Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
WebKit doplnil podporu CSS animací
9. února 2009, 00.00 | Otevřený projekt WebKit tvoří základ Safari, Google Chrome i mnoha jiných webových prohlížečů. Nejnovější rozšíření tohoto projektu přináší podporu CSS animací. Tento nový prvek dovoluje vytvářet animace jen s pomocí kaskádových stylů (CSS), aniž by bylo nutné použít JavaScript, Flash nebo jiné animační technologie. Má šanci se významněji prosadit?
Otevřený projekt WebKit tvoří základ Safari a mnoha jiných webových prohlížečů (včetně mediálně tolik probíraného prohlížeče Google Chrome). Samotný WebKit prochází neustálým vývojem, jeho tvůrci průběžně vydávají vývojová sestavení doplněná o nové prvky.
Obohacování WebKitu sice probíhá v podstatně trvale, někdy ovšem určité novinky vzbudí větší pozornost. To platí také pro přidání podpory CSS animací (podrobnosti viz zde).
Tento nový prvek dovoluje vyvíjet animace jen s pomocí kaskádových stylů (CSS), aniž by bylo nutné použít JavaScript, Flash nebo jiné animační nástroje.
WebKit už nějakou dobu podporoval určité animační funkce prostřednictvím CSS přechodů, avšak nyní zvládá „explicitní animace“ (v současné puritánsky korektní angličtině ovšem tohle označení má i poněkud pikantnější význam), čímž se animační možnosti webových designérů citelně rozšiřují. Nové CSS animace využívají princip klíčových snímků (keyframes), což jsou, v daném případě, styly, jež lze aplikovat na určitý okamžik animace. Animační systém CSS poté rozhodne, co by se mělo dít mezi klíčovými snímky, a tak vytvoří vlastní animaci.
Vývojáři WebKitu přišli též s ukázkovým kódem pro „pulzující“ animaci, což je v podstatě nové blikání, zrovna tohle však asi příliš mnoho uživatelů vítat nebude.
Podpora CSS animací zatím zůstává vyhrazena pouze pro nejnovější verze WebKitu, do Safari se dostane teprve časem (možná by mohla tvořit součást chystaného Safari 4, případně některé z následných podverzí).
Mimochodem, Safari pro iPhone CSS animace již podporuje a dosahují na něm celkem přijatelných výkonů, teď se tedy dostaly i do verze WebKitu pro osobní počítače.
Samozřejmě doplnění podpory CSS animací do WebKitu vyvolává diskuse, jaké bude jejich další uplatnění. Dokud budou dostupné jen v prohlížečích vycházejících z WebKitu, asi nelze čekat jejich větší rozšíření, plná podpora CCS (včetně animací) ovšem patří do HTML5, jehož plnou podporu v budoucnosti plánuje většina významných alternativních prohlížečů, tedy zejména Firefox.
Lze předpokládat, že by CSS animace mohly klást menší nároky na hardware než například Flash, přesto však asi pro ně nebude snadné prosadit se v širším měřítku.
Apple nepochybně bude CSS animace podporovat, ostatně jejich implementace na iPhonu svědčí o tom, že se je pokouší prosadit jako náhradu Flashe, jenže Adobe se určitě bude snažit co nejsilněji prosazovat svou technologii (viz nedávná prohlášení Adobe okolo Flashe pro iPhone).
Zatím prostě nelze říci, jestli se CSS animace na Webu více rozšíří, přinejmenším však představují zajímavou alternativu, jež by v budoucnosti mohla umožnit zavést alespoň jednodušší webové animace nezávislé na platformě či uzavřených technologiích. Avšak jejich implementace ve WebKitu znamená pouze první krok na ještě velice dlouhé cestě (a s dosud nejistým koncem).