Zprávy o chystaném softwaru Applu pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Zprávy o chystaném softwaru Applu pro Macy

13. června 2011, 00.00 | Mac OS X Lion bude nabízet pouze na prohlížeč omezený režim po způsobu Chrome OS. A iTunes 10.5 podporují 64bitový režim a pravděpodobně využívají prostředí Cocoa.

Koncem minulého týdne se objevily také zprávy o nově zjištěných vlastnostech chystaného softwaru Applu pro Macy:

Lion bude nabízet režim omezený na webový prohlížeč

Minulé pondělí Apple při zahájení konference WWDC 2011 představil jak již dost známý Mac OS X Lion, tak také zcela nový iOS 5 a vývojáři dostali jednak novou (už čtvrtou) předběžnou verzi Lionu, jednak první beta verzi iOS 5. Je proto pochopitelné, že větší pozornost poutá iOS 5, o němž se dosud nic nevědělo, avšak také v Lionu se stále nalézají některé nové rysy.

Kupříkladu se zjistilo, že nabízí jednu zvláštní novou funkci pojmenovanou „Restart to Safari“. V zamčené obrazovce Lionu uživatelé dostanou vedle dosavadního opětovného přihlášení novou možnost daný Mac „restartovat do Safari”. To ho dovolí spustit jen s webovým prohlížečem a ničím jiným.

V tomto režimu bude moci uživatel i bez potřebných oprávnění brouzdat po Webu, nezíská ovšem žádný přístup k lokálně uloženým osobním souborům či jakýmkoli jiným aplikacím na daném stroji. A protože Lion (jak víme od počátku) poskytuje funkce automatického ukládání dokumentů a obnovení původního stavu aplikací, legitimní uživatelé se po opětovném přihlášení vrátí přesně tam, kde skončili, a to i když mezitím někdo využíval zmíněný „prohlížečový“ režim.

Na první pohled to připomíná operační systém Chrome OS, který vyvíjí Google a nyní ho začal nabízet vývojářům spolu s pro něj určenými notebooky, avšak pohnutky Applu jsou zjevně odlišné.

Google se spojil s výrobci hardwaru, aby připravili levné a velmi jednoduše ovladatelné notebooky, jež budou provozovat pouze webový prohlížeč, chce tak zajistit ještě snazší a levnější přístup ke svým službám. Apple přirozeně nemá zájem na prosazování levného hardwaru, zmíněná nová funkce Lionu se snaží nabízet bezpečný režim „sandboxu“, v němž daný Mac půjde provozovat jako bezpečný a anonymní webový terminál.

To může mít různá využití, vedle nasazení Maců do role informačních kiosků se to hodí například k tomu, aby Mac používal naprosto nezkušený uživatel k brouzdání po Webu a přitom nemohl ani nechtěně jakkoli zasáhnout do lokálních aplikací a souborů.

Podle dalších zjištění tahle funkce souvisí především s funkcí „Find My Mac (též nedávnou objevenou v Lionu). Ta umožní vyhledat daný Mac přes Internet a zobrazit na něm upozornění, že se postrádá. A díky novému režimu dostane případný nálezce možnost odpovědět zpět, i když bude obrazovka Macu zamčená. Očividně však této režim najde ještě řadu dalších využití.

iTunes 10.5 podporují 64bitový režim, zřejmě byly přeneseny do prostředí Cocoa

iTunes tvoří stěžejní software pro využívání mnoha služeb Applu a zařizují ještě spoustu dalších věcí. Jak již víte, minulé pondělí obdrželi externí vývojáři vedle výše zmíněných beta verzí Lionu a iOS 5 též beta verzi iTunes 10.5, která zajišťuje plnou podporu iOS 5 a funkcí služby iCloud (či spíše jejich beta verzí). Mimoto tato beta verze přináší některé menší úpravy uživatelského rozhraní.

Jenže nyní se ukázalo, že k velkým změnám došlo i v nitru tohoto programu - iTunes 10.5 totiž jako první podporují 64bitový režim.To se sice u téhle aplikace nezdá až tak důležité, protože jí to nepřináší zvlášť velké výhody, avšak současně to nejspíš znamená, že iTunes byly konečně přeneseny z prostředí Carbon do prostředí Cocoa.

Hlavní výhodu 64bitových aplikací představuje možnost adresovat více než 4 GB paměti, což se hodí v aplikacích pracujících s obrovskými sadami dat. To jsou především různé databázové programy, ale třeba též Photoshop, který však podporu 64bitového režimu přinesl pro Mac teprve s verzí CS5 v roce 2010, zatímco verze CS4 z roku 2008 byla 64bitová jenom pro Windows, Adobe to tehdy vysvětlovala právě potřebou nejprve program převést do prostředí Cocoa.

Apple totiž ukončil vývoj podpory 64bitového režimu pro prostředí Carbon už v roce 2007, vývojáři aplikací Mac OS X tak musí své programy přenést do prostředí Cocoa, chtějí-li je provozovat v 64bitovém režimu. A to se přirozeně tyká hlavně aplikací, které existovaly už dlouho před Mac OS X. K takovým samozřejmě patří Photostop, ale totéž platí pro iTunes.

To by naznačovalo, že iTunes 10.5 již jsou aplikací pro prostředí Cocoa, avšak ve webových diskusích se o tom vedou prudké spory. Vzhledem k podpoře 64bitového režimu by tam alespoň nějaký kód pro Cocoa být měl, jenže vzhled a fungování aplikace se v podstatě nezměnily (kromě výše zmíněných drobných oprav uživatelského rozhraní navíc iTunes 10.5 pod Lionem podporují celoobrazovkový režim). To ale mohl být záměr, Apple se zřejmě rozhodl zachovat zpětnou kompatibilitu.

Avšak pokud iTunes 10.5 už opravdu jsou aplikací prostředí Cocoa, znamená to, že budou moci mnohem lépe využívat možností Mac OS X a slibuje to zejména větší potenciál jejich budoucího rozvoje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: