Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Zbavte se Finderu - Souborové manažery pro Mac OS X (2/2)
26. července 2006, 00.00 | V první části přehledu jsme si ukázali tři aplikace, které můžou zastoupit Finder v úkolu správy souborů. Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu nezamlouvaly, možná se vám zalíbí některá z dalších tří aplikací, o kterých si povíme dnes.
Macintosh Explorer
Každý, kdo někdy použil operační systém Windows (existuje vůbec někdo, kdo nikdy nemusel?), se setkal se základním správcem souborů tohoto operačního systému, jménem Explorer, tedy Průzkumník. Ačkoli ho hodně lidí nemá v oblibě, jsou i tací, kteří ho používají k plné spokojenosti. A právě to zřejmě vedlo programátory z týmu Rage software k vytvoření jeho o něco schopnějšího příbuzného pro operační systém Mac OS X.
Na první pohled vypadá Macintosh Explorer jako jeho předloha ze světa Windows. Hlavní část okna připadá pohledu na soubory v jednom z pěti různých režimů zobrazení (ikony, seznam, detailní seznam, vícesloupcový seznam a náhledy), v levé části je pak známý pohled na stromovou strukturu složek, jejíž části je možné libovolně skrývat. Nechybí ani cesta k aktuálnímu umístění, kterou můžete, narozdíl od ostatních dosud popsaných programů, ručně zapsat.
Macintosh Explorer ovšem, podobně jako Disk Order, nezůstává u kopírování své předlohy. Jednak přebírá většinu schopností Finderu (práce se zip archivy, barevné označení souborů...), ale především přidává slušné množství vlastních. Z oblasti uživatelského rozhraní to jsou například velmi oblíbené taby, horizontální ekvivalent sidebaru nazvaný shelf nebo File Banks, funkce která nápadně připomíná Drop Stack z Path Finderu (Macintosh Explorer také jako jediný umožňuje přesun souboru metodou Cut & Paste). Méně nápadná, ale možná užitečnější je dávková změna parametrů souborů, která dopřeje všemu Automatoru více zaslouženého odpočinku (samozřejmě toho neumí tolik, ale akce ze skupiny Finder nahradí bez problému).
Pokud se smíříte s nepříliš povedeným uživatelským rozhraním a celkovou lehkou nedoladěností Macintosh Exploreru (občasné pády aplikace z nejrůznějších příčin jsou přinejmenším otravné), získáte schopný souborový manažer, který kromě výše zmíněného zvládne například i snadné zálohování souborů nebo pokročilé vyhledávání včetně možnosti filtrace výsledků. Navíc se jako jediný nestydí spolupracovat s Finderem a nechat na něm některé náročnější operace.
MoRU
Další aplikace, kterou si dnes představíme, mezi ostatní příliš nezapadá. Nejedná se totiž o souborový manažer v pravém slova smyslu, ale spíš o propracovaný frontend k vyhledávání Spotlight. MoRU, z dílny Windstorm Software, se ale dá jako souborový manažer bez potíží použít a když si na jeho způsob práce zvyknete, ke klasickému file manageru se už vrátíte jen při prohlížení nalezených složek.
Základem MoRu je vyhledávání, které se ukládá jako tzv. Smart Group, což je obdoba Smart Folderů z Finderu. Smart Groups mají ale propracovanější vyhledávací kritéria. Stejně jako u Smart Folderů můžete vyhledávat podle kteréhokoli atributu souboru, ale navíc můžete určit i místa nebo typy souborů, které se prohledávat nemají. Smart Groups můžete mít, kolik chcete. Všechny se přehledně zobrazí v panelu na levé straně okna aplikace a každá dostane svou klávesovou zkratku pro rychlý přístup.
Obsah Smart Group je možné pomocí pole v horní části okna filtrovat podle jména, cesty nebo obsahu, přičemž každá z těchto možností má opět svou klávesovou zkratku. Nalezené soubory můžete snadno kopírovat, přesunout, přejmenovat nebo k nim třeba vytvořit alias. Jednoduše zjistíte i kde se soubor nachází. Zajímají-li vás větší detaily, můžete si zobrazit panel s informacemi o souboru, kde najdete veškerá metadata, která jsou o souboru známá.
Teprve s MoRU uvědomíte, jak mocným nástrojem Spotlight je, a že se snadno použitelným ovládáním může v podstatě nahradit souborový manažer. Proč organizovat soubory do složek, když je můžeme třídit podle jiných informací nebo podle obsahu?
FileRun
Poslední aplikace, o které budeme mluvit, je ještě ve vývoji a datum jejího vydání se stále posouvá. Vypadá ale natolik slibně, že by byla škoda ji vynechat. Je jí FileRun, projekt německého studenta Maxmiliana Goetzfrieda.
FileRun je určen všem, kteří nejsou spokojení s Finderem, ale nechtějí aplikaci, která vypadá úplně jinak. Při zachování povědomého vzhledu nabízí FileRun spoustu zajímavých funkcí. Základní režim zobrazení souborů (a podle všeho jediný které FileRun nabízí) je seznam, podobný tomu z Finderu, zřejmě s možností horizontálního rozdělení okna při práci se složkou obsahující hodně souborů (podobně jako v některých textových editorech při práci s dlouhým textem). Kromě tohoto hlavního seznamu ale okno FileRunu oplývá neurčitým množstvím dalších panelů, jako například panel s podrobnostmi, panel připojených jednotek nebo panel koše. V záhlaví okna najdeme cestu k aktuálnímu umístění v podobné formě, jakou nabízí Path Finder a vyhledávací pole, které nabízí výběr z několika způsobů vyhledávání: klasického, Spotlight a filtrování obsahu aktuální složky (?). V současné době pracuje autor také na implementaci oblíbených tabů, které vypadají přesně jako v Safari.
FileRun nabízí všechny funkce, které zvládá Finder a samozřejmě také něco navíc. Velmi propracovaná je například práce s diskovými jednotkami a obrazy. Aplikace umí převádět složku na diskový obraz a obráceně nebo umožňuje přímo z nabídky vypnout žurnálování na vybraném disku. Stejně jednoduše zvládne i vypálit CD/DVD nebo vymazat přepisovatelné optické médium. Všechny probíhající aktivity pak zobrazuje v jednom okně, podobně jako Safari (inspirace uživatelským rozhraním Safari je všeobecně zřejmá. To ovšem není vůbec na škodu, naopak).
FileRun vypadá velmi slibně a určitě stojí za to si na něj chvíli počkat, autor totiž vydání odkládá aby mohl implementovat funkce, o které požádali uživatelé. Pokud tedy u file managerů postrádáte nějakou funkci, napište si o ni a možná jí najdete ve FileRun.
Shrnutí