Final Cut Express - 2. Projekty, sekvence, klipy a uživatelské rozhraní - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Final Cut Express - 2. Projekty, sekvence, klipy a uživatelské rozhraní

Final Cut Express 4

15. října 2010, 00.00 | Základními stavebnímy kameny ve Final Cut Express jsou projekty, sekvence a klipy. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a k čemu se hodí popisuje druhý díl našeho seriálu. Kromě nich se podíváme na uživatelské rozhraní a funkci jeho jednotlivých prvků.

Klipy (Clip) jsou jakékoliv nerozdělené videozáznamy. Například, když stisknutím tlačítka REC na videokameře spustíte nahrávání a jeho opětovným zmáčknutím ho vypnete, vytvořili jste klip. Patří sem také stažené klipy z internetu, hudební soubory a další. Klip může mít délku jen pár sekund, ale také hodiny a může obsahovat videostopu, audiostopu, metadata apod.

Sekvence (Sequence) v pravém slova smyslu je sled několika (minimálně dvou) klipů zařazených za sebe na časové ose. Ve Final Cutu můžeme mít sekvenci i s jedním klipem či dvěma a více pod sebou. Celou sekvenci lze uložit aniž bychom ovlivnili originální klipy, po čase ji upravovat, vkládat do jiné sekvence a dále s ní pracovat podobně jako s klipem. Sekvence je vlastně taková lepší složka obsahující soubory (klipy) s dalšími informacemi (jakou má jaký klip hlasitost, kde začíná a končí, jak na sebe soubory navazují atd.)

Projekt (Project) obsahuje informace o všech souborech, klipech, sekvencích, obrázcích, hudebních souborech a dalších věcech, které ve Final Cut Expressvytvoříte a zastřešuje celé dílo. V projektu jde vytvořit složku (Bin) a do ní vkládat soubory. Slouží pro lepší orientaci a přehlednost a vytvoříte ji pomocí: File/New/Bin nebo Ctrl + klepnutí myší do prostoru projektu a New Bin.

Práci s klipy, sekvencemi, projekty a složkami si lze vyzkoušet hned po nainstalování programu a je dobré si ji osvojit. Po spuštění Final Cut Express se otevře Untitled Project 1 a v něm Sequence 1.

Poklepáním na nápis Sequence 1 (pod složkou) si ji můžeme přejmenovat. Maximální počet znaků je 27, 31 či 255 pro různé verze operačních systémů. Doporučuji tedy dodržet maximum 27 znaků, protože nikdy nevíte, na jakém počítači bude potřeba se sekvencí pracovat. Nakonec můžete projekt klepnutím na File/Save Project uložit, třeba pod názvem "testovací projekt". Přejmenovaná sekvence je vidět také dole na časové ose poskytující náhled na vložené klipy.

Nyní zkusíme importovat klip. S Ctrl klepněte do prostoru browseru, zvolte Import/Files a najděte požadovaný soubor. Pokud jej Final Cut umí přečíst, importuje jej do projektu.

Chcete-li naimportovaný klip vložit do sekvence, stačí ho přetáhnout myší do dolní části programu. Zde se zobrazí náhled v sekvenci.

Ještě si vyzkoušíme vytvořit složku. Klepněte s Ctrl do prostoru browseru a zvolte New Bin. Pak už stačí napsat jeho jméno a zmáčknout Enter.

Na začátku je vhodné si vytvořit projekt a alespoň jednu sekvenci. Při přerušení práce stačí zvolit File/Save Project, což uloží celý projekt a vše v něm. Uloží se však jen informace o projektu, nikoliv soubory samotné, ty zůstanou nezměněné. Asi není třeba dodávat, že pro pokračování v práci vybrat uloženáý projekt pomocí File/Open.

Projektů, složek, sekvencí a klipů může být uloženo téměř někonečné množství.

Uživatelské rozhraní

Základní uživatelské rozhraní programu Final Cut Express se skládá ze čtyř hlavních a dvou menších oken. Všechny je možné libovolně uspořádat (kliknutím a tažením za jeho název), zvětšovat a zmenšovat je (tažením za okraje), zobrazit na externím displeji nebo úplně vypnout.

První z oken je Browser (Prohlížeč) s jehož základní funkcí jsme se už seznámili při práci s klipy, sekvencemi, projekty a složkami. V pravém horním rohu je vidět šest tlačítek v řadš, jejichž přepínáním si můžete nastavit styl zobrazení (na řádcích, malé ikony, střední ikony, velké ikony, podle abecedy a podle času).

Dále jsou v browseru dvě základní záložky: projekt (po spuštění programu pojmenovaná standardně Untitled Project 1) a efekty (Effects). V záložce s projektem můžete provádět import multimédií, práci s klipy atd. Záložka Effects obsahuje nejrůznější efekty, například přechody mezi klipy (Video Transitions), filtry (Video Filters), video generátory pro tvorbu závěrečných titulků, audio přechody a audio filtry.

Druhým oknem je Viewer (Náhled), který umožňuje prohlédnout klipy, aplikovat filtry a nastavit různé změny velikosti obrazu ještě před editací v sekvenci (ale i po ní). Stačí v prohlížeči či v sekvenci poklepat na klip a zobrazí se náhled. Pomocí základních tlačítek lze klip přehrávat/pozastavovat a pomocí kolečka napravo od tlačítek lze klip pomalu a velmi přesně ručně posouvat. Podobně to jde pomocí posuvníku nalevo kde se po vychýlení klip začně automaticky přehrávat rychlostí přímo úměrnou míře vychýlení. Tlačítky pod posuvníkem jde klip ořezávat (Mark In/Mark Out) a provádět další věci, které si popíšeme dále.

V levém horním rohu najdete délku klipu a v pravém horním rohu pak informaci v jakém bodě videa se zrovna nacházíte. Mezi nimi je ještě tlačítko pro zoom (přiblížení) a View pop-up menu (umožňující vypnout/zapnout bezpečnostní okraje či vypnout/zapnout "obálku" znázorňující formát videa).

Třetím oknem je Canvas (Plátno), které umožňuje náhled na sekvenci. Funguje paralelně se sekvencí takže kde je posuvník v sekvenci, to je zobrazeno na plátně. Fialový proužek na pravé straně zobrazuje, že jsme na konci sekvence. Umožňuje obdobné funkce jako náhled.

Čtvrtým oknem je Timeline (Časová osa) zobrazující sekvence v podobě časové osy s naskládanými klipy. Po spuštění programu ukazuje prázdnou sekvenci.

V časové ose je po spuštění šest řádků (stop): dva pro videostopy (V1, V2) a čtyři pro audiostopy (A1, A2, A3, A4). Všechny stopy můžete téměř libovolně přidávat či odebírat klepnutím do okna Sekvence a volbou Sequence/Insert Tracks.

Jak jsme si už říkali na začátku, můžeme mít ve Final Cutu Express sekvenci s jedním, dvěma a více klipy pod sebou. Možná se zdá zbytečné mít více videostop pod sebou, ale opak je pravdou. Představte si třeba horní stopu poloprůhlednou a pod ní prosvítající druhou. Například ve filmu Indiana Jones, letí letadlo z místa na místo a pod ním je vidět mapa s vyznačenou trasou.

Přetáhnutím klipu, celé sekvence, fotky nebo jiného multimediálního souboru z prohlížeče do časové osy vytváříme výsledné dílo. S vloženými klipy (sekvencemi) můžete intuitivně pracovat: prostým přetahováním myší měnit jejich pořadí, pomocí delete je mazat ze sekvence, uchopením za pravý či levý okraj ořezávat, přidávat přechody mezi klipy atd.

Úplně vespod najdete posuvník pro pohyb v sekvenci. Tažením za jeho okraj lze měnit velikost náhledu v sekvenci. Nalevo od něj je ukazatel nahuštění s obdobnou funkcí a Ještě více nalevo pak čtyři volby, s jejichž pomocí volíme výšku řádků. Vedle je ještě zapínání/vypínání Overlays (nastavování proměnlivé hlasitosti v audio stopě) a úplně nalevo je malé tlačítko se symbolem reproduktoru umožňující zobrazit na řádcích jednotlivých audiostop volbu pro samostatné přehrání vybrané stopy.

Ikona visacího zámku v každé stopě dovoluje zamknout stopu proti změnám. Po zamknutí se stopa vyšrafuje.

Užitečné je zapnout si ukazatel zvukového signálu (Waveforms), který umožní okamžitě vizuálně kontrolovat průběh zvuku v audiostopě. Nastavíte ho klepnutím do okna Sekvence a volbou Sequence/Settings a zaškrtnutím Show Audio Waveforms.

Předposlední okno Tool palette (Paleta nástrojů) umožňuje přepínat nástroje podobně jako je tomu třeba v Photoshopu, Illustratoru a podobných programech.

Poslední okno Audio meters (Zvukové hladiny) dovoluje zobrazovat úrověň zvukového signálu.

Pokud se cokoli z popsaného nezobrazuje, upravte si nastavení v menu Window a povolte chybějící prvky nebo použijte zkratku cmd + 1, 2 atd.

Ve třetím dílu našeho seriálu se podíváme na import videa z kamery do počítače.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: