Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Záloha DVD video snadno a rychle: CloneDVD 2
21. srpna 2007, 10.00 | Ačkoliv v dnešní době jsou vypalovačky dvouvrstvých DVD médií běžnou záležitostí, cena dvouvrstvých médií je však stále dost vysoká, taktéž rychlost vypalování dvouvrstvých médií je o dost nižší, a protože platí, že "time is money", vyplatí se i dnes provést před zálohou filmového DVD redukci dat.
Právě k tomu je určena aplikace CloneDVD 2. Tento článek tak může být volným pokračováním mého rok a půl starého článku "Zálohování DVD v Mac OS X". Aplikace umožňuje vybrat jednotlivé tituly, které zálohovat chcete, k nim vybrat jednu nebo více zvukových stop a případně příslušné titulky. Samotný postup je v několika krocích. Po vložení DVD a spuštění aplikace je nutno zvolit, zda chcete kopírovat celé DVD, nebo jen některé tituly. Operaci lze provádět nejen z DVD nosiče, ale i z na disku uložené složky VIDEO_TS. Na další stránce jsou pak informace o obsahu DVD a možnost výběru jednotlivých titulů. Zároveň zde lze vybrat, jakou cílovou velikost DVD chcete, případně si můžete nadefinovat velikost vlastní. Aplikace rovněž graficky ukazuje výslednou kvalitu obrazu v procentech původního obrazu zdrojového nosiče nebo zdrojové složky.
Na další stránce si můžete vybrat zvukový doprovod a případné titulky. U zvukového doprovodu je třeba mít na paměti, že šestikanálový zvuk je datově náročnější než běžné stereo, a pokud máte jen stereofonní zvukový výstup a neuvažujete, např. z prostorových důvodů, o pořízení domácího kina, je lepší použít jen jednodušší zvukovou stopu, což se pak projeví v možnosti vyšší kvality obrazu díky datové úspoře na zvuku. Taktéž u záznamu koncertů je obvykle na výběr komprimovaný vícekanál a stereo, to však většinou nekomprimované v plném datovém toku. Tam už je obvykle lepší řídit se poslechem, co je v dané situaci výhodnější. Komprimovaný vícekanál a plnohodnotné stereo jsou si co do velikosti dat dost podobné, kvalita hudby je však při poslechu přes kvalitnější audio řetězec výrazně lepší u nekomprimovaného dvoukanálového signálu. I zde je uživatel graficky informován o výsledné kvalitě obrazu, a jak můžete na přiložených screenshotech vidět, odstraněním nadbytečného audia a nadbytečných titulků se výrazně zvedla předpokládaná kvalita výsledného obrazového signálu. Co se týká titulků, je nutno si uvědomit, že se v případě DVD nejedná o textové soubory, ale o bitmapové obrázky (z důvodu možných komplikací s různými znakovými sadami a různým kódováním jazyků v různých přístrojích - však všichni známe problém tzv. "rozsypaného čaje"), kdy při větším počtu jazyků také není jejich celková velikost právě zanedbatelná.
Na poslední stránce se pak určí typ a cesta výstupu. Po spuštění rekomprese a remasteringu je o průběhu procesu uživatel informován jednak číselně, jednak náhledem filmu v malém okénku. Doba potřebná k této operaci je značně proměnlivá, záleží na tom, kolik dat ze zdrojového DVD odstraníte a na kolik procent pak probíhá nová komprese. Obvyklá doba na testovaném stroji, tedy PowerBooku G4 (1,67 GHz, 1,5 GB RAM), se pohybuje kolem půl hodiny, samozřejmě za předpokladu, že není prováděna na počítači jiná výpočetně náročná činnost. Aplikace byla testována na verzi operačního systému Mac OS X 10.4.8 - 10.4.10 v českém lokalizovaném prostředí.
Aplikace neumí odstranit nebo změnit regiony, neumí odstranit Macrovision ani ochranu proti kopírování. U chráněného DVD napíše hlášení, že čtený disk je poškozený nebo znečištěný. K odstranění těchto nežádoucích přívažků, které jsou navíc v rozporu s právy spotřebitele, je nutné nejdříve použít jinou aplikaci, např. MacTheRipper, o které je zmíněno v odkaze v úvodu článku, případně jiný software určený k nápravě toho, co výrobce nosiče úmyslně pokazil. Po té pak aplikací CloneDVD zpracovat vzniklou složku VIDEO_TS.
Na závěr ještě jedna drobnost – aplikaci používám už nějakou dobu, a momentálně nejsem ve stavu určit, jak jsem přišel k české verzi, prostě jsem si zapomněl uložit odkaz a přes veškerou snahu se mi nepodařilo "vygooglit" zdroj. Ach ta hlava děravá, jen doufám, že to není průvodní jev počínající stařecké demence. Jelikož se však jedná o freeware (pokud si dobře vzpomínám), umístil jsem instalaci ke stažení na adrese zde, snad se na mě nebudou autoři zlobit. Instalační zazipovaný soubor je velký pouhých 4,4 MB a stojí za vyzkoušení. Ještě je nutno podotknout, že zmíněná instalace ke stažení obsahuje pouze kód pro procesory PowerPC, nikoliv pro procesory Intel, není tedy v Universal Binary, což může být v dnešní době už dost citelné omezení použití. Přece jenom Maců s Intelem přibývá jako hub po dešti. Nemám vyzkoušeno, jak aplikace funguje na Intelech pod emulací, což může vyzkoušet některý ze čtenářů, bude-li mít čas a chuť experimentovat.