Zaměstnanec Googlu nám přináší MacFUSE - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Zaměstnanec Googlu nám přináší MacFUSE

15. ledna 2007, 01.00 | FUSE pro Mac OS X otevírá cestu k dalším souborovým systémům.

U Googlu pracuje v týmu macovských vývojářů Amit Singh, mimo jiné autor knihy „Mac OS X Internals“, což svědčí o tom, že se v nitru OS X vyzná. Jak možná víte, Google svým vývojářům dovoluje, aby 20 procent pracovní doby trávili na vlastním projektu, který si vyberou. Amit Singh se rozhodl pracovat na přenosu FUSE pod Mac OS X.

FUSE je zkratka z File System in User Space, tedy souborový systém v uživatelském prostoru. Na různé účely se hodí různé souborové systémy, nemluvě o tom, že každá platforma má nějaké vlastní a pro komunikaci mezi nimi by se hodilo implementovat tyto systémy i jinde. Puristé systémové architektury dávají přednost souborovým systémům implementovaným v jádře operačního systému. To zaručuje maximální výkon, ovšem vytvořit takový modul pro jádro (kernel) není snadné. A tak na Linuxu vznikl FUSE, který umožňuje implementovat funkční souborový systém jako normální program (běžící v uživatelském prostoru), což samozřejmě nevyžaduje složité zásahy do jádra. V podstatě jde o dodatečné, poměrně snadno programovatelné rozhraní, přes které se přidávají nové souborové systémy. Mohou to být jak klasické souborové systémy, tak i systémy virtuální (například dovolující pracovat jako se soubory s obsahem .tar archívu nebo .rpm balíčků). Samozřejmě, že výkon těchto souborových systému bude o trochu nižší, ovšem jejich napsání dá daleko méně práce. Ze svého linuxového rodiště byl FUSE záhy přenesen pod FreeBSD.

A nyní (12. ledna, chcete-li to přesně) uvolnil Amit Singh pro veřejnost svou implementaci na Maca jako projekt MacFUSE. Pochopitelně to umožňují unixové základy Mac OS X, ovšem bez práce to jistě nebylo. Díky tomu lze vzít již vytvořené souborové systémy pro FUSE (existují jich už desítky), překompilovat je a používat na Macu. V nabídce najdete zajímavé možnosti, třeba souborový systém dovolující využívat jako disk schránku Gmailu. Avšak asi největšího upotřebení dojde ovladač NTFS-3G, který přes FUSE zprostředkovává čtení a zápis na NTFS svazky. Tento souborový systém začal Microsoft preferovat od uvedení NT systémů a větší disky se Windows 2000 a XP snaží naformátovat právě jím. Bohužel však Microsoft nikdy pořádně nezveřejnil specifikace NTFS, takže ovladače pro něj na jiných platformách se musely vyvíjet pomocí reverzního inženýrství. Což samozřejmě není bez potíží a až donedávna většina distribucí Linuxu NTFS pouze četla. Při použití FUSE to jde snáz, NTFS-3G přidává zápis na NTFS.

MacFUSE je, stejně jako původní FUSE, software s otevřeným zdrojovým kódem. To by mělo umožnit, aby ho do svých projektů začlenili další macovští vývojáři. Vzhledem k tomu, že se jedná o software na dosti nízké systémové úrovni, těžko ho budou široce nasazovat běžní uživatelé, ti spíše budou těžit až z dalších odvozených prací. A přirozeně, jak už to u otevřených projektů bývá, MacFUSE se stále nachází ve vývoji a pravděpodobně ještě není zcela bezchybný. Rozhodně však nabízí zajímavé a nové možnosti a lze ho považovat za další důkaz, že se spřízněnost s unixovým světem Macu vyplácí.

Zprávu o uvedení MacFUSE přineslo více zdrojů, například MacNN nebo MacSlash, tady najdete prohlášení samotného Singha k uvedení jeho výtvoru, jež obsahuje další potřebné odkazy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: