Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy a Triky
Final Cut Express - 5. Přechody mezi klipy
Final Cut Express 4
9. listopadu 2010, 00.00 | Jednoduše naskládané a ořezané klipy za sebou rozhodně nejsou to pravé. Výsledný film je proto dobré vylepšit efektními přechody mezi klipy.
Přechody mohou mít různou podobu a délku, mohou být různě výrazné a mít další vlastnosti. Můžete je umístit mezi dva klipy, ale také na začátku či na konci.
Při používání přechodových efektů platí pravidlo "všeho s mírou". Video z dovolené se může velice snadno změnit v přehled efektních přechodů, a to je samozřejmě chyba.
Efekt na konci klipu
Nejprve zkusíme vložit přechodový efekt na konec klipu. Náš známý klip padak_klip_1 si přetáhněte do Timeline (Padak_sekvence), sestříhejte a případně vyrenderujte podle libosti.
V prohlížeči (Browser) se přepněte z Padak projekt do Effects (Efektů).
Tady najdete velké množství různých efektů, jež můžete aplikovat na video i audio. Patří sem také videogenerátory (Video Generators), které není třeba aplikovat na nějaký klip, ale přímo klip vytvoří (například závěrečné titulky).
Podíváme se na videopřechody (Video Transitions) a zkusíme aplikovat zatmavovací přechod na konec klipu.
Ze seznamu vyberte Video Transitions/Dissolve/Fade In Fade Out Dissolve.
Přetáhněte přechod na konec svého klipu a vyrenderujte ho, je-li to potřeba. Výsledek zkontrolujte na Plátně (Canvas).
Obdobný postup funguje při aplikování přechodu na začátek klipu.
Další možností, jak přidat přechodový efekt, je jeho zvýraznění v seznamu, klepnutí pravým tlačítkem myši a volby Add Transition.
Vložení efektu mezi dva klipy
Vložení přechodového efektu mezi dva klipy je o něco složitější. Nejprve přetáhněte dva klipy na časovou osu a zarovnejte za sebe.
Důvodem, proč nelze vložit efekt mezi dva klipy tak jednoduše jako na konec či začátek, je nutnost částečného překrývání obou klipů. Představte si přechodový efekt, při němž se první klip plynule mění v druhý. Klipy naskládané za sebou tohle z principu nezvládnou, a proto na ně nelze některé přechodové efekty aplikovat.
Řešení je jednoduché. V paletě nástrojů (Tool Palette) zvolte Ripple Tool schovaný pod Roll Tool. Nebo rychle po sobě stiskněte dvakrát klávesu "r".
Najeďte kurzorem myši do míst mezi klipy, kde chcete mít přechodový efekt, konkrétně do místa, kde se kurzor změní v "kolečko s čárkou napravo". Klepněte a táhněte doprava a po chvilce myš uvolněte. Klip se podle velikosti tažení zmenší a vytvoří se zdánlivě neviditelná oblast, v níž jsou údaje z klipu. Totéž zopakujte ještě s "kolečkem s čárkou nalevo".
Teď už lze aplikovat vybraný přechodový efekt. Přepněte se z Ripple Tool na Selection Tool v Tool Palette a vyberte přechod, třeba plynulou změnu prvního klipu ve druhý - Additive Dissolve.
Přetáhněte jej mezi klipy, vyrenderujte a výsledek zkontrolujte na plátně.
Poznámky k přechodovým efektům mezi klipy
Vložený přechodový efekt lze zvětšovat a zmenšovat podle libosti, maximálně však na velikost skryté oblasti, kterou jste vytvořili pomocí Ripple Tool. Nejsnazší cestou, jak zvětšit přechodový efekt, je tažení za jeho okraj.
V klipech můžete vytvořit skrytou oblast ještě před naskládáním za sebe pomocí Ripple Tool či Roll Tool. Zobrazit ji jde pomocí Slip Tool v Tool Palette či v Náhledu (Viewer). Tady lze nastavovat také její parametry.
Přechodové efekty se dají použít pro tvorbu velice působivé prezentace fotek (slideshow). U fotek není potřeba vytvářet skrytou oblast, protože tu si Final Cut Express vytvoří sám. Stačí jen na časovou osu natahat fotky a mezi ně přidat přechodové efekty.
V příštím dílu nás čekají videofiltry a generátory.