VMware Fusion 1.1 - další dílek do skládačky s názvem virtualizace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

VMware Fusion 1.1 - další dílek do skládačky s názvem virtualizace

15. listopadu 2007, 12.00 | Začínat článek tím, že na Intel Macích můžete provozovat Windows je asi zbytečné a bezpředmětné. Všichni to víme a to, co potřebujeme vědět, je jaké řešení z nabízených možností je nejlepší. Vedle často zmiňovaných Parallels existují i další možnosti, jak dostal Windows prostředí do OS X. Konkurenční řešení nese název VMware Fusion 1.1.

Produkt na testování nám dodala společnost Cables and Simms, spol. s r.o., provozovatel obchodu maczone.cz, kde si VMware můžete pořídit za 1760,- Kč bez DPH.

Zatímco Boot Camp (zdarma s Leopardem) umožňuje provozovat na Macu Windows přímo (uživatel může mít spuštěn Mac OS X nebo Windows), tzv virtualizační řešení dovolují provozovat Mac OS X i Windows (nebo Linux) souběžně. To je jednou z hlavních výhod virtualizace a do této kategorie patří i VMware Fusion, který si dnes představíme.



VMware Fusion podporuje více než 60 operačních systémů, přičemž řadu z nich si můžete stáhnout v předinstalované podobě přímo z webu, jiné je nutné instalovat. Do druhé kategorie spadají i Windows XP, které jsem pro tento test použil.

Po prvním spuštění programu jste vyzváni k výběru systému, který chcete instalovat. Fusion je dopředu připraven na různé varianty a při volbě Windows vám rovnou umožní zadat sériové číslo, jméno uživatele a velikost pevného disku. Samotná instalace Windows XP je nakonec jednodušší, než když tento OS instalujete na klasickém PC. Za několik desítek minut máte Windows XP nainstalované a celé prostředí vidíte v samostatném okně v rámci Mac OS X.

Po chvíli práce s Fusion zjistíte první rozdíl oproti Parallels (srovnání těchto dvou programů se v článku neubráním). VMware Fusion totiž podporuje obě jádra procesoru, tudíž při náročnějších operacích bude Fusion reagovat rychleji, než Parallels. Samotná technologie virtualizace je u Fusion velice dobře řešena a i výše uvedený fakt mi dává za pravdu. Fusion vám na stejné hardwarové konfiguraci dá lepší uživatelskou odezvu, než Parallels. Zatímco po zapnutí Parallels ihned pocítíte větší zátěž počítače, Fusion pracuje lépe a odezva je lepší (Testováno na MacBook C2D 2GHz, 2GB ram). Fusion má dobře vyřešenou podporu více spuštěných operačních systému najednou a je schopen sdílet RAM mezi prostředími. Totéž je vidět i pokud nechat třeba Windows na pozadí a nevypnete je. V takovém okamžiku nedochází ke znatelnému zpomalení.



Stejně jako u Parallels, po instalaci operačního systému je nutné spustit instalaci tzv. VMware tools, což je sada doplňků, které jsou po spuštění instalovány do systému a vylepšují uživatelský zážitek. Ten se projevuje tak, že můžete přetahovat soubory mezi Mac OS X a Windows, přenášet obsah schránky, můžete snadný přechod myší mezi oběma prostředími a podobně. Nutno podotknout, že i Parallels nabízí podobné řešení.

VMware Fusion vám umožní použít již nainstalovaná Widnows pomocí Boot Campu (tedy celou parition vyhrazenou pro Windows), což je ideální, pokud máte jednu licenci Windows XP a např. hry chcete řešit přes Boot Camp, zatímco klasickou kancelářskou práci raději souběžně v Mac OS X (stejnou funkci mají i Parallels). Pokud jste si navíc pořídili Parallels a chcete přesedla na Fusion, můžete překonvertovat OS z Parallels pro Fusion (není to zcela triviální záležitost, ale jde to).



Pokud se zaměříme na samotnou práci s Fusion, nebudete mít problém do Windows instalovat klasické aplikace, používat internet a stejně bezproblémově funguje i komunikace s USB zařízeními. Přímo z Windows tak můžete synchronizovat mobilní telefon, tisknout na tiskárně či pálit DVD. Sdílení dat lze řešit pomocí Drag and Drop, tedy přetáhnutím souborů z plochy OS X na plochu Windows, nebo přes sdílení dat přímo ve Windows (zvolené složky z Mac OS X se objeví jako sdílené složky ve Windows).

Práci v prostředí Mac OS X vylepšují dvě funkce. První z nich je "Take Snapshot/Revert to Snapshot", která vám umožní uložit stav systému a následně se k němu vrátit. Funguje zcela stejně jako u textového dokumentu. Když kliknete na Take Snapshot, přesný stav systému se uloží, vy pak můžete třeba nainstalovat libovolný program a testovat jej. Pokud se objeví nějaký problém, nebo se prostě nechcete zabývat odinstalováním, zvolíte volbu Revert to Snapshot a celé Windows se vrátí "v čase zpět" a k uloženému stavu.



Druhou příjemnou funkcí je vedle volby Full Screen, tedy práce s Windows přes celou obrazovku (ideální v kombinaci se Spaces v Leopardu!) i tlačítko Unity, které odstraní plochu na pozadí a okna z Windows můžete používat přímo v Mac OS X - oceníte, pokud používáte ve Windows pouze jednu aplikaci. V docku se vám následně zobrazí Windows aplikace pro jednodušší přepínání. I tuto funkci naleznete v Parallels.



3D

Častou otázkou u virtualizace je podpora 3D, aktuální verze Fusion 1.1 nabízí podporu DirectX 9, čímž se podpora her rozšiřuje. Papírově se ale v tomto směru jeví Parallels jako lepší řešení, neboť současný seznam podporovaných her je delší. Verze Fusion 1.1 byla vypuštěna 12.11.2007 a tak na webu zatím není žádný seznam informující uživatele o podporovaných hrách a spíše se čeká na první ohlasy hráčů. Navíc na mém testovaném stroji je podpora 3D vypnuta kvůli integrované grafické kartě GMA 950. Nechám tedy na čtenářích a jejich reakcích v diskuzi pod článkem, aby uvedli, jakou mají zkušenost s hraním ve virtualizačním prostředí a jaké hry jsou ve Fusion/Parallels podporovány. Nutno ovšem podotknout, že pro seriozní hraní je bezpochyby nejlepší použít Boot Camp a využít hardware počítače naplno, Fusion či Parallels se hodí spíše pro starší či méně náročné hry.



Závěr

VMware Fusion mohu jako řešení virtualizace v prostředí Mac OS X vřele doporučit. V průběhu čtyř týdnů testování nedošlo k žádným komplikacím a program se choval stabilně a především rychle. Oproti Parallels, což je také kvalitní řešení a navíc známější, nabízí Fusion lepší odezvu a rychlejší práci. Na druhou stranu pro hráče může být zajímavější širší podpora her, kde má Parallels náskok. VMware Fusion je také nabízen za nižší cenu v případě přechodu z konkurenčního řešení (např. Parallels), nebo při použití ve školství. Pokud jsou hry mimo váš zájem, nebo je provozujete v Boot Campu, nemáte pravděpodobně jediný důvod, proč neinvestovat do VMware Fusion.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: