Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy a Triky
Final Cut Express - 6. Videofiltry a generátory
Final Cut Express 4
12. listopadu 2010, 00.00 | Videofiltry mohou sloužit k mnoha účelům. Na jedné straně je divák nemusí a ani nemá postřehnout. Jiné naopak výrazně zasahují do původně natočeného materiálu.
Drobné úpravy videa mohou zahrnovat například korekce barev (do nich se ale nemá smysl pouštět bez kvalitního a velkého monitoru), vyrovnání tonality jednotlivých klipů (například jasu vycházejícího a zacházejícího Slunce), doostření či mírné rozostření, zvýraznění přírodních podmínek (přidáním teplých barev zvýrazníme, že je v oblasti teplo, naopak posílením modré, že je zima) a spousty dalších.
Výrazné zásahy do natočeného materiálu se velmi často používají k posílení atmosféry (např. horory), jako jsou součástí rukopisu režiséra (téměř černobílé filmy Tima Burtona) nebo jsou přímou součástí filmového děje (Matrix).
Ve Final Cut Express lze dosáhnout všecj zmíněných efektů. Nebudeme zde popisovat všechny filtry a jejich funkci. Vysvětlíme si jak se Videofiltry aplikují.
V prohlížeči (Browser) přepněte z Projektu do Effects (efektů) a v seznamech zvolte Video Filters. Dál postupujte seznamem k tomu, co chcete.
Samotné aplikování videofiltrů je snadné - stačí přetáhnout požadovaný filtr na klip v časové ose. Ukážeme si to na Sepiovém efektu.
Přepněte se v prohlížeči na Effects a zvolte Video Filters/Image Control/Sepia.
Pak přetáhněte nápis Sepia na klip v časové ose, na nějž chcete filtr aplikovat. Zvolte Sequence/Render Selection/Both a zkontrolujte na plátně výsledek. Nejste-li spokojeni, poklepejte na klip, zobrazte jej v náhledu (Viewer), přepněte do záložky Filters a ve sloupečku Parameters nastavte parametry podle potřeby. Na plátně jsou rovnou vidět prováděné změny, je nutné mít v časové ose jezdec na právě upravovaném klipu.
Filtrů jsou ve Final Cut Express desítky a lze je mezi sebou libovolně kombinovat. K filtrům se ještě vrátíme, protože je u nich možné používat Keypoints (klíčové body), jejichž funkci si představíme nejprve na audio stopách.
Videogenerátory
Film je prakticky hotový. Chybí už jen autorský podpis ve formě titulků. K tomu slouží tzv. videogenerátory (Video Generators). Jde o efekty, které ze zadného podkladu vytvoří klip.
Chceme-li vytvořit závěrečná text, stačí v Prohlížeči (Browser) přepnout z projektu do Effects (efektů) a v seznamu zvolit: Video Generators/Text/Text.
Poté stačí přetáhnout text do časové osy (Timeline) a nastavit délku jeho zobrazení (tažením za konec či začátek).
Pro editaci nápisu poklepejte na časové ose na text. Tím se zobrazí v náhledu (Viever). Pomocí záložky Controls lze přepsat SAMPLE TEXT třeba na KONEC.
Většinou není ani potřeba cokoliv renderovat. Text se změní okamžitě a stačí ho na plátně zkontrolovat. V náhledu lze měnit velké množství parametrů poskytující obrovské možnosti.
Tvorba pohyblivých závěrečných titulků je podobně jednoduchá. Stačí zvolit Effects/Video Generators/Text/Scrolling Text, přetáhnout na časovou osu a přepsat. Tažením jde nastavit délka přehrávání. Pak už stačí jen vyrenderovat a je hotovo.
Předposlední díl seriálu se zaměří na práci se zvukem.