Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy a Triky
Jak na vlastní muziku v GarageBandu (pro hudební laiky)
15. prosince 2009, 00.00 | Kolikrát se nám stalo, že máme super video, ale nemáme k němu muziku. Nebo si nemůžeme dovolit kvůli autorským právům dát do klipu již složenou muziku. Ukažme si, jak vytvořit vlastní skladbu.
Ano, ani já nejsem takový hudebník abych si složil či dokonce zkomponoval muziku na pozadí k vlastnímu videu. Jenže k čemu by nám byl náš intuitivní Apple, když by nám s takovou malou drobností neuměl pomoci? Všichni máme na Applu nainstalovaný Garadge band, což je základní program pro práci s muzikou. No ale my nejsme hudebníci, můžete namítnout. GaradgeBand je i právě pro takové uživatele, co si nejsou jistí svými hudebními možnostmi.
Spusťte GaradgeBand a vyberte Loop muziku. V následujícím okně uvidíte napravo všechny možné zvuky z Vaší knihovny. Ujistěte se, že máte zakliklé dvě notičky na horní části okna a nyní začneme vybírat jednotlivé části naší virtuální skupiny.
Klikněte například na Jazz. V dolní části okna vidíte všechny možné jazzové skladby. Ještě vyberte piano. To nám udělá vlastně složený dotaz a výsledek dole jsou skladby jen odpovídající tipu Jazz a současně piano.
Klikem v dolní části se Vám spustí daná muzika. Vyberte jednu, co vám nejvíce lahodí, a přetažením ji potáhněte do prostřední části okna.
Nyní vsuvka pro nehudebníky. Snažte se vybírat muziku se stejným Tempem a stejně naladěnou „Key“. Když toto dodržíte, budou Vaše skladby znít v podstatě vždy správně a ne falešně.
Dále nahoře klikneme na RESET výběru a jdeme odzačátku, Jazz a nyní Bass. Teď si můžeme spustit mezerníkem námi již vybrané nástroje a jen zkoušet v pravé části vybírat basy, které by se nám líbily. Až jsme s výběrem spokojeni, tak zase potáhněme nástroj do prostřední části okna. Tento postup lze opakovat, dokud nebudeme spokojeni s výsledným zvukem.
Takto lze generovat jak muziku na pozadí Vašeho videa, tak vyzvánění muziky do telefonu. Fantazii se meze nekladou.
Máte foťák a několik zajímavých fotek, či dokonce celou sekvenci fotek, a rádi by jste z nich udělali krátké video. No i na toto je MacOS X nachystaný.
I v tomto návodu nebudeme potřebovat nic víc než náš Mac OS X a v něm QuickTime. Spusťte Quicktime a hned v prvním menu pod File je Open image Sequence. Nyní najděte adresář, kde máte uložené obrázky. Vyberte první obrázek a potvrďte jej kliknutím na Open.
V následujícím okně musíte vybrat, kolik obrázků se má naskládat do jedné sekundy, či naopak jak dlouho má být zobrazený každý obrázek. V případě, že se chcete dobrat skoro plynulého filmu, musíte zvolit číslo podobné 24 obrázkům za sekundu.
No a nyní máte video hotové. Stačí vybrat, jak jej uložit, či poslat emailem a jste hotovi.
Dnešní fotoaparáty umí dělat automaticky fotky v různých časových intervalech. Zkuste si foťák namířit jen tak z okna a nechat jej celý den fotit každých 10 sekund jeden snímek. Pak jej dejte do zrychlené sekvence a uvidíte, budete-li mít štěstí a trošku oblačnou oblohu, jaké krásné pohyby vytváří mraky.
Rád zveřejním nejlepší sekvence na našem webu, proto neváhejte a podělte se o své zkušenosti a umělecké výtvory.
Pokud se chcete dozvědět více či shlédnout videonávod k výše zmíněnému postupu, nebo se podívat na víc jak 50 dalších videonávodů k produktům Apple, navštivte nás na stránkách jaknaapple.info.