Zprávy týkající se Leoparda: Apple odpovídá na problémy s instalací, hackeři ho spustili na PC, první aktualizace Leoparda a utilita pro zneprůhlednění menu. (30.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Zprávy týkající se Leoparda: Apple odpovídá na problémy s instalací, hackeři ho spustili na PC, první aktualizace Leoparda a utilita pro zneprůhlednění menu. (30.10.07)

30. října 2007, 04.00 | Apple uznal problémy s instalací Leoparda a nabízí řešení. Skupina hackerů rozběhla Leoparda na PC, avšak s omezeními. Apple vydal pro Leoparda první aktualizaci. A utilita OpaqueMenuBar ruší kritizovanou průhlednost menu.

Novinky spojené s Leopardem přirozeně přicházejí dál, ovšem sešlo se jich už méně než za minulý víkend. Zde uvádím zprávy, jež by vás snad mohly v této souvislosti zajímat.

Druhý dnešní článek shrnuje „neleopardí“ zprávy, hlavní téma tam tvoří očekávaný příchod nového MacBooku.

Nejprve se však podíváme, co se děje kolem nově uvedené verze Mac OS X:

Apple odpovídá na problémy s instalací Leoparda

Řada uživatelů si začala na diskusních forech stěžovat, že mají s instalací Mac OS X 10.5 Leopard vážné problémy, po zdánlivě korektně dokončené instalaci se jim Mac nerestartoval do nového systému, ale do modré obrazovky, vyžadující ruční vypnutí počítače. Apple existenci těchto problémů uznal a nabízí řešení.

Popisuje ho v tomto dokumentu. Za příčinu označuje to, že na daném Macu byl nainstalovaný „posilující“ software třetí strany, který s Leopardem nespolupracuje. (Apple to sice výslovně neuvádí, ale jde o utilitu APE (Application Enhancer – posilovač aplikací) od Unsanity. Tato utilita dokáže výrazně rozšířit schopnosti ostatních aplikací, zařizuje to však hackerskými zásahy hluboko do systému, což se s Leopardem nesnáší. Unsanity na svých stránkách na nekompatibilitu s Leopardem už upozorňuje).

Pokud jste Leoparda již nainstalovali na Maca s takovýmto softwarem a dostali se do zmíněných potíží, lze zvolit jedno ze dvou řešení:

První spočívá v přeinstalování Leoparda, přičemž zřejmě bude potřeba instalace typu Archive and Install. Ta přesune systémové soubory stávajícího operačního systému do složky Previous System (předchozí systém) a poté nainstaluje nový Mac OS X na vybraný svazek. Aplikace instalované spolu s Mac OS X, jako například Address Book a Safari, se archivují a do složky Applications se nainstalují jejich nové verze. Ostatní aplikace bude nejspíš rovněž potřeba přeinstalovat, tentokrát byste ovšem měli pečlivě zkoumat, zda je daná aplikace s Leopardem skutečně kompatibilní. Při zahájení nové instalace Leoparda pravděpodobně zapnete volbu pro zachování uživatelských a síťových nastavení, tak se do nové instalace Leoparda přenesou vaše stávající nastavení.

Druhé řešení vyžaduje použití příkazové řádky k odstranění problémového softwaru. To si samozřejmě žádá určité znalosti Terminalu a práce s příkazovou řádkou. Musíte počítač spustit v jednouživatelském režimu, podržením kombinace Command-S po restartu, a poté musíte vykonat v příkazové řádce sled příkazů popsaných ve výše zmíněném dokumentu Applu. (Jde o příkazy k odstranění všech součástí utility APE.) Budou-li problémy přetrvávat i po odinstalování APE, nezbude vám, než se uchýlit k prvnímu řešení.

Hackeři rozběhli Leoparda na PC

Mac OS X je oficiálně určen k běhu pouze na Macích, ovšem vzhledem k tomu, že Macy už dva roky používají procesory od Intelu, mnozí přemýšlejí o tom, jak ho zprovoznit i na „obyčejných“ PC. Jako obvykle se takovýmito pokusy zabývají hackerské skupiny a nyní to provedli s Leopardem. Jen pár dní po uvedení Leoparda na trh členové sdružení OSx86 Scene tvrdí, že se jim podařilo Leoparda upravit tak, aby pracoval na běžném PC, ve svém foru nabízejí podrobné instalační průvodce a postupy k řešení problémů.

Úplně dokonale však Leopard na PC neběží, na „cizím“ hardwaru je částečně ochromený, především mu chybí podpora pro WiFi připojení, což v dnešní době pro mnohé znamená vážný nedostatek.

Provozování Leoparda na PC ostatně porušuje licenční podmínky Applu, který dovoluje provozování Mac OS X pouze na svém hardwaru. Navíc je pravděpodobné, že se Apple bude snažit proti těmto hackerům zakročit a v budoucích aktualizacích Leoparda nejspíš podnikne i programátorské kroky proti podobným snahám.

Vzhledem k tomu všemu by bylo velmi obtížné používat upraveného Leoparda na PC pro seriózní práci (pomineme-li nelegálnost takového počínání), takovéto pokusy nadále zůstanou hříčkou hackerů, kteří to stejně dělají hlavně ze zvědavosti a ve snaze dokázat si, že to zvládnou.

První aktualizace Leoparda

Apple už stačil vydat první aktualizaci Leoparda, a to den poté, co byl oficiálně uveden na trh. (Prodej Leoparda začal v pátek 26. října a u aktualizace se uvádí datum 27. října, tedy následující sobota.)

Aktualizace Login & Keychain Update 1.0 řeší několik problémů, jež blíže popisuje tento dokument. Konkrétně dává do pořádku přihlašování pomocí účtu vytvořeného v Mac OS X 10.1 či nižším, který má heslo složené z 8 a více znaků. Dále napravuje přihlašování k některým bezdrátovým sítím 802.11b/g a řeší potíže se změnou hesla v účtu chráněném pomocí FileVaultu.

Aktualizaci buď nainstaluje Software Update, bude-li zapnutý, nebo se dá ručně stáhnout z webu Applu (má velikost 10 MB).

Utilita OpaqueMenuBar opět zneprůhledňuje menu Leoparda

Jednu z novinek uživatelského rozhraní Leoparda tvoří menu s poloprůhledným pozadím. Již první recenze Leoparda však tuto vlastnost více či méně hlasitě kritizovaly a nikoli bezdůvodně. Ono to sice vypadá efektně, jenže pokud bude pod menu tmavé pozadí, bude obtížné rozpoznat vlastní příkazy menu. Prostě to není právě praktické řešení. Čtenář „jerry00“ v komentářích naznačil, že na to existuje softwarové řešení.

A skutečně, už se objevila utilita, jež toto řeší, navíc si ji lze stáhnou zdarma. Jde o utilitu OpaqueMenuBar od Eternal Storms Software. (Tato programátorská skupina sídlí ve Vídni, jedná se tedy o naše blízké sousedy.) OpaqueMenuBar má jediný účel, opět učinit menu Leoparda neprůhledným, aktuální verze tohle již umí i s maloobchodní verzí Leoparda. Stáhnout se dá odtud, zabírá jen 455 KB.

Jde o univerzální binární aplikaci, takže ji lze použít jak na strojích s PowerPC, tak na Macích s Intely. Utilita se nabízí zdarma, ale pokud se vám bude zvlášť líbit, můžete autorům zaslat dobrovolný finanční příspěvek.

Soudě podle ohlasů na průhledné menu Leoparda si OpaqueMenuBar zřejmě získá značnou oblibu, bude-li fungovat spolehlivě a bez potíží.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: