Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Začínáme s Mac OS X aneb stručný průvodce pro začátečníky II.
17. června 2008, 09.00 | V druhém a závěrečném pokračování uzavřeme našeho průvodce pro začátečníky tipy na používání Safari, iTunes a dalších programů.
Prohlížíme web
Nativní prohlížeč v Mac OS X se jmenuje Safari (po instalaci je zástupce v docku). Bohužel ne všichni vývojáři webových aplikací respektují variabilitu, a proto se hodí mít nainstalován ještě Firefox, který je ve verzi pro OS X.
POZNÁMKA: neodpustím si zdůraznit zkratku "cmd + trackpad" při stisku hypertextového odkazu, která otevře daný odkaz v novém tabu. Stejného dosáhneme stiskem prostředního tlačítka myši (kolečko). Ostatní zkratky jsou na stránce v odkazu na první straně.
Pracujeme s dokumenty
S instalací máme k dispozici TextEdit pro velmi jednoduchý text, Preview pro PDF dokumenty. Microsoft dokumenty lze prohlížet ve Finderu stiskem mezerníku (tzv. funkce Quick View).
Zpravidla ale chceme nainstalovat nějaký kancelářský balík. Máme k dispozici Office 2008 pro Mac OS X a také OpenOffice jako freeware. Pro starší počítače s PowerPC procesory je NeoOffice. Od Applu také máme možnost zakoupení iWork.
Pracujeme s e-maily
Pro práci s emaily je určena aplikace Mail. Máme také k dispozici Thunderbird nebo Entourage (v rámci Office 2008 pro Mac OS X).
Častým dotazem je jak přenést maily z outlooku na mac. Nejjednodušší cesta je mít maily na serveru a prostě je stáhnout do příslušné aplikace na macu. Pokud máte maily jen lokálně, můžete zkusit je nejdříve dostat např. do aplikace thunderbird, která je také ve verzi pro windows (importovat z outlooku) a následně zkopírovat na váš mac. Aplikace Mail podporuje import z Thunderbirdu.
Podrobně příklad importu přes thunderbird: z adresáře Documents and Settings/vasejmeno/data aplikaci/thunderbird/profiles/neco.default/mail/LocalFolders zkopírujeme např. soubory doručená pošta a doručená pošta.msf do našeho maca do adresáře vasejmeno/library/thunderbird/profiles/neco.default/mail/LocalFolders , čímž se ve složce "místní složky" vytvoří podsložka "doručená pošta" která obsahuje vaše maily z outlooku.V závislosti na verzích office pro windows ovšem bývají problémy s diakritikou importovaných mailů.
Z důvodu přechodů se doporučuje proto používat protokol IMAP nebo nechávat kopie mailů na serveru.
Pouštíme si hudbu
Nativní aplikací jsou iTunes, které slouží i jako nástroj pro nákup na iTunes internetovém obchodě a také jako synchronizační nástroj pro iPod a iPhone.
Doporučuje se mít v Preferences / Advanded / General zaškrtnuto "Keep iTunes music folder organized" a "Copy files into iTunes music folder whne adding to library" (způsobí, že veškerá hudba se bude ukládat a organizovat ve vlastní adresářové struktuře - nativně ve složce Music/iTunes.
V záložce Preferences / Advanded / Importing můžete nastavit formát hudby pro převod hudebního CD, např. MP3 (nativně je nastaven AAC formát).
Přehráváme a zálohujeme filmy
V Mac OS X máme k dispozici DVD Player a pro videa Quick Time. Doporučuje se doinstalovat přehrávač VLC.
Dále budeme pravděpodobně potřebovat DivX kodeky
www.divx.com/divx/mac/.
Pro přehrávání windows media formátů na webu doporučuji nainstalovat flip4mac
www.microsoft.com/mac/products/flip4mac.mspx.
Pro kopírování můžeme použít např. volně dostupný MacTheRipper, Hadnbrake nebo placené, např. produkty Aimersoft www.aimersoft.com.
Chatujeme
S instalací máme k dispozici iChat, ale prakticky každý uživatel si instaluje Adium, které podporuje kromě Skypu snad všechny protokoly www.adiumx.com.
Spravujeme a upravujeme fotky, grafika
Při koupi nového počítače máme možnost využít iPhoto pro správu fotek (evidence, vytváření alb atd.). Základní úpravu fotek (např. velikost) umí i Preview (v menu Tools).
Seznam nástrojů pro grafiku naleznete zde www.prvnimac.cz/doku.php/grafika .
Spravujeme kontakty
Nativní aplikací je Adress Book, který může být synchronizován s řadou telefonů pomocí aplikace iSync. Seznam podporovaných telefonů je zde www.apple.com/macosx/features/isync/.
Iphone se též synchronizuje s Address Bookem, ale pomocí aplikace iTunes.
POZNÁMKA: častým dotazem je jak přenést kontakty z outlooku ve windows na mac. Nejjednodušší cesta je sesynchronizovat je s nějakým telefonem, který podporují oba systémy. Další možností je export do textového souboru s oddělením čárkami a poté tento naimportovat do Address Booku.
Další funkce, které nalezneme v systému
Spotlight
- ikona lupy v pravém horním rohu v menu
- jedná se o velice účinný vyhledávací nástroj, který v okamžiku prohledá celý počítač
- dashboard je aplikace, která nám umožní instalovat a používat drobné aplikace tzv. widgety, ke kterým je rychlý přístup
- nejlépe nastavit v rámci exposé na jeden z rohů
- jedná se o aplikaci kalendář
- lze synchronizovat s mobilními telefony
- aplikace, která umožňuje přes dálkový ovladač (u novějších počítačů) přístup k médiím
- podobné media cetnter
- nástroj pro zálohování vašeho maca s možností obnovy k určitému datu
Zdroje informací
www.apple.com - stránka výrobce maců
www.mujmac.cz - český web o apple výrobcích
www.versiontracker.com/macosx/ - zdroj SW ke stažení
www.macmag.cz - útočiště Applistů
www.prvnimac.cz - web pro začátečníky
A hlavně a to především google. Pokud např. jste zvyklí na total commander a hledáte ekvivalent na mac, zadejte do vyhledávače "total commander for mac" nebo "total commander os x".
To ovšem nemění nic na tom, že zkušení uživatelé vám většinou doporučí zvyknout si na funkcionalitu os x, protože zpravidla po chvíli užívání objevíte logiku a kouzlo aplikací a nebudete hledat kopie windows programů pro Mac OS X.