Jak přehrávat DVD na externí mechanice? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Jak přehrávat DVD na externí mechanice?

5. března 2003, 00.00 | Při testování externí DVD-RW mechaniky Formac Devideon Superdrive jsem zjistil, že za určitých okolností lze DVD Video disky bez problémů přehrávat pomocí Apple DVD přehrávače i na externích mechanikách, a to jak pod Mac OS X, tak Mac OS 9. Přečtěte si návod!

Jednou z nevýhod externích DVD mechanik je, že vyžadují samostatný DVD přehrávač (Apple DVD Player je standardně nepodporuje), který však na Maca kromě Apple nikdo pořádně nedělá - ano, DVD umí přehrávat programy Mplayer a VLC, ale nejsou zatím tak "vychytané", především v oblasti výkonu a stablity. Ovšem při testování a zkoušení externí DVD-RW mechaniky Formac Devideon Superdrive jsem zjistil, že DVD na této mechanice přehrávat lze i pomocí DVD Playeru od Apple, a to jak pod Mac OS 9, tak Mac OS X Jaguar. K tomu toto řešení nevyžaduje žádný opravdový "hack", u kterého netušíte, jak bude fungovat a se kterým updatem přestane, je to pouze tak trochu "obejití" ochrany.

Podotýkám, že vše co budete činit, budete dělat na vlastní riziko. Jakékoliv zásahy do vašeho systému i do vašeho hardware jsou na vaši zodpovědnost. To, že to fungovalo v uvedené konfiguraci, neznamená, že to bude 100% fungovat i za jiných podmínek. Co a jak funguje jsou především mé vypozorované dohady, nikoliv oficiální informace.

Nejdřív drobné vyjasnění - Apple DVD Player pod Mac OS X se odmítá spustit, pokud nenajde interní DVD mechaniku, tedy pokud vložíte DVD do externí FireWire mechaniky, DVD Player se spustí a oznámí, že mechanika nebyla nalezena. To také vysvětluje, proč uživatelé, kteří mají ve svém počítači nějakou DVD mechaniku (například DVD-ROM, DVD-RAM) problémy nemají.

V případě Mac OS 9 je (podle všeho) ochrana na úrovni instalátoru, prostě není možné přehrávač instalovat.

Ještě drobná poznámka k počítači - prosím, přečtěte si pozorně, zda váš počítač je pro přehrávání DVD vůbec podporovaný. Starší počítače vyžadovaly samostatnou hardwarovou kartu, která se starala o dekompresi obrazu, pouze novější stroje mohou používat čistě softwarové řešení (tedy bez nutnosti instalace dalšího hardware). My jsme testovali na G4 Quicksilver na 733 MHz.

Na Mac OS 9...

Nejprve instalace pod Mac OS 9: stáhněte si poslední verzi DVD přehrávače pro Mac OS 9. Přečtěte si, zda je váš stroj podporován (obecně - počítače s AGP grafikou, takže i například starší G3 iMacy jsou podporované). Instalace samotná se nepodaří - instalátor nenajde DVD mechaniku. Proto potřebujeme aplikaci TomeViewer - tou otevřeme instalační soubor na připojeném obrazu disku - Apple DVD Software/Installer Files/DVD Software/Parts/DVD Player Tome. Celý jeho obsah nechte extrahovat například do samotné složky.

Teď už jen stačí všechny doplňky přesunout do doplňků v systémové složce a restartovat. Po restartu a zasunutí DVD by se měl spustit přehrávač - pokud na dané mechanice spouštíte DVD poprvé, měl by se vás také zeptat, pro jaký region chcete mechaniku nastavit.

Toť vše.

... a Mac OS X Jaguar

Tady bude postup trošku složitější. Jestliže předpokládáme, že kontrola u DVD Playeru pro Mac OS 9 je pouze na úrovni instalátoru (podle toho jak to funguje), tak DVD přehrávač v Mac OS X hledá interní mechaniku (nebo možná kontroluje, zda nejde o mechaniku externí?) podle všeho při každém prvním spuštění po restartu.

Potřebovat budeme program pro rozbalení .pkg, Toast Titanium a nástroj pro tvorbu DVD, například Formac Devideon. Pokud se teď divíte a nechápete, čtěte dál!

Nejdříve tedy jak dostat přehrávač do systému. Použijeme program, který dokáže rozbalovat obsah balíků pro Apple Installer - například Pacifist. Do mechaniky vložíme první instalační CD s Jaguarem. Programem Pacifist otevřeme balík Mac OS X Install Disc 1/System/Installation/Packages/Essentials.pkg. Ve složce aplikace najdeme program DVD Player.app a klepneme na Install - program se vyextrahuje do složky Applications. Nic dalšího naštěstí nepotřebujeme, neboť se vše instaluje již při samotné instalaci systému,

Ovšem pokud teď vložíme DVD do mechaniky, přehrávač se spustí a ukončí. Proto nějak musíme počítač přesvědčit, že přehrávat má. Přiznám se, že jsem na tento postup přišel náhodou při "hraní si" s DVD, když jsem si udělal obraz DVD na disk.

Počítač totiž přesvědčíme pomocí obrazu disku DVD. Že nic takového nemáte? Nevadí. Nebudeme se teď pouštět do extrahování DVD na disk, zbytečně to zabírá místo a onen obraz budeme potřebovat bohužel po každém restartu. Vytvoříme si ho například pomocí programu Formac Devideon - ten je totiž k dispozici na webu Formacu zdarma, pouze, pokud není k dispozici vypalovačka Formac, má omezení v délce stop a počtu kapitol - to nám však vůbec nevadí.

Nahrajte si tento program (má asi 1,5 MB), vytvořte nový projekt, přetáhnete do okna jeden film (libovolný QuickTime formát, například reklamu Apple, cokoliv), nechte přepočítat do MPEG2 a klepněte na Build DVD. Ve stejné složce, kde jste vytvořili projekt se objeví obraz disku - ten by měl zabírat pár desítek MB, podle toho, jak dlouhý film jste použili. Název by měl být ve formátu Devideon.cdr.dmg

Dalším krokem je Toast Titanium (komerční program, link na download po mě nechtějte :). Stačí spustit, přepnout se na práci s obrazy disků, přetáhnout náš nový výtvor a stisknout tlačítko Mount. Obraz se připojí jako standardní disk. Nyní už jen stačí pustit DVD Player a můžete si prohlédnout váš výtvor. Pozitivní však je, že pokud nyní DVD Player ukončíte, disk odpojíte a vložíte do mechaniky DVD Video, přehrávač se spustí a začne normálně přehrávat DVD! Podle všeho si tedy při prvním spuštění provádí nějakou kontrolu, jejíž výsledek si uloží, nová hodnota se zjišťuje až po dalším startu - je dokonce možné se i odhlásit a přihlásit jako někdo jiný, přehrávač stále funguje.

Takže ještě jednou shrnutí - postup je sice náročnější, ovšem po každém restartu stroje pouze stačí připojit vytvořený obraz disku přes Toast a spustit DVD Player. Pozor, připojení přes Disk Copy nestačí, disk se tváří jako standardní obraz disku a to DVD Player neošálí! Proto musíme používat Toast.

Budu rád, pokud tento postup vyzkoušíte a rozdělíte se o své zkušenosti, případně položíte nějaké dotazy (pokud možno až poté, co si článek přečtete...). Hned poté, co se podívám na všechny čtyři DVD rozšířeného vydání Pána prstenů - Společenstvo prstenu, zkusím na ně odpovědět :)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: