručku programu (její PDF verze se dá stáhnout tady).

VirtualBox není nijak zvlášť náročný

Požadavky programu pořád zůstávají poměrně skromné, samozřejmě jako všechny virtualizační programy vyžaduje Mac s procesorem Intel a dále nejméně 512 MB RAM (pro rozumné provozování hostovaných operačních systémů ovšem spíše nejméně 1 GB a hodit se bude každá paměť navíc). Samotný VirtualBox na disku nezabere mnoho místa (většinou jen asi 30 MB), ale bude potřeba odpovídající prostor pro dodatečné operační systémy a jejich aplikace a data.

Jak vidět, VirtualBox se stále čile vyvíjí a bude-li pokračovat tímhle směrem (změna vlastníka Sun to snad nezmění), mohl by se na Macu brzy v mnoha ohledech vyrovnat komerčním konkurentům (zejména pokud bude podpora DirectX dotažena do použitelné podoby), i když ti též nestojí na místě a přirozeně mají své přednosti.

Zvlášť pro ty, kdo si virtualizaci chtějí jenom vyzkoušet anebo ji budou využívat pouze okrajově, představuje díky své nulové ceně VirtualBox příhodné řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: