Xserve a vzdálená správa - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Xserve a vzdálená správa

29. srpna 2002, 00.00 | Jednou z novinek, zavedenou u Xservu, je rozšířená možnost vzdálené správy. Podívejme se nyní, co navíc Xserve zvládá a co budou moci používat také všichni uživatelé Mac OS X 10.2 Server

O novém serveru Xserve od Apple jste již určitě slyšeli, zatím to však je (minimálně u nás) poměrně exotická záležitost. Přesto jsme již měli první možnost si ho vyzkoušet a jednou z věcí, která zaujala mě, jako "běžného uživatele", je rozšířená příkazová řádka o několik příkazů. Jelikož servery jsou často provozované "headless", tedy bez připojeného monitoru, jsou tyto nástroje poměrně důležité. Část nastavení lze konfigurovat a kontrolovat vzdáleně pomocí grafických nástrojů, které se dodávají k serveru, ty nejdůležitější parametry pak buď vzdáleně po sítí pomocí příkazové řádky, nebo také přes sériové rozhraní přímo na konzole (Xserve obsahuje sériový port pro takového připojení)

Tato rozšířená příkazová řádka je specifikem Mac OS X Serveru 10.1.5 u Xservu, u ostatních počítačů nebyla. U Mac OS X Server 10.2 je však již dostupná pro všechny instalace - zatím však tento server ještě nemáme a tak jsme si mohli vyzkoušet novinky v konfiguraci právě na Xservu.

Mimo jiné je možné prostřednictvím příkazové například naformátovat disky či nastavit RAID, vzhledem k tomu, že jsme měli k dispozici jen jeden disk, toto jsme nezkoušeli. Každopádně, základem zpřístupnění počítače je správné nastavení síťových služeb - k tomu slouží příkaz networksetup. Jak vidíte na obrázku, zvolili jsme nejjednodušší nastavení přes DHCP, jde však pro každé rozhraní přesně nastavit jeho parametry.

Příkazem systemsetup je pro změnu možné řadu systémových parametrů - od čas přes nastavení usínání a buzení, včetně nastavení startu po výpadku elektřiny či startovacího disku - tedy ty nejdůležitější parametry pro daný počítač. Oba dva příkazy nahrazují významnou část System Preferences.

Další příkazy jsou určené pro instalaci programů. Jednak je to installer, který má poměrně komplexní syntaxi a umožňuje instalovat obsah balíčků .pkg a .mpkg, určených pro Installer v Mac OS X. Druhým nástrojem je softwareupdate, který opět snadno dovolí zjistit dostupné softwarové updaty a nainstalovat je.

Díky tomu, že tyto (a další) novinky bude obsahovat Mac OS X Server 10.2, budou je moci používat všichni správci, nejen majitelé Xserve. Mimochodem, zdá se, že upgrade na 10.2 Server bude pro uživatele Xserve dost nutný, podle zprávy jednoho z uživatelů teprve tato verze systému je dostatečně rychlá a efektivní při využívání zabudovaného softwarového RAID pole. Ostatně, právě toto softwarové IDE RAID pole je asi nejkritizovanější částí Xserve - uživatelé k němu nemají příliš důvěru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: