Vytvořte si katalog vašich disků! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Vytvořte si katalog vašich disků!

21. března 2003, 00.00 | Máte v kanceláři nebo doma větší množství než malé nejrůznějších disků? Špatně se vám v nich hledá? Pořiďte si podrobný katalog jejich obsahu, ve kterém můžete pohodlně a velmi rychle vyhledávat. Program DiskTracker je k tomu jako stvořený!

Máte v kanceláři nebo doma větší množství než malé nejrůznějších disků? Špatně se vám v nich hledá? Pořiďte si podrobný katalog jejich obsahu, ve kterém můžete pohodlně a velmi rychle vyhledávat. Program DiskTracker je k tomu jako stvořený!

Vlastně ne jako stvořený, on k tomu stvořený je.:) Kdo nezná to nekonečné přehrabování hromady CD nebo DVD, když hledáte jeden soubor, který je zaručeně vypálen na jednom z těchto disků?! DiskTracker je intuitivní nástroj, který vám může hledání velice ulehčit, přesto je ale třeba zachovat alespoň základní návyky popisování disků. Je určen ke katalogizování všech disků, které se vám objeví na ploše (tedy třeba ne nejrůznější pásková média).

Vytvoření katalogu
Do katalogu lze disky přidávat hned několika způsoby:


Přidání disku, který je na ploše


Dávkové přidání disků, při kterém jen ládujete disky do mechaniky. DiskTracker je vždy prohlídne a vysune.

Automaticky díky systémovému doplňku, který se do systému nainstaluje spolu s programem. V nastaveních doplňku je možné nastavit automatické scanování vložených disků (při jejich vysunutí) a updatování záznamů disků podle určitých parametrů (nastavitelných stejně jako při hledání – viz níže). Díky této volbě budete mít v katalogu i všechny nové disky, které jen založíte do počítače, aniž byste museli spouštět aplikaci.

Chování a nastavení katalogu
K výtkám, které mám k řazení katalogu, se dostanu až níže v kapitolce zaměřené na několik podivuhodných nedostatků programu. Zobrazení položek a disků v katalogu je totožné s klasickým seznamem a program jiné neumí. Podporuje všechny možné parametry, podle kterých si můžete seznamy řadit – jednak parametry, řekněme, systémové (jméno, velikost, typ, tvůrce, datum vytvoření, datum změny, visačka...), tak parametry vlastní (datum scanu, cesta, visačka disku (nikoli systémová visačka!!), sériové číslo...). Pomocí rozbalování disků a složek můžete všechny složky libovolně prohlížet a klidně z nich i přetažením položky kopírovat na disk. Samozřejmě pokud disk, ze kterého chcete položky zkopírovat není připojen nebo není v mechanice, tak budete o jeho vložení požádáni.

Díky vyhledávání, o kterém bude řeč za chvíli, vždy rychle a jednoduše najdete soubor, který hledáte a rychle zjistíte, na kterém disku je. Pokud máte ovšem v discích podobný chaos jako já, tak vám to k ničemu nebude. Zkrátka to, abyste soubor fyzicky našli, je třeba i jistá disciplína z vaší strany. Dobrým způsobem, jak CD rozlišovat je jejich popisování – ať už propiskou nebo tiskem přebalů. Co ale s těmi, které už máte? DiskTracker diskům přiděluje pořadová čísla (serial number), podle toho v jakém pořadí byla přidána a zároveň si i pamatuje datum, kdy jste je přidali. Pokud tedy máte archiv řazen alespoň chronologicky, pak bude orientace v něm poměrně jednoduchá. Pokud ale máte uprostřed kanceláře hromadu nepopsaných CD, pak vám sebelepší softwarový nástroj nepomůže.

Vyhledávání v katalogu
Vyhledávat lze v principu dvěma způsoby: pomocí filtrů a pomocí podmínek. Filtry jsou vlastně soubory jedné či více podmínek, které jsou navíc natrvalo uloženy, takže se dají kdykoli znova použít. Vyhledávat je možné pomocí všech myslitelných parametrů, které lze navíc kombinovat logickými příkazy "a" a "nebo", které stanovují patřičné vztahy mezi podmínkami. K dispozici je i volba "Match Case" (díky které je možné brát ohled na malá a velká písmena) a vyhledávání je celkově podstatně chytřejší a nesrovnatelně rychlejší v porovnání s Scherlockem pod devítkou (navíc samozřejmě můžete vyhledávat na všech discích, které máte v katalogu). Jen pro doplnění, DiskTracker neumí vyhledávat podle významu a neumí prohledávat ani obsah textových a PDF dokumentů. Tyto funkce jsou jistě skvělé, ale jejich realizace stojí tolik času, že je lepší na ně rychle zapomenout.

Filtr lze vytvořit i na základě určitého souboru. Získané podmínky lze pak ještě pozměnit, aby vyhledávání zachytilo například stejně veliký soubor se stejným tvůrcem a datem vytvoření... Programu lze zadat také kritéria pro hledání duplikátů a pomocí příkazu "Find duplicate items" pak vyhledáte stejné soubory na všech vašich discích.

Další vlastnosti DiskTrackeru
Užitečné může pro někoho být rozdělení okna do dvou částí, přičemž si v každém můžete prohlížet úplně opačnou část archívu. Funkce je trochu nedotažená, takže pokud v horní části rozbalíte horní položku, tak se vám níže posunutý seznam ve spodní části okna posune dolů...

Příprava a tisk přebalů a samolepek na CD (Labels)
Tyto funkce jsou velmi důležité a v tomto programu zvládnuty spíše průměrně. Vytvoření layoutu a nastavení tisku je poměrně zvláštní, ale zvyknout se dá na všechno a po chvíli si na těžkopádné ovládání opravdu zvyknete. Můžete si vytvářet libovolné popisky a zadávat, jaké údaje o CD se na přebal nebo samolepku mají vytisknout (název, počet položek, hierarchický výčet souborů a složek). Pokud se rozhodnete si na zadní stranu vytisknout seznam souborů, tak si ještě můžete zvolit počet sloupců, ve kterých budou zobrazeny a podmínky, kterými omezíte počet položek třeba jen na soubory z Adobe Photoshopu nebo jen složky. Illustratoru se tento nástroj samozřejmě nevyrovná, ale Illustrator zase těžko přinutíte, aby vám interaktivně tiskl obsah a fakta o disku.

Samozřejmou vlastností, kterou je však třeba zmínit, je možnost nastavit velikost písma, zarovnání a pár dalších základních věcí. Drobným nedostatkem, který ovšem nijak nesnižuje funkčnost tohoto nástroje, je skutečnost, že alespoň pod Mac OS 9.1 se mi aplikaci nepodařilo přesvědčit k použití českých písem. Pod Mac OS X to zřejmě bude podobné, ale v tomto případě bych to skutečně nepovažoval za zásadní nedostatek.

Nedostatky programu
Některé jsem již zmínil nebo alespoň naťukl. Zvláštní je možnost řadit seznamy podle všech parametrů, ale sloupce se často vizuálně nepřepnou (nezšedne záhlaví příslušného sloupce pokud se jedná o parametr programu – ne systémový). Také se mi nepodařilo donutit aplikaci, aby při vyhledávání hledala jen na pevných discích – ačkoli je volba normálně dostupná, vyhledávání s podobnou podmínkou nenajde nic. Potisky CD neumí správně pracovat s textovými poli - pokud chcete mít text na šedé ploše, tak se musíte smířit s bílým rámečkem kolem něj (pro grafiky zřejmě neúnosné:o).

Zkrátka chybek by se pár našlo, ale nejsou zásadní a nesnižují funkčnost programu. Naopak se jedná o téměř nenahraditelný nástroj pro orientaci v archívu a s možností rychle tisknout obálky na CD se stává téměř "must have". Cena není nijak závratná – 30 USD. V přepočtu tedy zhruba něco nad 1000 Kč (s poplatky za převod do zahraničí), které lze bezpečně zaplatit pomocí kreditní karty přes Kagi. Aplikaci si samozřejmě můžete vyzkoušet zdarma, časem akorát budete při spouštění muset čekat několik sekund (maximálně ale jen devět). Pokud se ale rozhodnete aplikaci používat dlouhodobě, tak zaplaťte.;) Katalogovat disky umí i jiné aplikace (třeba DiskCatalogMaker), ale stabilitou a funkcemi se ani zdaleka nevyrovnají DiskTrackeru.

Program vřele doporučuji všem, kteří si nepamatují obsah každého svého CD:).

Download (zhruba 2 MB): oficiální stránky s verzí pro Mac OS i Mac OS X (k dispozici je i starší verze pro sedmičkové systémy)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: