Adobe Lightroom 3: rychlé vyčištění pleti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Adobe Lightroom 3: rychlé vyčištění pleti

LR retus

16. ledna 2012, 00.00 | Lightroom kromě organizace fotografií a vyvolávání RAW formátu nabízí i nástroje pro základní úpravy a opravy fotografií. Dnes si ukážeme, jak rychle a jednoduše vyčistit pleť u portrétu ve čtyřech krocích.

Adobe Lightroom 3 není plnohodnotným grafickým editorem kalibru Adobe Photoshopu. Proto pro pokročilejší či náročnější retuše není vhodným nástrojem a Adobe přímo doporučuje pro tyto účely předat fotografii Photoshopu. Nicméně v řadě situací preferujeme rychlou práci v prostředí Lightroomu, abychom neztratili bezztrátovost úprav. Jednou z takových možností je například rychlé vyčištění pleti u portrétu, které si předvedeme.

Krok 1: Retuš výrazných defektů
Prvním krokem vyčištění pleti je vždy odstranění výrazných (kontrastních) defektů na pleti. Může jít o pihy, vrásky, pupínky nebo třeba poletující vlas či obtisknutou řasenku. K tomu použijeme velice jednoduchý a účinný nástroj Spot Removal (Q). U něj stačí nastavit pouze velikost retušovacího štětce tak, aby byl o cca 10-20% větší než defekt, který odstraňujeme. Pak už jen kliknete na místo, které chcete opravit a Lightroom sám najde vhodnou oblast, odkud kresbu na cílové místo zkopíruje. Pokud by nevybral dobře, můžete pomocí myši se zdrojovým bodem posunout na místo s vhodným jasem, barvou a texturou.

Pokud jste zvyklí používat v jiném grafickém editoru klonovací razítko, tak Vás práce s tímto nástrojem může trochu překvapit tím, že je nutné opakovaně klikat a pracovat se samostatnými body. Nejde pomocí táhnutí myši retušovat plynule například vlasy.

Retuš je zcela manuální a nejvíce časově náročný krok. Proto se vyplatí retušovat pouze výrazné defekty, které jsou kontrastní. V okamžiku, kdy jste hotovy, stačí potvrdit konec prvního kroku tlačítkem Done.

Krok 2: Clarity neboli zřetelnost
Pokud máte dobře prokreslenou fotografii s dobrou ostrostí a kontrastem lze v druhém kroku použít plošně nástroj Clarity. Ten mění kontrast středních tónů fotografie, kterými v případě portrétu je většinou právě pleť. Pokud Clarity přidáme, tak kresby přibude. V našem případě ale naopak zřetelnosti snížíme, čímž odstraníme právě drobnou kresbu v pleti. Zmizí tak pózy, chloupky a jemné vrásky.

V našem konkrétním případě je účinnost Clarity dobře vidět u hodnoty -73.

Bohužel u některých fotografií do oblasti středních tónů nespadá pouze pleť, ale může dojít ke ztrátě kresby a ostrosti například u blond vlasů nebo třeba u světlého oblečení či v pozadí. Proto je potřeba na konci tohoto kroku zkontrolovat v pohledu 1:1 celou plochu snímku a rozhodnout se, zda nám výsledek vyhovuje. Pokud ne, nezbude než Clarity vrátit na hodnotu 0, stačí dvakrát poklikat na táhlo Clarity, a v následujícím kroku provést stejnou úpravu lokálně.

Krok 3: Lokální rozmazání pleti
Nástroj Clarity rovnoměrně mění celý snímek. Pokud v bodu 2 dojdeme k názoru, že bude lepší jej aplikovat pouze na vybrané části fotografie, využijeme k tomu Adjustment Brush (K) neboli štětec.

U něj nejprve nastavíme Clarity na zápornou hodnotu a ujistíme se, že ostatní parametry jsou vynulované. A následně nastavíme parametry štětce tak, aby byl velký a měkký. V našem konkrétním případě začneme s hodnotami Size 24, Feather 100, Flow 64. Pomocí takovéhoto nástroje vyčistíme velké plochy pleti. Díky flow kolem poloviny opakovaným nanášením štětce zvyšujeme intenzitu efektu.

Následně štětec zmenšíme například na hodnotu Size 6,5 a dočistíme místa kolem očí, rtů, vlasů apod.

Když skončíme s prací na označení plochy, můžeme ještě zkorigovat nastavenou hodnotu zřetelnosti. Pokud jsme použili různé velikosti štětce, vzniklo několik uzlových bodů (šedé tečky v obrazu) a pro každou z nich musíme hodnotu upravit zvlášť.

V okamžiku, kdy jsme hotoví, opět potvrdíme pomocí tlačítka Done.

Krok 4: Přidání šumu
Pokud fotografie obsahuje velké plochy pleťovky, které jsme v předchozích krocích rozmazali, můžeme do snímku lehce přidat šum - Grain, abychom oku pozorovatele naservírovali jemnou kresbu vracející pocit ostrosti. V našem konkrétním případě bude stačit nastavit hodnoty Amount 10, Size 25, Roughness 50. Bohužel Ligthroom nabízí pouze celoplošné přidání šumu, takže je potřeba přidávat šum velmi opatrně a kontrolovat si výsledek po celé ploše snímku v zobrazení 1:1.

Závěr
Adobe Lightroom je produkční nástroj, tedy nástroj určený pro rychlé zpracování fotografií s důrazem na efektivitu. Tomu by měl odpovídat i čas, který věnujete čištění pleti. Pokud jsou to jednotky minut, tak je vše v pořádku. Pokud by to mělo být více, je to neklamný signál toho, že tento konkrétní snímek si zaslouží úpravy v jiném grafickém editoru.

Pro náš konkrétní snímek stačí necelá minuta. Pro finalizaci mnou zvolené stylizace po vyčištění pleti stačí už jen lehce zvýšit Exposure (+0.5), lehce využít Recovery (+10), Blacks (+13) a Vibrancy (-25).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: