Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Zprávy o softwaru pro Macy
19. ledna 2011, 00.00 | Mac OS X 10.6.6 přinesl též změny Boot Campu. Synchronizační software SyncMate 3 přidal podporu přístrojů s Androidem. Apple údajně zvažuje útlum svého serverového softwaru. A vynořila se nepravděpodobná pověst o sloučení iTunes se Safari.
Na poli softwaru pro Macy se objevily jak některé novinky, tak také pár pověstí:
Mac OS X 10.6.6 zahrnuje též skryté změny Boot Campu
Apple 6. ledna spustil svůj obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X, pro přístup do něj je ovšem potřebný Mac OS X 10.6.6, který vyšel o den dříve. Tato verze Snow Leoparda proto přináší především aplikaci App Store, vedle toho obsahuje už jenom několik málo dalších drobných oprav.
V pondělí však dorazil tip MacNN, podle něhož Mac OS X 10.6.6 provedl také několik menších změn softwaru Boot Camp, umožňujícího na Macích s procesory Intel jako alternativní operační systém spouštět Windows.
Při vytváření diskového oddílu pro Windows teď Boot Camp žádá „autentický instalační disk Windows 7 Home Premium, Professional nebo Ultimate“, vůbec nezmiňuje Windows XP a Vista, což by mohlo naznačovat, že Apple ukončil podporu těchto starších verzí Windows. (Zřejmě to však platí jen pro některé Macy, jak ukazuje například diskuse u následného článku blogu TUAW, starší Macy Windows XP nadále podporují, jako nejpravděpodobnější vysvětlení se jeví, že pouze nejnovější Macy, k nimž patří zejména nové MacBooky Air, již požadují jen Windows 7).
Za druhé se zdá, že Boot Camp v Mac OS X 10.6.6 nově vyžaduje stažení dodatečného softwaru specifického pro daný Mac, jde o ovladače pro takové hardwarové komponenty jako jsou klávesnice, trackpady a webové kamery. Instalační asistent Boot Campu nyní dokonce uživatele upozorňuje, aby nepoužívali software z instalačního disku Mac OS X nebo z jiných počítačů. Zřejmě se tím snaží zajistit, aby si nainstalovali nejnovější dostupné ovladače namísto starších verzí na fyzických médiích, jež by mohly způsobovat zbytečné potíže.
SyncMate 3 synchronizuje také přístroje s Androidem
Stále přibývá „inteligentních“ mobilních a kapesních zařízení, které obvykle bývá potřeba synchronizovat s osobními počítači. V případě přístrojů s iOS k tomu přirozeně slouží iTunes, ovšem i uživatelé Maců si pořizují mobilní zařízení jiných výrobců, pak obvykle musí nastoupit software třetích stran.
Pod Mac OS X si značnou oblibu získala synchronizační utilita SyncMate firmy Eltima Software. MůjMac o tomto softwaru informuje pravidelně, naposledy jsme popisovali verzi 2.6 loni v červenci. A nyní Eltima uvolnila novou verzi 3, jež významně rozšiřuje paletu podporovaných zařízení.
Už v předchozích verzích SyncMate umožňovala synchronizaci Macu s řadou různých zařízení, s jinými Macy, s PC s Windows, s přístroji používajícími Windows Mobile, s telefony Nokia Series 40, s USB Flash disky, s herními konzolami Sony PlayStation Portable (PSP) a též se vzdálenými servery a s účty Googlu. Verze 3 k tomu teď přidala ještě podporu zařízení se systémem Android od verze 1.5 výše. (Mimochodem, Eltima do budoucnosti plánuje také doplnění synchronizace s iPhony, oproti iTunes by její řešení mělo umožňovat synchronizaci s více Macy současně.)
Telefony provozující Android lze s Macy užívajícími SyncMate 3 synchronizovat přes Bluetooth, WiFi či USB připojení. Utilita synchronizuje kontakty, kalendáře, hudbu, obrázky, složky a další data. A dají se pro ně též používat čtečka a správce SMS zpráv (v předchozích verzích SyncMate se podporovaly SMS funkce jen pro telefony s Windows Mobile).
Vylepšena byla také funkce „Mount device“ (připojit zařízení), od verze 3 umí SyncMate nainstalovat jak zařízení s Windows Mobile, tak telefony s Androidem jako dodatečné svazky Mac OS X připojené přes Bluetooth, WiFi či USB. Menších změn se dočkalo i uživatelské rozhraní, jež se více přiblížilo stylu Mac OS X.
A nově utilita dovoluje zvolit, s jakým účtem na Macu či PC s Windows se bude synchronizovat (má-li uživatel více účtů). Novinky verze 3 zběžně představuje tento příspěvek na blogu Eltimy, podrobný seznam všech provedených změn najdete tady. Utilita toho ovšem umí ještě mnohem víc, všechny nabízené možnosti synchronizace shrnuje tahle tabulka a zde se nalézá výpis všech jejích funkcí.
SyncMate dovoluje současnou synchronizaci s více zařízeními, což pochopitelně zjednodušuje jejich správu, vše lze zařídit z jediné aplikace. Synchronizovat se dají kalendáře, úkolovníky, kontakty (z adresáře Mac OS X, Entourage 2008 nebo Outlooku 2011), elektronická pošta, záložky webových prohlížečů, poznámky poštovních klientů Mail a Entourage, fotografie, videa a hudba, možnosti synchronizace se samozřejmě liší podle jednotlivých zařízení (viz výše zmíněná tabulka).
SyncMate též umí zálohovat soubory a složky z USB disků a konzol Sony PSP na Mac a dále podporuje internetové datové úložiště, které Eltima poskytuje na svých serverech (udává pro něj možnost používání po dobu 1 000 let, firma zjevně svou budoucnost vidí hodně optimisticky). Důležitá data se dají synchronizovat s tímto úložištěm, jež bude přístupné ze všech Maců s nainstalovanou utilitou SyncMate. Data do něj ukládaná lze navíc nechat šifrovat a chránit heslem.
SyncMate se dodává ve dvou různých vydáních. Zdarma dostupné vydání Free Edition poskytuje základní možnosti synchronizace kontaktů a kalendářů a také dovoluje číst SMS zprávy z některých podporovaných mobilních zařízení. Též umí získávat informace o synchronizovaných přístrojích a podporuje sdílení internetového připojení.
Všechny výše popisované možnosti nabízí teprve placené vydání Expert Edition, obstarává je především pomocí dodatečných zásuvných modulů. Mimo jiné umožňuje na Macu plnou správu SMS zpráv, včetně jejich odesílání, mazání a exportu do jiných formátů. Umí synchronizovat data iPhota a iTunes, záložky prohlížečů Safari a Firefox a zvládá další četné funkce. Liší se také dostupná kapacita internetového úložiště, zatímco Free Edition má k dispozici 50 MB, pro Expert Edition se zvyšuje na 200 MB. Rozdíly mezi oběma vydáními přehledně vysvětluje tato tabulka.
Utilita SyncMate 3 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší (Mac OS X 10.4 Tiger přestala SyncMate podporovat od verze 2.6) a umí synchronizovat přístroje s Windows Mobile 5.0 až 6.5, telefony s Androidem verzí 1.5 až 2.2, telefony Nokia Serie 40 (pouze ty s Bluetooth připojením), konzoly Sony PSP (s firmwarem 2.7.1 a vyšším) včetně PSP Go a PC s Windows 2000, Windows XYP, Vistou či Windows 7 (pouze 32bitová vydání) provozující Microsoft Outlook verzí 97, 2000, 2003 a 2007. (V tomhle seznamu se dají vyhledat jednotlivá podporovaná zařízení.)
SyncMate 3 Free Edition si lze stáhnout odtud (jde o 37,5 MB), tady se nachází dodatečný modul pro synchronizovaná PC (4,4 MB). Na vydání Expert Edition si je třeba zakoupit licenci, jež pro domácí uživatele stojí 39,95 USD (platí pro 2 Macy), případně si je možné pořídit rodinné balení za 59,95 USD pro 6 Maců, Eltima mimoto nabízí též podnikové licence. Upgrade z předchozí verze 2.6 získají zdarma ti, kdo si ji koupili po 2. listopadu 2010, jinak přijde na 50 procent ceny plné verze
Apple se údajně chystá ukončit některý svůj serverový software
Počátkem loňského listopadu Apple oznámil ukončení prodeje a vývoje svých serverů Xserve, přestanou se nabízet od února. Později Steve Jobs letmo zmínil, že důvodem tohoto rozhodnutí byl nízký objem jejich prodeje.
Přesto však vyvolalo značný rozruch, většina ohlasů byla spíše nesouhlasných, ovšem pokud se potvrdí nově se objevivší pověsti, bude Apple v útlumu svých serverových produktů pokračovat dál a bude se to týkat též softwaru.
Tvrdí to server Hardmac (anglická verze francouzského serveru Macbidouille), v pondělí napsal, že podle jeho zdrojů tvořilo ukončení prodeje Xserve pouhý začátek rozsáhlejších změn (francouzská verze článku se nachází zde).
Nyní se prý zvažuje také ukončení prodeje softwaru Xsan a Final Cut Serveru, vedení Applu se dohaduje, zda se vůbec vyplatí dále vyvíjet a podporovat tyto projekty. Mělo by jít o součást rozsáhlejší reorganizace, jež zvažuje omezení některých profesionálních aktivit firmy.
Uvažuje se snad dokonce i o utlumení Mac OS X Serveru, chystaný Mac OS X Lion (k uživatelům by měl dorazit letos v létě, Apple ho poprvé představil na loňské říjnové akci k Macům) sice ještě bude mít serverovou variantu, ale možná to bude poslední aktualizace Mac OS X Serveru, poté by mohl být rovněž ukončen.
Hardmac/Macbidouille upozorňuje, že jde o pouhé pověsti, které nelze přesvědčivě potvrdit, přestože své zdroje považuje za spolehlivé. Navíc to vypadá, že se jedná spíše o úvahy uvnitř Applu a konečné rozhodnutí ještě nepadlo, takže ke zmíněným škrtům nakonec vůbec nemusí dojít. Pravděpodobně však v Cupertinu sílí tlaky na omezení těch aktivit, jež ve srovnání s produkty pro širokou uživatelskou základnu (jako jsou zařízení s iOS) přinášejí mnohem menší tržby a zisky.
Zřejmě ještě během letošního roku by se mohlo vyjasnit, co Apple hodlá udělat se svými profesionálními produkty, hodně by mohla ukázat jak ostrá verze Mac OS X Lion, tak další očekávané letošní hardwarové a softwarové novinky. Otázkou je ovšem i to, jak se do toho všeho promítne nečekaný odchod Steva Jobse na zdravotní dovolenou, bude jistě trvat ještě několik měsíců, než se situace ujasní.
Podivná pověst o sloučení Safari s iTunes
Když už se zabýváme pověstmi o softwaru Applu, musíme zmínit také jednu, která vypadá hodně nevěrohodně.
Blog Three Guys and a Podcast totiž v pondělí uvedl, že Apple pracuje na sloučení softwaru iTunes se svým webovým prohlížečem Safari, má k tomu dojít ještě v letošním roce, vznikla by tak jediná aplikace jak pro procházení webového, tak mediálního obsahu.
Důvodem tohoto kroku má být snaha dále zvýšit podíl Safari na trhu webových prohlížečů, jenž stále zůstává okrajový, zatím nepřekonal pětiprocentní hranici (zatímco podíl prohlížeče Google Chrome rychle roste).
Včlenění iTunes do Safari by podle této zprávy mělo přivést další uživatele, kteří dají přednost integrovanému prostředí. Safari má být jediným prohlížečem schopným přistupovat k obchodům iTunes, protože zahrnuje příslušný kód (což je ovšem WebKit, a ten využívají i jiné prohlížeče, třeba právě Chrome).
Tvrzení blogu Three Guys and a Podcast však budí značnou skepsi, již kvůli svému zdroji, jehož předchozí podobné zprávy se obvykle ukázaly jako pouhé spekulace bez reálného základu. A zdůvodnění, že se tímto opatřením zvýší počet uživatelů Safari, se nezdá příliš přesvědčivé, naopak by jich mohlo ještě více odradit.
Smysl by z toho všeho dávalo asi jen to, kdyby Safari umožňovalo plnohodnotný přístup k iTunes Store a dalším takovýmto obchodům Applu (v současnosti lze z Webu přistupovat jenom k informačním stránkám aplikací a mediálního obsahu), avšak sloučení obou aplikací se nejeví jako zrovna rozumný krok. Jasněji by mělo být nejpozději letos v září, kdy Apple tradičně vydává novou hlavní verzi iTunes, uvidíme, s čím letos přijde.