Zprávy o dění okolo Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Zprávy o dění okolo Mac OS X

16. května 2011, 00.00 | Externí vývojáři obdrželi první testovací sestavení Mac OS X 10.6.8. Objevila se také třetí předběžná vývojářská verze Mac OS X Lion a už jsou známy některé její novinky a změny. A současně vyšla též pátá předběžná verze Xcode 4.1.

Na konci minulého týdne dorazilo několik zpráv týkajících se chystaných nových verzí Mac OS X a souvisejícího softwaru:

Objevila se první beta verze Mac OS X 10.6.8

Pozornost se sice nyní již přesouvá spíše na Mac OS X Lion (nejnovějším vývojem okolo něj se zde podrobněji zabýváme níže), ovšem zatím aktuální provozní verzí Mac OS X zůstává Snow Leopard 10.6.7. Ta vyšla koncem března a i když přinesla četné opravy chyb, některé problémy v ní zůstaly a Apple poté musel uvolnit dodatečné opravy. (Asi nejvážnější byl problém se zobrazováním a tiskem některých OpenType písem, který vyřešila až samostatná aktualizace z konce dubna).

To vše naznačovalo, že Mac OS X 10.6.7, přestože jeho beta testování trvalo docela dlouho, není tak úplně dopilovaný. A zjevně si to myslí i Apple, protože (podle informací serveru MacRumors) uvolnil minulý pátek pro externí vývojáře první testovací sestavení Mac OS X 10.6.8. Zatím se ví pouze to, že jde o sestavení 10K521, ale bližší podrobnosti dosud známy nejsou.

První beta verze Mac OS X 10.6.8 tak přichází skoro dva měsíce po ostré verzi Mac OS X 10.6.7 a nyní bude třeba ještě další čas na doladění. Ovšem 6. června začíná vývojářská konference WWDC 2011, na níž se mimo jiné očekává upřesnění termínu vydání Mac OS X Lion. Ten Apple zatím udává poněkud neurčitě na „letošní léto“, právě na WWDC by mohl stanovit přesnější datum.

Je tudíž vysoce pravděpodobné, že Mac OS X 10.6.8 bude poslední průběžnou aktualizací Snow Leoparda, protože zanedlouho po něm již přijde Lion. Podobně jako v případě Leoparda (je to asi pouhá shoda okolností, ale ten též skončil u verze 10.5.8.) zřejmě bude Mac OS X 10.6.8 poslední stabilizační verzí Snow Leoparda, určenou pro ty, kdo z nějakého důvodu nebudou chtít hned přejít na Lion.

Apple vydal třetí předběžnou vývojářskou verzi Mac OS X Lion

Nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion, Apple poprvé představil veřejnosti loni v říjnu, ovšem externí vývojáři dostali jeho první předběžnou verzi (Developer Preview 1) teprve koncem února. Po ní následovala koncem března druhá předběžná verze (Developer Preview 2). Pro tu však vyšly ještě další dvě dodatečné aktualizace, ta druhá přišla v závěru dubna. Přinesly však pouze menší změny a nedaly se považovat za novou vývojářskou verzi.

„Oficální“ třetí předběžná verze (Developer Preview 3) Lionu tak nakonec dorazila teprve minulý pátek (nabízí se přes Software Update, v podobě rozdílové aktualizace má velikost 1,07 GB). Vyžaduje 64bitový procesor Intel a dá se nainstalovat na Macy provozující Mac OS X 10.6.7 nebo druhou předběžnou verzi Lionu s oběma následnými aktualizacemi.

Novinky třetí předběžné verze Lionu

A už se objevily první bližší zprávy o tom, jaké novinky nové sestavení 11A459e vlastně přináší. Jejich první stručný přehled nabídl MacStories, podrobnější seznam změn předložil web Itsalltech.com (zmíněné stránky byly navíc později aktualizovány).

Třetí předběžná verze Lionu zahrnuje novou animaci při spuštění, nové grafické prvky v nástrojovém panelu Finderu (například tlačítko pro přidání nové složky) a nové tapety pracovní plochy (a aktualizované stávající tapety).

Server 9to5mac předkládá snímky těchto nových tapet a též video předvádějící novou přihlašovací obrazovku.

Ta teď má uhlazenější „kovový“ vzhled a zobrazuje hodiny a ukazatele síly bezdrátového signálu a zbývající kapacity baterie.

Funkce Reading List

Ve webovém prohlížeči Safari 5.1 je již aktivovaná funkce Reading List. Tato funkce, umožňující snadno shromažďovat webové stránky a hypertextové odkazy pro pozdější přečtení, byla sice obsažena už v dřívějších verzích Lionu, ale teprve teď je aktivní, předtím byla skrytá.

MacRumors nabízí snímky obrazovek ukazující, jak implementace funkce Reading List v nejnovější verzi Lionu vypadá.

Tlačítko funkce Reading List se nyní nachází v liště záložek Safari a dá se zapnout v jeho předvolbách. Položky seznamu Reading List se však zatím nesynchronizují přes MobileMe ani se neobjevují po svém uložení ve správci záložek, to však Apple nejspíš později ještě doplní.

Ovšem jeden ze čtenářů serveru 9to5mac tvrdí, že již nalezl známky podpory pro synchronizaci této funkce s přístroji provozujícími iOS, podařilo se mu zobrazit seznam Reading List na svém iPadu prostřednictvím synchronizace záložek služby MobileMe.

Pod iOS je třeba se poté podívat do karty záložek v Safari, seznam by se tam měl objevit jako složka pojmenovaná „com.Apple.ReadingList“. Očividně to ještě není úplně dopilované, ale dává to naději, že Lion funkci Reading List nakonec dostane na úroveň podobných služeb třetích stran jako je třeba Instapaper.

Změny prvku Mission Control

Další novinky se týkají ovládacího prvku Mission Control, který teď má podobu samostatné aplikace. V systémových předvolbách (System Preferences) se nachází nová položka pro jeho aktivaci (v dřívějších verzích Lionu se dal vyvolat jen klávesovou zkratkou nebo gestem více prstů).

V Mission Control došlo i k jiným změnám. Přímo z něj se mohou přidávat nové pracovní plochy klepnutím na tlačítko „+“ a lze z něj pracovní plochy zavírat. (Jde o současné virtuální pracovní plochy Spaces, ale Lion pro ně používá nový termín „Desktops“). Dále již Mission Control nezobrazuje pro jednotlivé pracovní plochy text „Desktop X“, když se přejíždí kurzorem nad jejich miniaturami, zato se však při najetí nad miniaturu plochy objeví její mírně zvětšená verze.

Hlasové technologie Nuance

Už od počátku května se objevují pověsti, že Apple bude těsněji spolupracovat s firmou Nuance Communications, která nabízí různé technologie rozpoznávání a syntézy hlasu. Zatím se ovšem předpokládalo spíše jejich užití v nové verzi iOS, jenže zjevně budou nasazeny také v Mac OS X Lion.

Web netputting,com tvrdí, že v Lionu nalezl syntetické hlasy od Nuance (například hlasy „Moira” a „Sangeeta“). Později upřesnil, že se neobjevily až ve třetí předběžné verzi, ale ve skutečnosti byly obsaženy už ve verzi první, pouze tehdy ještě nebyly objeveny. Podle nových zjištění jde o úplně stejné hlasy, jaké Nuance používá ve svých produktech RealSpeak generujících hlasové výstupy z textu.

Konkrétně by se mělo jednat o hlasy ze softwaru Vocalizer (dříve nazývaného RealSpeak Solo). Zatím však tyto hlasy nejde v Lionu použít, při pokusu o jejich instalaci dojde k chybě. Původně se dokonce zdálo, že Apple software RealSpeak Solo koupil, ale zřejmě došlo pouze k jeho přejmenování na Vocalizer.

Celá situace okolo spolupráce Applu s Nuance se bude muset teprve vyjasnit, ale podle dosavadních informací se zdá, že též na Macích bude hlasový výstup hrát větší roli než dříve.

Další změny

V kalendáři iCal se objevilo nové menu připomínek (Reminders) a v Dashboardu se nachází nové tlačítko pro následující (virtuální) pracovní plochu.

Klepnutí pravým tlačítkem myši zobrazí nové volby, avšak ty zatím nefungují příliš spolehlivě (pořád jde o beta verzi). Zlepšila se také kompatibilita s externími monitory, zejména v prvku Mission Control.

A posuvníky, které se v Lionu více podobají posuvníkům iOS, nově mění svou barvu podle toho, na jakém pozadí se zobrazují (na tmavém pozadí se objeví světlé posuvníky a naopak).

Z diskusí na Webu též vyplývá, že třetí předběžná verze Lionu podává (zejména na slabším hardwaru) celkově lepší výkony, Apple zřejmě provedl rozsáhlé optimalizace po celém systému.

Vyšla také nová předběžná verze Xcode 4.1

Hlavní nástroj pro přípravu aplikací Mac OS X (a iOS) tvoří integrované vývojové prostředí Xcode. To se nyní nabízí ve stabilní verzi 4.0.2 (dostupné od poloviny dubna), jež se dá získat buď v rámci vývojářských programů Applu, nebo si ho lze za malý poplatek zakoupit v Mac App Store.

Avšak pro psaní aplikací Lionu se běžně dostupná verze Xcode 4 použít nedá, k tomu bude třeba předběžná verze Xcode 4.1. S každou novou beta verzí Lion vyšla též odpovídající nová beta verze Xcode 4.1 a stejně tomu samozřejmě bylo i teď, kdy se počala nabízet jeho pátá předběžná verze (tedy Xcode 4.1 Developer Preview 5).

Registrovaní vývojáři si mohou novou verzi Xcode 4.1 stáhnout z portálu Mac Dev Center. Ví se o ní zatím jen to, že zahrnuje novou verzi 4.3 vývojářské sady pro iOS. Nepochybně přináší i další změny, ale ty dosud nikdo blíže nepopsal.

Ovšem stejně jako Lion také Xcode 4.1 slouží pouze pro testovací účely. Apple vývojáře výslovně upozorňuje, že pro přípravu aplikací, jež budou chtít zasílat do obchodů Mac App Store a App Store (pro iOS), musí nadále používat Xcode 3.2.5 nebo 4.0.x pod Snow Leopardem.

Konečnou podobu Lionu bychom mohli spatřit na WWDC 2011

Bude-li se Apple držet dosavadního časového harmonogramu, pak už se zřejmě objeví nanejvýš dodatečné aktualizace třetí předběžné verze Lionu. A na vývojářské konferenci WWDC 2011 začínající 6. června by Apple již nejspíš mohl předvést konečnou podobu Mac OS X Lion.

Zřejmě to ještě nebude ostrá verze, ale vzhledem k tomu, že slibuje na této akci ukázat budoucnost Mac OS X a iOS, mohl by tam už definitivně určit jeho funkce a vzhled. Totéž samozřejmě platí o Xcode 4.1. A všichni pochopitelně doufají, že tam zároveň blíže upřesní data vydání ostrých verzí Lionu, Xcode 4.1 a pravděpodobně též iOS 5.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: