Witch - hodná čarodějnice ve vašem systému - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Witch - hodná čarodějnice ve vašem systému

23. února 2005, 00.00 | Jednou za čas se objeví aplikace, o které si nemůžeme dovolit neinformovat. Bylo tomu tak v případě Quicksilveru, Butlera, či třeba Sidetracku. A utilitka Witch patří do podobné kategorie. Rozšiřuje možnosti operačního systému Mac OS X a zjednodušuje přístup k aktivním aplikacím a především jejich oknům, podobně jako to umí klávesová zkratka Jablíčko - Tabelátor. Ale jak správně tušíte, Witch toho umí více.

Jednou za čas se objeví aplikace, o které si nemůžeme dovolit neinformovat. Bylo tomu tak v případě Quicksilveru, Butlera, či třeba Sidetracku. A utilitka Witch patří do podobné kategorie. Rozšiřuje možnosti operačního systému Mac OS X a zjednodušuje přístup k aktivním aplikacím a především jejich oknům, podobně jako to umí klávesová zkratka Jablíčko - Tabelátor. Ale jak správně tušíte, Witch toho umí více.

Jedná se v podstatě o kombinaci přepínače aplikací (zkratka Jablíčko - Tabelátor) a Exposé, které pracuje s okny. Po stisknutí zvolené zkratky se vám zobrazí poloprůhledný panel, kde můžete vidět všechny aplikace včetně jejich oken. Při přepíná mezi jednotlivými aplikacemi si tak můžete zvolit konkrétní okno programu, které chcete vidět, a nemusíte tak používat běžný postup - nejdříve Jablíčko-Tabelátor a následně Exposé pro zvolení správného okna. Jinou možnost nabízí samozřejmě i samotný Dok, ale to je trochu jiná kapitola.


Instalace

Za ovládacím panelem Witch stojí vývojář Peter Maurer, autor již zmiňovaného Butlera, a samotnou aplikaci si můžete stáhnout přímo z jeho stránek (jedná se zatím o velmi slibnou betaverzi). Instalace probíhá pouhým přetažením do složky /Library/PreferencePanes přímo v kořenovém adresáři nebo ve vaší domovské složce - záleží jen na vás, zda chcete Witch zpřístupnit všem uživatelům na počítači, nebo pouze jednomu. Následně stačí spustit Předvolby systému (System Preferences) a ve spodní části byste měli vidět nový ovládací panel Witch.

Předvolby a ovládání

Předvolby nabízí řadu nastavení a přizpůsobení aplikace obrazu svému. Nejprve zaškrtněte tlačítko Enable Witch, aby se modul aktivoval. V záložce Triggers si můžete zvolit zkratku pro přepínání všech aplikací (položka All Applications) - například Alt-Tabelátor. Pro zobrazení pouze aplikací, které mají oka minimalizována do Doku zvolte "All Applications Minimized", naopak pro přepíná programů, které nemají minimalizovaná okna slouží "All Applications Non-Minimized".

Podobným způsobem lze nastavit i další tři zkratky, které slouží pro přepínání oken pouze v jedné konkrétní (té aktuální) aplikaci. "Frontmost Application's" bude přepínat všechna okna v aplikaci, zatímco "Frontmost Application's Minimized" pouze ta schovaná v Doku a "Frontmost Application's Non-Minimized" naopak pouze okna, která v Doku nejsou.

Tři spodní volby slouží k automatickému posunu o jedno místo v řadě při stisknutí zkratky a tudíž k okamžitému přeskočení do další aplikace či okna (stejně funguje i Jablíčko-Tabelátor), dále zde můžete nastavit aktivaci zvolené aplikace po uvolnění klávesové zkratky (nemusíte používat jen myš či stisknout Enter) a k posunu mezi aplikacemi za stálého držení klávesové zkratky.

Na záložce Layout lze zvolit řazení aplikací v seznamu, ať už podle jména, spuštění či aktivity (jako u Jablíčko - Tabelátor). Do listu je možno přidat i aplikace, které nemají otevřena žádná okna a dále položku Cancel pro zrušení zobrazení seznamu - stejným způsobem lze použít i Esc, což je bohužel funkce, která mi u systémového přepínání aplikací hodně chybí a Witch ji naštěstí nabízí. Uživatel má možnost si hlavní okno přizpůsobit i barevně, zprůhlednit, změnit velikost ikonek a podobně.

V Exceptions je možné zvolit programy a okna, která se v listu zobrazovat nemají. To mohou být třeba programy, které je uživatel zvyklý spouštět pomocí klávesových zkratek. V Advanced lze zapnout další klávesové příkazy - stisknutím "M" dojde ke schování nebo vyskočení okna do/z Doku (žluté kolečko v semaforu v levé horní části okna), "Z" slouží k maximálnímu zvětšení okna (zelené kolečko), "W" k zavření, "H" ke schování aplikace a "Q" k ukončení aplikace. V seznamu se můžete pohybovat opakovaným stiskem zvolené zkratky, myší, kolečkem myši nebo pomocí šipek klávesnice. Zobrazení vždy můžete zrušit pomocí klávesy Esc. V Additional Shortcuts lze zvolit klávesové zkratky pro vyskočení všech minimalizovaných oken z Doku, zavření všech minimalizovaných oken a podobně.


Závěr

Z výše uvedeného popisu je patrné, že Witch chytře rozšiřuje možnosti přepínání aplikací a oken a spadá do kategorie utilitek, které by neměly zůstat přehlédnuty. I když běžnému uživateli bude pravděpodobně stačit Dok a klávesová zkratka Jablíčko-Tabelátor, určitě stojí Witch za vyzkoušení a otestování (a to nejenom pro zkušenější uživatele), zvláště pokud aplikace přepínáte právě pomocí klávesové zkratky. I přesto, že se jedná o betaverzi, nenarazil jsem na žádné závažnější problémy a Witch se choval stabilně a nekonfliktně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: