Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Zprávy o softwaru pro Macy
15. července 2011, 00.00 | Mac OS X Lion se zřejmě začne prodávat nejdříve příští týden, Apple však podniká další přípravné kroky. Aperture 3.1.3 přináší řadu menších oprav. Adobe uvolnila první veřejné beta verze Flash Playeru 11 a AIR 3 pro osobní počítače. A zásuvný modul LumenRT Review 1.2 pro Google Sketchup výrazně zvyšuje svůj výkon.
Na poli softwaru pro Macy se toho nyní děje poměrně hodně, avšak hlavní událost se asi poněkud opozdí:
Mac OS X Lion se tento týden nejspíš ještě prodávat nebude
Počátkem týdne to vypadalo, že se Mac OS X Lion začne prodávat již tento týden, mluvilo se o čtvrtku či pátku, ale tyto naděje se zatím nenaplnily.
Už ve středu počaly přicházet zprávy, podle nichž se uvedení Lionu pozdrží, Jim Dalrymple z webu The Loop na Twitteru prohlásil, že bychom si neměli dělat velké naděje na čtvrteční uvedení Lionu a nových Maců.
A John Siracusa z Ars Technicy poznamenal ve svém diskusním pořadu na 5by5, že též zaslechl zvěsti o pozdějším uvedení Lionu, dodal však, že to byly informace „ze třetí a ze čtvrté ruky“, tedy silně zprostředkované.
Nyní to vypadá, že dotyční měli pravdu a na Lion si ještě počkáme. Nakonec Apple jako termín zahájení prodeje Lion uvedl pouze červenec, je však dost pravděpodobné, že by nová verze Mac OS X mohla dorazit příští týden. A to zároveň znamená, že se opozdí také uvedení modernizovaných Maců. Ty budou mít Lion předinstalovaný a Apple by jen těžko mohl uvést takové stroje předtím, než bude Lion oficiálně dostupný.
Apple pokračuje v přípravách na uvedení Lionu
Zároveň však Apple v posledních dnech provedl řadu kroků, jež svědčí o sílících přípravách na brzké uvedení Lionu. Od úterý měla řada uživatelů potíže s připojováním k Mac App Store a iTunes Store a ve středu byl po většinu dne odstaven vývojářský portál iTunes Connect v rámci údržby. To samozřejmě vyvolalo dohady, zda nejde o přípravy na zahájení prodeje Lionu, což se však nepotvrdilo.
Místo toho Apple upravil ceny v některých svých mimoamerických pobočkách Mac App Store a App Store tak, aby lépe odpovídaly současným měnovým kursům. Například nejnižší cena za aplikaci (v USA 0,99 USD) se změnila tak, že v Británii stoupla z 0,59 GBP na 0,69 GBP, naopak v Austrálii došlo ke zlevnění z 1,19 AUD na 0,99 AUD.
Ve středu Apple též oznámil nový program hromadných nákupů softwaru z App Store pro podniky (v USA).
Program Volume Purchase Program dovolí americkým podnikům a vzdělávacím institucím hromadné nákupy softwaru z App Store a navíc umožní podnikům nakupovat zákaznické B2B aplikace třetích stran. Vedle nákupu usnadní i distribuci aplikací v podnicích, spuštěn by měl být již brzy (možná současně se zahájením prodeje Lionu).
Byla ukončena stránka pro stahování softwaru Mac OS X
Už loni v prosinci Apple upozornil vývojáře, že stránka pro stahování softwaru Mac OS X (stránka OS X Downloads) bude ve své stávající podobě ukončena.
A to se nyní skutečně stalo. Původní URL adresa sice stále existuje, jenže nyní odkazuje na Mac App Store. Není úplně jasné, kdy vlastně k téhle změně došlo, MacStories uvádí, že před pár týdny ještě byla původní stránka aktivní. Aplikace Mac OS X se tak teď musí hledat v Mac App Store, ale widgety pro Dashboard se pořád dají nalézt tady.
Tenhle krok Applu se dal očekávat, nepřekvapí, že k němu dochází v době, kdy se chystá uvedení Lionu. Ten se sám bude distribuovat výlučně přes Mac App Store a Apple pochopitelně chce, aby se právě tento obchod stal hlavním zdrojem pro nalézání a instalaci softwaru Mac OS X.
V Mac App Store se již objevily aplikace podporující Lion
Už v pondělí počal Apple přijímat aplikace Lionu ke schválení pro Mac App Store a ve čtvrtek se již první takové aplikace v tomto obchodu objevily. Server OS X Daily si všiml, že hra WordCrasher pro aktuální verzi 1.0.5 uvádí jako novinky využití nových vlastností Lionu.
Konkrétně WordCrasher využívá celoobrazovkový režim, do něhož se dá přepnout buď příslušným tlačítkem okna, nebo stiskem kombinace kláves Ctrl + Command + F. A dále hra podporuje funkci Resume, když se pod Lionem ukončí, při dalším spuštění se vrátí do stavu, v němž byla opuštěna.
Hra WordCrasher byla zřejmě první aplikací Mac App Store s podporou Lionu, ale mezitím se již v obchodu Applu objevila řada dalších takových aplikací. OS X Daily zmiňuje, že podporu Lionu uvádí také kalendář BusyCal. Dále jmenuje aplikace Cruz, Pilot eLog, Harmony Worship, ShortCuts a SwordSoft Layout, ale jistě budou rychle přibývat další.
Apple vydal Aperture 3.1.3
Když mluvíme o aplikacích podporujících Lion, v pondělí Apple uvolnil aktualizace všech aplikací svého mediálního balíku iLife '11. Sice to výslovně neuvedl, ale předpokládá se, že kromě oprav různých chyb tyto nové verze též zlepšují kompatibilitu s Lionem.
A ve středu Apple podobně vydal novou verzi 3.1.3 svého profesionálního programu pro zpracování a správu fotografií, Aperture 3. (Ten se začal prodávat již v únoru 2010, od té doby ovšem vyšla řada jeho následných aktualizací, předchozí verze 3.1.2 se objevila letos v březnu spolu s Mac OS X 10.6.7. MůjMac zveřejnil také seriál popisující práci s tímto programem.)
Aperture 3.1.3 podle Applu řeší obecné problémy kompatibility (pod tím by se mohla skrývat i podpora Lionu) a zvyšuje stabilitu a výkon programu. Nová verze zlepšuje spolehlivost a výkon při synchronizaci alb publikovaných na Webu, export obrazových prezentací se nyní provádí v pozadí, ořezový nástroj správně podporuje gesta pro určení rozměrů ořezu a v předvolbách programu se dá zapnout nebo vypnout podpora gest.
p>Alba publikovaná na MobileMe, Facebooku a Flickru se teď zobrazují v novém oddílu Web inspektora projektů. Klepnutí do nástěnky funkce Faces při stištěné klávese Shift dovoluje spojité výběry a přednastavená metadata se správně použijí pro importované zvukové soubory.
Byla opravena chyba, jež při objednání fotoknihy či tisku fotografií mohla zobrazit prázdnou stránku a dále pak chyba, která mohla způsobit ukončení programu při ořezávání zvuku v celoobrazovkovém režimu. Též byly vyřešeny potíže s přiřazováním jmen ke snímkům rozpoznaným funkcí Faces, když jména obsahovala znaky s diakritikou či znaky japonštiny, korejštiny a zjednodušené čínštiny. Zvýšila se stabilita při procházení videoklipů a spolehlivost oprav a rekonstrukce knihovny.
Podrobnější popis změn verze 3.1.3 najdete v tomto podpůrném dokumentu, vedle výše uvedených novinek dále zmiňuje třeba to, že Aperture 3.1.3 automaticky zrekonstruuje miniatury poté, co byla knihovna obnovena pomocí Time Machine.
Už by se neměla vyskytovat chyba, která vzácně způsobila, že se nedokončil import z iPhonu 4 a miniatury snímků z fotoaparátu Olympus E-5 se již v importním okně nebudou zobrazovat s černými rámečky.
Rozšířily se možnosti využití gest více prstů (včetně roztažení prstů pro změnu velikosti miniatur a otáčení snímků v prohlížeči). Byly vyřešeny různé další potíže s funkcemi Faces a Places a opraveny mnohé jiné drobnější chyby.
Nová verze Aperture 3 se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout ručně z webu Applu (její velikost činí 292,02 MB) a samozřejmě se nachází též v Mac App Store. Vyžaduje Mac OS X 10.6.6 či vyšší.
Adobe vydala beta verze Flash Playeru 11 a AIR 3
Flash je sice u Applu oficiálně v nemilosti, ale zatímco do iOS má vstup zakázán, pod Mac OS X se stále poměrně hojně používá přes častou (a mnohdy oprávněnou) kritiku stávajících implementací, a tak jistě stojí za zmínku, že ve středu Adobe zpřístupnila první veřejné beta verze Flash Playeru 11 a běhové platformy AIR 3 (viz oznámení na blogu Adobe pro Flash), zatím jen pro osobní počítače.
Zatímco Flash Player je určen pro webové prohlížeče, platforma AIR umožňuje provozování aplikací mimo prohlížeče na různých zařízeních. Chystá se tak nová hlavní verze Flash Playeru, po dlouhé době se Adobe rozhodla přejít od verze 10 výše (ovšem některé desetinové aktualizace verze 10, zejména verze 10.1, přinesly dost zásadní změny, je ale pravda, že verze 10.3 uvolněná v květnu už měnila pouze drobnosti).
Jak Flash Player 11, tak AIR 3 přinášejí novou metodu 2D a 3D vykreslování Stage 3D (kódově označenou „Molehill“ - krtina). Stage 3D je sada API rozhraní umožňujících akceleraci vykreslování grafickým hardwarem na různých obrazovkách a zařízeních (osobních počítačích, mobilních přístrojích a „chytrých“ televizorech). Vývojáři tak budou moci využívat hardwarovou akceleraci pro 2D a 3D vykreslování na různých platformách. Příklady využití Stage 3D a doplňující informace najdete na téhle stránce.
Flash Player 11 se nyní nabízí v 64bitových verzích pro Linux, Mac OS X a Windows. (Šedesátičtyřbitové verze pro Linux a vlastně i Mac OS X byly dosud dostupné jen ve velice předběžných, spíše experimentálních verzích, to se teď změnilo.)
Vylepšeny byly též možnosti komprese audiovizuálních dat. Video z webových kamer se dá nově kódovat do formátu H.264/AVC a zvuk lze exportovat do formátu G.711 využívaného pevnými telefonními linkami, což by mělo usnadnit spolupráci Flash aplikací s tradiční telefonní sítí.
Přibyla podpora formátu JSON (JavaScript Object Notation) pro výměnu dat, umožňující snadnou integraci stávajících dat do projektů ActionScriptu. K dalším novinkám patří podpora vykreslování kubických Bézierových křivek, možnost generování náhodných čísel a podpora vektorového tisku v Linuxu (pod Mac OS X a Windows se nabízí už v předchozích verzích).
AIR 3 pochopitelně poskytuje většinu těchto možností pro své aplikace, navíc doplňuje funkci Captive Runtime zjednodušující instalaci aplikací jejich „zabalením“ do aplikací Windows, Mac OS X a Androidu.
Beta verze Flash Playeru 11 pro osobní počítač se dá stáhnout tady, nacházejí se tam varianty pro všechny podporované operační systémy a prohlížeče, jak 32bitové, tak 64bitové. Beta verze běhového prostředí AIR 3 pro Windows a Mac OS X se nabízejí zde, vývojářskou sadu zatím Adobe ještě neuvolnila.
Pokud jde o nároky Flash Playeru 11, na Macu vyžaduje procesor Intel Core Duo na 1,33 GHz nebo výkonnější (v případě PC s Windows a Linuxem potřebuje přinejmenším x86 procesor na 2,33 GHz či Atom na 1,6 GHz). Dále požaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší (tedy alespoň Snow Leoparda), v případě Windows se spokojí s Windows XP a vyššími.
A co se týče požadavků na RAM, všude chce alespoň 128 MB grafické RAM, nároky na operační RAM se různí, pod Windows postačí již 128 RAM, pod Mac OS X bude třeba 256 MB a pod Linuxem dokonce 512 MB. (Blíže požadavky Flash Playeru 11 a AIR 3 popisuje tento PDF dokument.)
Beta verze jsou zatím dostupné pouze pro osobní počítače, ale Adobe slibuje brzy vydat také mobilní verze. Datum uvedení ostrých verzí zatím pochopitelně nebylo upřesněno, ale u platformy AIR 3 Adobe zmiňuje, že bude hotová do konce letošního roku, což nejspíš platí i pro Flash Player 11.
LumenRT Review 1.2 přináší výrazné zvýšení výkonu
Koncem května firma e-On Software známá hlavně svými programy pro generování realistických krajin uvedla nový zásuvný modul LumenRT Review pro 3D program Google Sketchup umožňující vytvářet fotorealistické vizualizace architektonických modelů.
A nyní e-on Software tento modul aktualizovala na verzi 1.2, jež slibuje citelné zvýšení výkonu. Automaticky se škálující osvětlení může zvýšit výkon o 30 až 300 procent podle velikosti modelu, vyšší rychlost ovšem bude na úkor kvality osvětlení.
Nová verze dokáže rychleji zpracovávat rozsáhlé modely jako jsou velké stavby a celá města a několik dalších vylepšení zvyšuje celkový výkon a spolehlivost modulu. Nové optimalizace například mohou zrychlit předběžné zpracování modelu až 14krát. A na stránce ukázek možností tohoto softwaru přibyly další příklady (jak statické snímky, tak videa) předvádějící, co se s tímto zásuvným modulem dá dokázat.
Registrovaní uživatelé si mohou verzi 1.2 stáhnout zdarma z webu výrobce. Samotný LumenRT Review je ovšem placený, zatím se ale ještě prodává za zaváděcí cenu 195 USD (později se zvýší na 295 USD). Modul se dodává pro Windows a pro Mac OS X, vyžaduje buď PC s Windows XP či vyššími, nebo Mac s procesorem Intel a Mac OS X 10.6 či vyšším.