Vzdálené připojení na Windows - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Vzdálené připojení na Windows

26. července 2002, 00.00 | Jedním z poměrně elegantních způsobů, jak pracovat s aplikacemi na Windows je vzdálené připojení. Na Maca je nyní konečně dostupný nativní klient pro využití těchto služeb, podívejme se, jak funguje.

Spolužití se světem Windows je někdy neradostné a komplikované, ale co se dá dělat. Naštěstí na Maca existují například oblíbené emulátory, nyní uživatelé získávají také možnost pracovat s opravdovým PC s Windows na dálku pomocí programu Remote Desktop Client. Jestliže jste se ještě s pojmem Terminal Services nebo Remote Desktop u Windows nepotkali, je na místě krátké vysvětlení, o jaké služby se vlastně jedná a k čemu vám bude v tomto případě program, o němž je tento článek, vlastně dobrý.

Terminálové služby

Jedním z problémů, se kterými si musí občas potýkat uživatelé Maců v kancelářském prostředí, je poměrně řídké použití Maců pro vyloženě firemní účely - tedy pro účetnictví a ekonomické či informační systémy. Pokud uživatel Maca potřebuje používat také tyto PC programy, má pak několik cest - buď mít samostatné PC pouze na tento účel, nebo používat Virtual PC, které však právě neexceluje rychlostí a je poměrně náročné, nebo použít takzvané terminálové služby - terminal services.

Tento přístup je známý už počátků výpočetní techniky - počítače byly velké a drahé věci se světýlky, ke kterým mohl běžný uživatel přistupovat pomocí konzole, tedy klávesnice s obrazovkou. Tento přístup se zachoval v podstatě dodnes a v Mac OS X ho používáme jako Terminal - i když textově přistupujeme obvykle přímo k našemu vlastnímu stroji, stejně dobře to může být počítač na druhé straně země. S rozvojem grafického rozhraní se na UNIXu začal používat systém X-Window, kdy se o běh aplikací stará server a o zobrazení klient, a opět klient může zobrazovat rozhraní jak na stejném počítači, tak na druhé straně světa. Pod Mac OS X můžeme X-Window používat naprosto bez problémů, některé konverze UNIXových programů pro OS X ho dokonce vyžadují.

Nakonec tento princip dorazil i k PC, kde se (mimo jiné) ujal i přímo ve Windows pod označením Terminal Services. Na PC s Windows NT 4.0 Terminal Edition, nebo na příslušně nakonfigurovaný Windows 2000 Server se může připojit uživatel z jiného počítače a používat ho v podstatě tak, jako by seděl přímo u něj - tedy samozřejmě bez přístupu na disketu a CD. Pro klientské počítače lze použít slabé stroje s malou pamětí a malým diskem, případně i speciální NC (Network Computers), které jsou vybavené jen naprosto nezbytnou paměti a speciálním systémem v ROM. Výhoda je jasná - ušetří se za průběžné upgradování a správu všech klientských stanic. K tomu lze na tento server přistupovat bezpečně odkudkoliv, takže například obchodní zástupce se může i s palmtopem s WinCE připojit přes mobil k informačnímu systému.

V případě uživatelů Maců tak lze takto relativně snadno zpřístupnit například informační systém, který by na Virtual PC běžel příliš pomalu - i když to vzhledem k absenci terminálového klienta pro Maca znamenalo poněkud obskurní konstrukci Virtual PC a v něm běžící terminálový klient, nebo použití drahé nadstavby pro Windows od společnosti Citrix, která má i klienta pro Maca. Klient ve Virtual PC potřebuje minimální výkon, takže i na pomalejším Macu lze používat náročnou aplikaci, běžící na serveru. Samozřejmě, na hraní her to není, ale jedná se o vyloženě firemní nasazení - a zde to postačí.

Remote Desktop

Druhé použití této technologie se objevilo ve Windows XP Profesional - tento systém sice umožňuje vzdálené připojení k počítači, kde je nainstalovaný, ale se systémem může v jeden okamžik pracovat pouze jeden přihlášený uživatelů. Je to však ideální například pro práci s domova - uživatel si vzpomene, že potřebuje něco dodělat a bez problémů se připojí ke svému počítači v práci. Nemusí přemisťovat žádné soubory, nemusí dbát na to jestli má doma stejnou verzi.

Remote Deskop Client

Jak již bylo řečeno, použití této technologie se na Macu neobešlo bez nutnosti mít spuštěnou emulaci PC - klidně i jenom s DOSem, ale musela být. Pochopitelně to práci poněkud komplikuje - existuje sice Javový klient od společnosti HOBLink, který běží i na Macu, nedokáže však spolupracovat s češtinou. Na Macworldu se ale (poměrně potichu) konečně objevil i klientský program pro Maca - je určený pro Mac OS X, nazývá se Remote Desktop Client a je zdarma ke stažení na webu Microsoftu.

Program samotný má jen 1,1 MB (stará se pouze o zobrazení obrazovky a odeslání vstupu přes klávesnici a myš na počítač na druhé straně), není potřeba ho nijak instalovat. Název může být trošku zavádějící, neboť Apple nabízí své řešení Apple Remote Desktop pro vzdálené připojení (viz článek), ale Microsoft jasně chce toto řešení tlačit především pro uživatele, kteří používají v práci XP Pro a doma Maca - zde se technologie nazývá Remote Desktop, základem je však stejný protokol RDC.

Práce s programem je velmi snadná - buď lze otevřít připravenou konfiguraci, nebo nakonfigurovat nové připojení - kromě uživatelských informací si lze nastavit rozlišení - klidně i přes celou obrazovku a dále počet barev (má smysl až u XP, vyžaduje rychlejší připojení). Spíš hříčka je nastavení zvuků (startup-sound ve Windows stahovaný přes modem je lahůdka), velmi užitečné však může být připojení lokálních tiskáren a disků. V případě, že máte k Macu připojenou PostScript tiskárnu na USB či na síti, je možné na ni tisknout i ze vzdáleného PC - pokud se připojujete na Windows 2000 nebo novější. A pokud se budete připojovat k Windows XP Pro (případně .NET Serveru, který se připravuje), je možné si připojit také obsah disků na Macu a bez problémů pracovat s jejich obsahem. Samozřejmě rychlost přenosu souborů závisí na rychlosti připojení. Pokud nemáte myš se dvěma tlačítky, je potřeba si nastavit co bude klávesou pro zobrazení kontextového menu, dvoutlačítková myš s kolečkem od Microsoftu však funguje bez problémů i na vzdáleném počítači. Nakonec lze také nastavit, co všechno se má při spojení přenášet, zda se mají animovat menu a okna, zda se má zobrazovat grafické pozadí a podobně.

Samotné připojení je poměrně bez problémů, samozřejmě záleží na rychlosti linky (dá se pracovat i po modemu) a na rychlosti počítače, ke kterému se připojujeme. Mezi Macem a vzdáleným PC lze kopírovat formátovaný text - paradoxně však jsou problémy s Wordem (neboť ten na Macu nepracuje v Unicode), kopírování mezi například mezi Wordem na PC a TextEditem na Macu je bez problémů. Jediný problém se vyskytl s češtinou na W2000 - nebylo možné napsat české znaky s diakritikou, které používají tzv. "mrtvou klávesu", tedy například ň či ó. Na Win XP Pro se tento problém už neobjevil. Mimochodem, fungují také klávesové zkratky typu ctrl-alt-delete pro ukončení připojení k Windows - seznam podporovaných zkratek najdete v nápovědě programu.

Remote Desktop Client je pro mnoho uživatelů poměrně nezáživný produkt, pro uživatele především ve firemní sféře se však může stát velmi vítaným řešením jak uživatelům Maců snadno a efektivně zpřístupnit aplikace, dostupné jen na PC. Pochopitelně také možnost připojit se vzdáleně na pracovní počítač s Windows XP může být pro řadu uživatelů přínosná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: