Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Zprávy o softwaru pro Macy

25. února 2011, 00.00 | Vyšlo další testovací sestavení Mac OS X 10.6.7. Záhy po pověstech o Mac OS X Lion vyšla jeho první předběžná vývojářská verze. V Mac App Store se objevila ostrá verze softwaru FaceTime for Mac. Apple uvolnil aktualizované ovladače tiskáren HP, Epson a Xerox pro Snow Leoparda. A nový Final Cut Pro chystaný na letošní jaro údajně přinese hluboké změny na všech úrovních.

Dění kolem Maců se nyní přirozeně zaměřuje hlavně na hardwarové novinky, ale našlo se též něco zpráv týkajících se softwaru pro ně (některý ostatně s novým hardwarem částečně souvisí):

Nová beta verze Mac OS X 10.6.7 nepřináší žádné viditelné změny

Vydávání nových testovacích sestavení Mac OS X 10.6.7 pro externí vývojáře pokračuje v rychlém sledu, nové sestavení 10J860 dostali vybraní vývojáři už toto úterý, vyšlo tak již pouhých pět dní po předchozím sestavení 10J858.

Doprovodný popis se v podstatě nezměnil, nadále neuvádí žádné známé problémy a testující se mají opět soustředit především na Mac App Store, AirPort, službu Bonjour, Safari, sdílení souborů Windows (SMB) a grafické ovladače operačního systému. Rozdílová aktualizace údajně zabírá asi 400 MB.

Za současné situace je prakticky nemožné předvídat, kdy se objeví ostrá verze, ale rychlé vydávání testovacích sestavení s velmi blízkými čísly by mohlo naznačovat, že to už dlouho trvat nebude.

Jsme zřejmě svědky závěru životního cyklu Snow Leoparda, protože buď již tato verze, nebo verze následující bude nejspíš poslední. Už loni v říjnu Apple ohlásil nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion, který by se měl objevit v létě. Snow Leopard poté zaujme dnešní postavení Leoparda (je dost pravděpodobné, že brzy potom začne přibývat software, co bude vyžadovat přinejmenším Mac OS X 10.6).

TechCrunch přinesl nové pověsti o Mac OS X Lion

O vlastnostech Mac OS X Lion se do včerejška mnoho nevědělo, pouze to, co sdělovaly webové stránky Applu a co loni na podzim ukázal Steve Jobs. Vědělo se, že nová verze Mac OS X převezme některé prvky z iOS (zejména z iPadu) a obchod Mac App Store bude tvořit jeho integrální součást (ten se ovšem od 6. ledna dá používat i ve Snow Leopardovi, jeho podporu přinesl Mac OS X 10.6.6).

V úterý se však objevily první nejasné náznaky, co by se kolem tohoto operačního systému mohlo dít dál. TechCrunch podotkl, že v přílivu všech možných pověstí o tom, co Apple prý chystá, kupodivu chybí zmínka o Mac OS X Lion, jehož příchod je přitom jistý a popsal, co se o něm dozvěděl ze svých zdrojů.

Od loňského října Apple nic dalšího k tomuto systému neuvedl, TechCrunch však nějaké pověsti zaslechl. Apple nyní Mac OS X Lion používá vnitřně a nejde zřejmě o pouhé testování, jež by bylo samozřejmé, systém se využívá v mnohem širším měřítku.

TechCrunch to dokládá protokolovými soubory přístupů ke svému webu, podle nichž přístupy z OS X 10.7 (Lion) v posledních týdnech dále zesílily. Předchozí maximum se objevilo na přelomu loňského srpna a září (kdy ještě nebyla jeho existence ani oficiálně oznámena, nepochybně se tehdy intenzivně pracovalo na předváděcí verzi pro říjnovou akci), potom přístupy poněkud ochably, ale teď zase stouply, což naznačuje, že probíhá rozsáhlé vnitřní testování.

TechCrunch dodal, že Lion kromě toho, co již Apple zveřejnil, skrývá několik dalších překvapení, jedním z nich má být výrazně přepracované uživatelské rozhraní (Apple sice už něco naznačil, ale zjevně toho bude mnohem víc). Na to se ovšem budou muset včas připravit vývojáři aplikací, proto by se již brzy měla objevit první vývojářská beta verze. A připomněl, že zatím není stanoveno žádné pevné datum, kdy k tomu dojde, avšak do začátku léta zbývají jen čtyři měsíce, tudíž nemůže Apple příliš otálet.

Apple skutečně uvolnil předběžnou vývojářskou verzi Mac OS X Lion

Výše zmíněné informace serveru TechCrunch se nakonec potvrdily už včera, protože spolu s novými MacBooky Pro vyšla také první předběžná vývojářská verze (Developer Preview) Mac OS X Lion, Apple tak opravdu neztrácel čas. (Mimochodem, dokonce to oznámil i tiskovou zprávou a také odpovídajícím způsobem aktualizoval stránky Lionu.)

Vedle výše zmiňovaných beta verzí Mac OS X 10.6.7 tak zřejmě nyní budou vycházet též beta verze Mac OS X Lion, půjde však samozřejmě o dvě na sobě zcela nezávislé vývojové řady.

Nově odhalené prvky Mac OS X Lion

Tisková zpráva Applu popisuje vedle již známých prvků (jako jsou Mission Control, Launchpad a nová mulit-touch gesta) i některé další dosud neznámé vlastnosti systému, na Webu se ovšem už počínají objevovat podrobnější informace vývojářů, kteří vývojářskou verzi Mac OS X Lion zkoumají. (AppleInsider nabízí obsáhlý několikastránkový přehled nových uživatelských rozhraní pro aplikace jako jsou Finder, Mail a další.)

Lion bude obsahovat novou verzi 5 poštovního klienta Mail s uživatelským rozhraním inspirovaným iPadem a s podporou konverzací, jež budou automaticky seskupovat související zprávy do snadno čitelné časové osy. Mail dále získá vylepšené vyhledávání a podporu pro Microsoft Exchange 2010.

Snadný způsob bezdrátového kopírování souborů mezi Macy bez jakéhokoli konfigurování zajistí nová funkce AirDrop. Funkce Resume opětovně spustí aplikaci ve stejném stavu, v němž byla zanechána při restartu Macu nebo po jejím ukončení a opětovném spuštění.

Funkce Versions bude automaticky ukládat jednotlivé verze vytvářeného dokumentu a dovolí procházení po dostupných verzích, jejich editaci a návrat k předchozím verzím. Funkce automatického ukládání bude sama ukládat dokumenty, na nichž uživatel pracuje. (Další podrobnosti k tomu přináší tento článek AppleInsideru, aplikace Lionu se budou v některých ohledech chovat podobně jako na iPadu).

Úplně nový bude též FileVault, který bude umožňovat výkonné šifrování lokálních a externích disků a bezpečné mazání dat.

Server bude integrován do klientské verze systému

A konečně přímo do systému bude integrován Mac OS X Lion Server, což usnadní jak jeho konfigurování, tak také správu jiných Maců a zařízení s iOS. Už nebude existovat samostatná serverová varianta systému, místo toho se prostě přepne do režimu Serveru, bude-li to třeba. To ulehčí například konfigurování skupin, elektronické pošty, kalendářů a Time Machine.

Lion bude navíc zahrnovat Profile Manager, nástroj pro správu zařízení s iOS a jiných Maců provozujících Lion. Měl by se integrovat se stávajícími adresářovými službami a bude umožňovat aktualizaci profilů přes oznamovací službu Applu. A bude-li v Serveru aktivována podpora protokolu WebDAV, budou moci uživatelé iPadů přistupovat k jeho dokumentům třeba z aplikací kancelářského balíku iWork.

Dále Lion Server obsahuje Wiki Server 3 pro sdílení informací ve skupině, který mimo jiné poskytuje stránky pro podcasty a osobní profily. Zjednodušilo se v něm sdílení souborů a nabízí se nový editor stránek.

V Mac App Store se nabízí ostrá verze softwaru FaceTime for Mac

Už loni v říjnu Apple uvolnil beta verzi softwaru FaceTime for Mac umožňujícího provozovat videohovory FaceTime také na Macích (komunikovat lze s jinými Macy a se všemi přístroji s iOS, co FaceTime podporují).

A včera, spolu s uvedením nových MacBooků Pro, vyšla též ostrá verze 1.0 tohoto softwaru. Získat se dá dvěma způsoby. Ti, kdo si pořídí zmíněné nové MacBooky Pro, ho dostanou spolu s nimi zdarma, ostatní si ho však musí zakoupit v Mac App Store za 0,99 USD (nebo 0,79 EUR).

Hovory lze začínat pomocí kontaktů z adresáře Mac OS X, případně ze seznamu oblíbených kontaktů nebo naposledy vedených hovorů. Příchozí hovory zazvoní, i když aplikace nebude zrovna spuštěná a pokud se na více Macích používá stejný identifikátor Apple ID (přes nějž se hovory vyvolávají), zazní zvonění na všech. Obraz lze přehrávat jak v obvyklém okně, tak v celoobrazovkovém režimu.

Ostrá verze 1.0 proti beta verzi, kromě opravy chyb, přináší především podporu videohovorů v rozlišení 720p, což ovšem vyžaduje kameru FaceTime HD, kterou zatím mají jenom nové MacBooky Pro. Mimoto takové hovory potřebují ještě připojení o rychlosti alespoň 1 Mb/s v obou směrech.

Hovory v SD rozlišení si vystačí s rychlostí připojení 128 Kb/s a s běžnou webovou kamerou nebo s DV kamerou připojenou přes FireWire. (Seznam podporovaných Maců pro videohovory FaceTime nabízí tento dokument.) Software vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší.

To, že je software FaceTime for Mac zpoplatněný, samozřejmě vyvolává značnou nevoli. Apple to však zdůvodňuje tím, že musí dodržovat účetní předpisy, jež to vyžadují. (To potvrdil Dan Moren z Macworldu na Twitteru). Zřejmě to bude podobný případ jako software 802.11n Enabler for Mac v roce 2007.

Účetní Applu jsou zjevně přesvědčeni, že software FaceTime pro stávající Macy představuje výrazné vylepšení a v rámci svých početních fíglů vyžadují, aby se takové aplikace alespoň minimálně zpoplatňovaly. Ovšem s novými Macy se tenhle software bude dodávat zdarma.

Apple vydal nové ovladače tiskáren HP, Epson a Xerox pro Snow Leoparda

Přísun softwarových aktualizací Applu pro Macy sice v poslední době byl dost slabý, ale ve středu se objevily nové ovladače tiskáren hned tří značek. Jde samozřejmě o ovladače pro Snow Leoparda, který sice podporuje automatickou aktualizaci ovladačů tiskáren, ale Apple přesto nadále vydává balíky aktualizovaných ovladačů pro tiskárny jednotlivých výrobců, tentokrát pro přístroje firem HP, Epson a Xerox. (Počátkem února vyšly takovéto ovladače pro tiskárny Lexmark.)

Nové verze ovladačů se nabízejí jednak prostřednictvím mechanismu Software Update (kdy se stáhnou jen ovladače pro již připojené tiskárny dané značky), nebo je lze ručně stáhnout z webu Applu (v takovém případě se nainstaluje celý balík ovladačů pro všechny podporované modely dané značky).

Konkrétně se jedná o ovladače HP Printer Drivers v.2.6 for Mac OS X v10.6 pro jednoúčelové a multifunkční tiskárny HP (tvoří balík značné velikosti, 451,38 MB), které vyžadují Mac OS X OS X 10.6.1 nebo vyšší.

Dále vyšly ovladače Epson Printer Drivers v2.6 for Mac OS X v10.6 pro tiskárny a skenery Epson (ty zabírají dokonce 845,67 MB) a ovladače Xerox Printer Drivers v2.1 for Mac OS X v10.6 pro tiskárny Xerox a Tektronix (o rozumnější velikosti 32,62 MB). Ovladače pro přístroje Epsonu a Xeroxu požadují Mac OS X 10.6 a nebo vyšší.

Nový Final Cut Pro má přinést „dramatické a ambiciózní“ změny

Objevily se také pověsti o nové verzi profesionální aplikace Applu pro zpracování videa, programu Final Cut Pro. V úterý s nimi přišel opět TechCrunch.

Nová verze tohoto programu (a celého balíku Final Cut Studio, jehož součást tvoří) se očekává už dlouho, francouzský server Hardmac/MacBidouille počátkem ledna tvrdil, že dorazí letos v březnu či v dubnu (a dodal, že plně půjde jeho možností využít až pod Mac OS X Lion) a již loni v listopadu Steve Jobs na zaslaný dotaz odpověděl, že nová verze Final Cutu bude úžasná. Žádné jiné konkrétnější informace však nepřicházely.

Teď však TechCrunch uvádí, že by se to už brzy mohlo změnit, podle jeho informací se nová verze Final Cutu Pro rychle blíží. Podle lidí znalých dění okolo tohoto softwaru, s nimiž mluvil, nedávno navštívila areál Applu malá skupina zpracovatelů videa, aby se podívali na náhled nové verze střihového softwaru na úrovni programů Avidu a Adobe Premiere. Apple zřejmě provádí poslední úpravy programu, který má být největší proměnou Final Cutu Pro od uvedení jeho první verze před 10 lety a chce slyšet odezvu profesionálních uživatelů na ni.

Podle citovaných zdrojů bude nová verze zahrnovat změny na všech úrovních, od nové nízkoúrovňové systémové architektury až po zcela přepracované uživatelské rozhraní. Je tak skoro jisté, že nová verze již bude 64bitová, po čemž uživatelé asi nejvíc volali (stávající Final Cut Pro 7 64bitový režim nepodporuje).

První zprávy od lidí, kteří viděli předvádět novou verzi Final Cutu Pro (možná to bude verze 8, ale to se zatím přesně neví) říkají, že změny jsou „dramatické a ambicióní“ a měly by rozptýlit obavy, že Apple přesune zaměření svého softwaru pro zpracování videa z profesionální na spotřebitelskou oblast. (Loni v květnu vyvolalo značný rozruch tvrzení AppleInsideru, že Apple hodlá zaměření Final Cut Studia rozšířit na běžné uživatele, což však Apple záhy důrazně popřel.)

Novou verzi Final Cutu Pro podle dotyčných zdrojů chce Apple uvést letos na jaře (což by souhlasilo s dřívějšími zprávami z Francie). Mohlo by k tomu dojít v průběhu konference (a výstavy) NAB 2011, jež se koná od 9. do 14. dubna v Las Vegas, v posledních letech se ovšem Apple při uvádění svých novinek příliš neváže na „vnější“ akce.

K poslední významnější aktualizaci Final Cut Studia došlo v červenci 2009, od té doby vycházejí jen drobné průběžné opravy. Jeho vývojový tým v nedávné době zřejmě prošel dost složitým obdobím, loni se mluvilo o tom, že z něj Apple propustil desítky lidí. Mělo k tomu dojít v rámci reorganizace, kterou provedl Randy Ubillos, hlavní softwarový architekt videoaplikací Applu.

Ten v roce 2007 napsal iMovie '08, jež mělo program přiblížit nezkušeným uživatelům, jeho počin se však setkal spíše s kritikou, teprve následná verze iMovie '09 doplnila většinu chybějících funkcí, ale některé nedostatky napravila až loni v říjnu vydaná verze iMovie '11.

Panovaly proto obavy, že Ubillos provede něco podobného také s Final Cut Studiem, ale jsou-li výše uvedené informace pravdivé, tak už se situace okolo profesionálního videosoftwaru Applu stabilizovala. To se ovšem zcela vyjasní až na jaře.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: