Zprávy kolem Leoparda: Apple dovolí provozování Mac OS X Serveru ve virtuálním stroji, Time Machine možná bude spolupracovat s AirPort Diskem a EyeTV rozšiřuje podporu Leoparda. (1.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Zprávy kolem Leoparda: Apple dovolí provozování Mac OS X Serveru ve virtuálním stroji, Time Machine možná bude spolupracovat s AirPort Diskem a EyeTV rozšiřuje podporu Leoparda. (1.11.07)

1. listopadu 2007, 04.00 | Leopard Server bude možné provozovat ve virtuálním stroji, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro servery Applu. Podle určitých náznaků nebyla spolupráce Time Machine s bezdrátově připojenými disky ještě úplně zavržena. A software EyeTV pro televizní tunery v nové verzi 2.5.1 podporuje Cover Flow, Quick Look, iChat a Spaces.

Po přívalu novinek kolem uvedení Leoparda nastává obvyklé mediální uklidnění, příliv zpráv výrazně zeslábl, tudíž i dnešní nabídka je chudší. Informací o Leopardovi sice ubylo, úplně ovšem nevymizely, to, co jsem k němu nasbíral, najdete tady. Druhý dnešní článek pak shrnuje zbývající informační paběrky nesouvisející s Leopardem.

Nyní se tedy podívejme na dění kolem Leoparda:

Apple povolí provozovat Mac OS X Server ve virtuálních strojích

Zdá se, že Apple přehodnotil svůj postoj k provozování Mac OS X ve virtuálních strojích, tedy alespoň v případě Serveru. Dřívější licence jednoznačně zakazovaly provozovat na jednom Macu více kopií Mac OS X Serveru, ale nové licenční ujednání přiložené k Leopard Serveru říká, že daná licence dovoluje nainstalovat na jeden počítač se značkou Applu (tím právnická hantýrka myslí Mac) jednu kopii Mac OS X Serveru a používat ji. A možná budete moci nainstalovat a používat další kopie Mac OS X Serveru na stejném počítači, pokud pro to získáte od Applu jednotlivé a platné licence pro všechny ostatní kopie Serveru. To sice vypadá jako nesrozumitelné právní kličky, jenže to může mít docela dalekosáhlé důsledky, jež rozebírá zpravodajský web TidBITS. Mohlo by to totiž umožnit, aby virtualizační řešení od Parallels a VMware dovolila provozovat ve virtualizovaném prostředí i Mac OS X samotný. (Předem je však třeba upozornit, že zde mluvíme pouze o Leopard Serveru. Klientské verze Leoparda se to netýká, ani Tiger Serveru.)

Nová licence otevírá nové možnosti

Jak Parallels, tak VMware už dříve prohlásily, že technicky je sice možné ve virtuálních strojích zprovoznit více kopií Mac OS X současně, ovšem ani jedna z firem nehodlala ohrozit své dobré vztahy s Applem napsáním softwaru, který by očividně umožňoval uživatelům porušovat licenční ujednání pro Mac OS X. Nový postoj Applu to však mění.

Ben Rudolph, vedoucí podnikové komunikace u Parallels, k tomu uvedl, že přinucení Leopard Serveru k běhu ve virtuálním stroji si možná vyžádá nějaký čas, ale Parallels na tom intenzivně spolupracuje s Applem a své řešení uveřejní co možná nejdříve. Podobně se vyjádřil Pat Lee, produktový manažer VMware, pochválil Apple za licenční změnu v Leopard Serveru. Zákazníci Applu tak nyní budu moci provozovat na hardwaru Applu současně Mac OS X Server, Windows, Linux a další operační systémy pro architekturu x86, což otevírá vzrušující možnosti.

Nová licence provozování Leopard Serveru nadále omezuje na počítače Applu, což se ovšem dalo čekat, v současnosti jistě nelze předpokládat, že by Apple povolil provozování Mac OS X na jiném než svém hardwaru.

Není vůbec náhoda, že Apple uvolnil podmínky virtualizace pro serverovou variantu Leoparda. Právě na serverech má totiž virtualizace největší význam. Nezaměňujte to však s virtualizačními programy Parallels a VMware, které umožňují na osobních Macích provozovat další operační systémy. V případě serverů jde o to, že na jednom fyzickém stroji běží více virtuálních serverů, jež mohou provozovat jak Mac OS X, tak jiné operační systémy. A virtuálních serverů s Mac OS X může na daném stroji běžet více současně, díky nové licenci, to předtím Apple zakazoval. (Budete ovšem muset koupit licenci Leopard Serveru pro každý běžící virtuální server s Mac OS X.)

Výhody virtualizace

Virtualizace serverů přináší řadu výhod, především umožňuje účinněji využívat prostředky hardwaru, takže nakonec na jednom fyzickém serveru lze provozovat více virtuálních serverů. Takto jde oddělit různé služby do samostatně běžících virtuálních serverů, což zvyšuje bezpečnost a spolehlivost. (Podle názoru některých expertů tohle ovšem platí především pro servery s Windows, unixové systémy, k nimž patří i Mac OS X, s tím takové problémy nemají.) Samozřejmě se usnadňuje správa jednotlivých serverů. A pokud se podaří snížit počet fyzických serverů, přináší to přirozeně i významné úspory jak v pořizovacích, tak v provozních nákladech (výdaje na chlazení a elektřinu v současnosti začínají být docela významnou položkou.) A samozřejmě, virtualizace dovoluje vedle Mac OS X provozovat i virtuální servery s jinými operačními systémy, například s Windows nebo Linuxem, bude-li to třeba pro určité úlohy. A opět lze na jeden fyzický stroj umístit více takovýchto virtuálních serverů.

Ani Parallels, ani VMware sice nezveřejnily žádné konkrétní plány, lze však čekat, že začaly pracovat na virtualizačních řešeních pro servery Applu, když nyní padla hlavní překážka v podobě omezující licence. Parallels již dříve vypustila určité náznaky, že chystá virtuální servery pro Macy, a VMware podobná řešení pro velké podnikové servery dodává už celé roky.

Nový Xserve pro virtualizaci?

Leopard Server sice může v principu běžet na každém dostatečně výkonném Macu, ovšem pro virtuální servery se jako nejvhodnější hardware jeví Xserve. Ten přitom byl naposledy modernizován v srpnu 2006, takže se okamžitě vyrojily spekulace, zda Apple nechystá nový posílený Xserve zaměřený právě na virtualizaci. (K provozování většího počtu virtuálních serverů totiž ani současný Xserve nemá potřebný výkon, na to je třeba opravdu „velké železo“.) V této souvislosti by změna licenčních podmínek Leopard Serveru dávala jasný smysl, stejně jako spolupráce s Parallels a VMware na příslušném virtualizačním řešení. Teoreticky by se takovýto server mohl objevit již počátkem příštího roku.

Virtualizace sice umožňuje snížit počet fyzických serverů, ovšem vzhledem k tomu, že Apple vyžaduje zaplatit za každou běžící licenci Leopard Serveru, získá z virtualizovaného stroje víc peněz, vzhledem k vyšším ziskovým maržím na softwaru by mohl být konečný zisk stejný jako při prodeji více kusů hardwaru. Navíc by výhody virtualizace mohly přilákat další zákazníky, takže by se nakonec zvýšil i prodej fyzických strojů. Ostatně, vzhledem k tomu, že ve virtuálních serverech mohou běžet také další operační systémy, mohl by Apple takto proniknout se svými servery i na další trhy, kam by se jinak nedostal.

Tohle všechno jsou sice zatím pouhé spekulace, přesto nelze vyloučit, že se v příštím roce Apple pokusí výrazněji vstoupit též do světa serverů.

Time Machine možná přece jen bude podporovat AirPort Disk

Dost nemilým zjištěním po uvedení Leoparda na trh byla skutečnost, že Time Machine přes předchozí sliby neumí zálohovat na disky připojené k bezdrátovému přístupovému bodu AirPort Extreme Base Station, takže se rozplynuly naděje na snadné zálohování všech Maců přes bezdrátové připojení.

Teď se však vynořily náznaky, že určitá naděje na zavedení této možnosti stále ještě existuje.

Apple odstranění této funkce oficiálně vůbec nevysvětlil, ale zasvěcenci spekulují, že hlavní příčinou byla její nedostatečná připravenost k nasazení do ostrého provozu.

Podle osoby obeznámené s děním okolo vývoje Leoparda Apple vnitřně klasifikuje nemožnost použití AirPort Disku v Time Machine jako známý problém. Tato záležitost má svůj chybový identifikátor (Bug ID) a označení „Nelze nastavit zálohování Time Machine na AirPort Disk.“ V hlášení o chybě se uvádí, že „Time Machine nemůže najít AirPort Disk jako zálohovací disk“, i když tato funkce byla předtím uvedena jako dostupná v elektronické dokumentaci, problém podle této vnitřní zprávy v současnosti zkoumají technici.

To by naznačovalo, že podpora bezdrátově připojených disků v Time Machine by se ještě mohla objevit v některé z chystaných aktualizací Leoparda, na první se už nyní intenzivně pracuje.

Je však třeba mít na paměti, že v minulosti Apple některé chystané funkce pro Mac OS X nakonec odstranil a již se k nim nevrátil. V tomto případě bude zřejmě záležet hlavně na tom, nakolik bude obtížné danou funkci zprovoznit tak, aby byla použitelná. První aktualizace Leoparda tak budou mnozí vyhlížet dost dychtivě.

EyeTV rozšiřuje podporu Leoparda

Software EyeTV umožňující provozovat pod Mac OS X různé televizní tunery si získal značnou oblibu také v našich končinách, ostatně jeho výrobce, firma Elgato, sídlí v Mnichově. (Bližší obraz o jeho schopnostech si můžete udělat z této a z této recenze digitálních tunerů, jimž vdechuje život právě EyeTV. Software navíc dbá i na podporu češtiny.)

Elgato pohotově zareagovala též na uvedení Leoparda, vydala EyeTV ve verzi 2.5.1, jež podporuje nový Mac OS X 10.5. Konkrétně přibyla podpora pro Cover Flow, Quick Look, iChat a Spaces.

Zobrazení Cover Flow v oknech Finderu se nyní dá použít k procházení televizních pořadů nahraných EyeTV, uložených ve složce „EyeTV Archive“.

EyeTV 2.5.1 dále podporuje Quick Look, funkci rychlého prohlížení obsahu dokumentů, nahrávky EyeTV se tak dají snadno spustit a přehrávat přímo z Finderu.

iChat v Leopardovi nabízí sdílení obrazovek, účastníci konverzace si tak mohou současně prohlížet prezentace, videa a jiné soubory. Nová verze EyeTV integruje své nahrávky do videokonverzací, poskytuje ovládací prvky pro jejich přehrávání a přidává možnost doplnění vlastního zvukového komentáře.

Podpora pro Quick Look a iChat vyžaduje nastavení předvolby EyeTV pro automatickou přípravu nahrávek pro WiFi přístup. To působí dost podivně, jde však o to, že se tím standardní nahrávky EyeTV převedou do formátu H.264 použitelného pro iChat a Quick Look.

A konečně zde máme virtuální pracovní plochy Spaces, dovolující seskupování aplikací do vlastních ploch. V EyeTV 2.5.1 se okna pro přehrávání a nahrávání televizního vysílání dají nastavit tak, aby proplouvala přes všechny nadefinované plochy, takže budou stále viditelná i při přepínání mezi nimi.

Tato aktualizace se stávajícím zákazníkům nabízí zdarma (většinou stejně software dostali jako součást televizního tuneru), zpřístupní se při dalším spuštění EyeTV.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: