Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Zprávy o softwaru pro Macy

18. března 2011, 00.00 | Nové video stručně představuje vlastnosti předběžné verze Mac OS X Lion. Apple uvolnil novou aktualizaci ovladačů tiskáren Brother pro Snow Leoparda. Filemaker Inc. vydala čtvrtou verzi osobní databáze Bento, nabízí ji též v Mac App Store. A utilita správy schránky Clips 2.0 (dostupná výlučně v Mac App Store) přináší nové uživatelské rozhraní.

Dění kolem Applu se sice nyní pochopitelně zaměřuje především na iPad 2 a na hardware a software pro iOS obecně, ale objevilo se také několik softwarových novinek pro Macy:

Nové video předvádí vlastnosti předběžné verze Mac OS X Lion

Koncem února Apple uvolnil (současně s novými MacBooky Pro) pro vývojáře účastnící se programu Mac Developer Program první předběžnou verzi (Developer Preview) chystaného Mac OS X Lion, nástupce Snow Leoparda. Od té doby samozřejmě přišla řada dalších zpráv o tom, co tento operační systém přináší, MůjMac článek na tohle téma vydal naposledy ve středu (najdete v něm též odkazy na naše dřívější články o Lionu).

Brzy po vydání předběžné verze mnozí z těch, kdo k předběžné verzi měli přístup, zveřejnili videa, jež ji názorně předváděla, avšak Apple si záhy vyžádal jejich stažení. Ale tento týden se takováto videa objevila znovu a tentokrát dosud nezmizela. Zmínku si zaslouží především tento videoprůvodce (sestříhaný v iMovie), který v 16 minutách předvádí většinu novinek uvolněného sestavení 11A390.

Záznam dění na obrazovce doprovázejí stručné textové komentáře v angličtině a video doplňuje zajímavá hudba (slovní komentáře průvodce nepoužívá). Lze si z něj udělat velice dobrou představu o tom, co předběžná vývojářská verze Lionu nabízí.

Ostrá verze Mac OS X Lion má vyjít letos v létě, dá se proto předpokládat, že mezitím Apple vydá ještě několik dalších beta verzí a přirozeně nelze vyloučit, že dojde k dodatečným změnám, pravděpodobně však už nijak zásadním.

Vyšly aktualizované ovladače tiskáren Brother pro Snow Leoparda

Samotný Apple tento týden pro Macy dosud vydal jedinou softwarovou aktualizaci, totiž novou verzi ovladačů jednoúčelových a multifunkčních tiskáren Brother.

Jde o ovladače Brother 2.6 Printer Drivers for Mac OS X v10.6, tedy určené pro Snow Leoparda. Předchozí verze 2.5 těchto ovladačů vyšla koncem ledna, jedná se tudíž pouze o menší následnou aktualizaci. Seznam všech nyní podporovaných modelů najdete tady.

Nové ovladače se nabízejí jednak přes Software Update (kdy se však nabídnou jen ovladače pro tiskárny Brother již připojené k danému Macu), anebo je lze ručně stáhnout odtud (kdy se nainstaluje balík všech ovladačů o velikosti 141,75 MB), vyžadují Mac OS X 10.6 nebo vyšší, jinými slovy libovolnou verzi Snow Leoparda.

FileMaker Inc. uvedla databázi Bento 4

FileMaker Inc., v podstatě divize Applu, dodává především stejnojmenný databázový software pro Mac OS X a Windows. Od počátku roku 2008 však přidala ještě nový databázový program Bento, jednoduchou osobní databázi (tehdy) pro Leoparda, jež měla pomoci uspořádávat informace i zcela nezkušeným uživatelům.

Program si získal značnou oblibu, již v říjnu 2008 vyšla verze 2 a v září 2009 dorazila verze 3. A tuto středu se začala nabízet už čtvrtá verze programu pro Mac OS X (Bento je dostupné též jako aplikace pro iOS a i tyto jeho varianty se dočkaly aktualizace, což podrobněji probereme níže), příslušnou tiskovou zprávu najdete tady.

Hlavní novinky verze 4 pro Mac

Bento 4 pro Mac přináší řadu novinek v mnoha různých oblastech, podle výrobce mnohé ze změn byly reakcí na požadavky zákazníků. Až verze 4 uskutečnila některé věci, které se na seznamu požadavků uživatelů nacházely již od první verze.

Jedním z hlavních požadavků bylo umožnit z Benta tisk nálepek, a to nejenom pro tisk adres z kontaktních údajů uložených v databázi, tuhle funkci lze samozřejmě použít pro tisk různých jiných označujících nálepek z uspořádaných dat.

Proto Bento 4 poskytuje víc než 250 formátů nálepek Avery a Dymo. Uživatelé si ovšem mohou vytvářet i své vlastní nálepky, typy a styly písem a další vlastnosti jde nastavovat v tiskovém dialogu. A přirozeně se dají využívat datová pole a obrázky uložené v databázích Benta. K nálepkám se mohou přidávat statické obrázky a texty (třeba loga), zlepšilo se i sdílení vlastních nálepek a před tiskem je možné zobrazit náhled daných nálepek.

Zlepšil se též tisk formulářů, přibyly jejich nové motivy, hlavně se však nabízejí dodatečné tiskové volby, takže teď lze například tisknout formuláře bez okrajů a bez názvů polí. A navíc se dají nastavovat okraje stránek.

Už verze 3 umožnila sdílení databází mezi více uživateli a Bento 4 pro Mac tyhle možnosti dále doplňuje. Při ukládání šablon je nyní možné nechat exportovat také data, čímž se vytvoří ukázkové databáze pro ostatní uživatele. Takto lze exportovat libovolnou knihovnu či skupinu knihoven jako šablonu včetně jejich dat, vzniklý soubor se dá odeslat elektronickou poštou nebo sdílet jinými prostředky. Dvojitým poklepáním na takovýto soubor u příjemce se naimportuje i příslušná databáze. (Příjemce ovšem musí rovněž mít verzi 4.)

Ke sdílení šablon lze využít také Bento Template Exchange, internetovou burzu předdefinovaných databázových formulářů. Ta existuje již od roku 2009 a nyní nabízí přes 800 volně stažitelných šablon, dá se však očekávat, že teď jejich počet rychle poroste, protože verze 4 nabízí možnost jednoduchého a přímého nahrávání šablon do Bento Template Exchange.

Předchozí verze zavedla jednoduché seznamy (Simple List) dovolující přidávat k databázovým polím záznamů libovolné textové seznamy (v podstatě jde o textové tabulky). Bento 4 jejich možnosti dále rozšiřuje, nyní svým chováním připomínají spíše listy tabulkových procesorů.

Do těchto tabulek totiž jde vkládat čísla, rozsahy hodnot a výpočty pracující s obsahy buněk tabulky. Polím se dají přiřazovat různé typy (datum, čas, měna a podobně) a lze zapnout sumární řádku automaticky vypočítávající součty, počty, průměry a další základní statistické veličiny. Bento tak vlastně v takové databázi nabízí miniaturní tabulkový procesor.

Přibyl též nový typ polí uchovávajících geografickou polohu po provedené operaci, data se do nich dají zadávat ručně nebo se mohou nechat doplnit automaticky (což ovšem vyžaduje Snow Leoparda a připojení k Internetu) a příslušné polohy lze zobrazit na mapě v Safari.

Byly doplněny nové volby pro snazší vyhledávání datumových údajů (což pomůže při sledování důležitých termínů úkolů), formuláře teď jde uzamknout proti nechtěným změnám obsahu či rozvržení databáze a v tabulkovém a formulářovém zobrazení přibyla řada nových nástrojů pro automatickou tvorbu obsahu.

Kupříkladu pouhým přetažením obrázku nebo souboru do prázdné oblasti formuláře se automaticky vytvoří odpovídající pole. Do nové knihovny se automaticky přidá první záznam a nové pole se samo vloží do formuláře. A z tabulky do formuláře se teď přepne prostým dvojitým poklepáním. Údajně se též urychlilo spouštění programu, import dat a mazání knihoven. Nově byl program lokalizován do několika dalších jazyků, čeština mezi nimi ovšem není.

Ilustrovaný přehled všech hlavních novinek verze 4 pro Mac nabízí tato stránka (zahrnuje také odkazy na ukázková videa, jedno z nich se již ocitlo též na YouTube), přehled všech vlastností programu najdete zde.

Bento 4 se dá získat také v Mac App Store

Bento 4 pro Mac vyžaduje Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší a podporuje jak procesor Intel, tak PowerPC (požaduje minimálně PowerPC G4 na 867 MHz). Dále program potřebuje alespoň 512 MB RAM (doporučuje se 1 GB).

Program se nabízí více distribučními kanály. Nadále si lze zakoupit klasickou krabicovou verzi zahrnující instalační CD, ale poskytuje se i stažitelná, čistě elektronická verze. (Po vyplnění registračního formuláře je možné na téhle stránce získat 30denní zkušební verzi, jež ovšem zabírá přes 80 MB.)

Verze 4 však doplňuje ještě jednu novou distribuční metodu, program se objevil též v Mac App Store (nijak překvapivé, když pochází od divize Applu).

Pro jednoho uživatele Bento 4 for Mac stojí 49 USD, rodinné balení (s 5 licencemi) přijde na 99 USD. Z předchozích verzí je možný upgrade za 29 USD. Cena v Mac App Store činí téměř stejných 49,99 USD, případně 39,99 EUR pro Evropu. (Verze z Mac App Store vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší a již se tam nabízí verze 4.0.1.)

Aktualizovány byly také verze pro iOS

Databáze Bento se ovšem dodává nejenom pro Mac OS X, ale též pro iOS, konkrétně existují dvě další samostatné verze pro iPhone a pro iPad. Ty nyní byly aktualizovány na nové verze 1.1, které podporují novinky zavedené verzí 4 pro Mac.

Rovněž verze pro iOS přidaly pole s geografickými polohami, jež lze vyplňovat automaticky nebo ručně rozmisťováním „špendlíků“ v mapě. Obě mobilní verze Benta nově dovolují nahrávání hlasových poznámek do mediálních polí databázových záznamů. které se dají synchronizovat s verzí pro Mac, jež je samozřejmě umí přehrávat.

Bento pro Mac už dříve podporovalo úkoly kalendáře iCal, nově si s nimi poradí i mobilní verze 1.1 (přesněji řečeno verze 1.1.1), protože úkoly kalendáře iCal se teď dají synchronizovat i s verzemi pro iPhone a iPad. Také v nich nově jde editovat data jednoduchých seznamů a verze pro iPhone umožňuje vytvářet a editovat seznamy souvisejících záznamů (což předtím neuměla).

Mimoto nové mobilní verze Benta podporují multitasking iOS 4.x, tisk PDF souborů a zlepšují podporu displejů Retina iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace.

Aplikace Bento 1.1.1 for iPhone a Bento 1.1. for iPad se nabízejí v App Store po 4,99 USD (v Evropě po 3,99 EUR), vyžadují iOS 4.2 nebo vyšší, přičemž verze pro iPhone funguje též na iPodu touch a iPad, zatímco verze pro iPad podporuje pouze tablety Applu.

Utilita Clips 2.0 přináší nové uživatelské rozhraní a vyšší výkon

Utilit rozšiřujících možnosti práce se systémovou schránkou Mac OS X existuje celá řada a jejich tvůrci je pochopitelně dále vylepšují, což platí též pro utilitu Clips firmy Conceited Software, která ve středu uvolnila její novou verzi 2.0.

Tato utilita běží na Macu v pozadí a zaznamenává a ukládá všechny položky zkopírované nebo vložené přes schránku, poté je navíc roztřídí do samostatných schránek pro jednotlivé aplikace (případně si lze vytvořit své vlastní schránky).

Dále program nabízí „chytré schránky“, jež pomocí nadefinovaných pravidel zobrazí všechny odpovídající obsahy schránky (neboli „výstřižky“). Webové stránky, poštovní zprávy či úseky textu se mimoto mohou přidávat i prostým přetažením do panelu utility.

Takto se dá uložit značné množství výstřižků, proto utilita Clips 2.0 umožňuje jejich vyhledání zapsáním textu do panelu výstřižků nebo do organizátoru, ihned se zobrazí odpovídající položky (funguje to podobně jako Google Instant).

K výstřižkům lze přiřazovat textové zkratky, po jejichž zapsání se napíše či vloží odpovídající obsah (například podpis či jiná často se opakující textová konstrukce), utilita tak vlastně poskytuje i textová makra. A také se dají nastavit klávesové zkratky pro vložení posledních pěti položek, pro vložení určitého výstřižku nebo pro přepnutí na některé z rozhraní utility Clips.

Verze 2.0 přináší nové uživatelské rozhraní a vyšší výkon (navíc by měla být stabilnější), avšak proti předchozí verzi 1.5 některé vyspělé funkce postrádá, zmizela kupříkladu možnost sdílení schránky.

Utilita se teď nabízí výlučně v Mac App Store za 4,99 USD (3,99 EUR) a vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší (její instalační soubor zabírá jen 2,3 MB). Vlastníci předchozí verze 1.5 budou po určitou dobu moci na verzi 2.0 přejít zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: