Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy a Triky
Když si chcete něco poznamenat...
23. února 2010, 00.00 | Možná patříte mezi ty, kteří si potřebují dělat často poznámky. Ať už ve škole, nebo při práci. A třeba vám "poznámkovač" v Mailu nevyhovuje. Rozhodl jsem se vyzkoušet pětici aplikací, které umožňují správu poznámek. Od těch nejjednodušších až po programy, které nabízejí celou škálu funkcí.
Možná patříte mezi ty, kteří si potřebují dělat často poznámky. Ať už ve škole, nebo při práci. A třeba vám "poznámkovač" v Mailu nevyhovuje. Rozhodl jsem se vyzkoušet pětici aplikací, které umožňují správu poznámek. Od těch nejjednodušších až po programy, které nabízejí celou škálu funkcí. Dost možná, že tento text osloví spíše studenty, neboť by právě jim recenzovaný software (především poslední dva programy) mohl být značně nápomocný.
Neváhejte do diskuze připojit své vlastní zkušenosti a další tipy.
V jednoduchosti je krása (?)
Spark z dílny Mac Company má potenciál zaujmout ty, kteří rádi jednoduchost. Ostatně, mezi mými prvními impulsy bylo hledání právě takto jednoúčelových aplikací, které máte vždy "po ruce", nezatěžují běh hardwaru, poznámky se do nich vkládají rychle a stejně tak snadno se k nim dostanete. Mac Company se snaží touto cestou vydat, leč má to svá velká ale.
Poněkud mě překvapila "neviditelnost" programu, na dolním Docku jsem její běh hledal marně, tabulátorem jsem se jí taky nedopátral. Pomohlo až Exposé, poté aktivace ikonky na horní liště. Naštěstí toto lze vyřešit nastavením klávesové zkratky pro vyvolání Spark, abyste do něj mohli rovnou zapisovat. Samotné vkládání poznámek probíhá tak, že si buď znaménkem +, nebo klávesovou zkratkou napíšete něco jako projekt. Musíte jej ale zaškrtnout (aktivovat), abyste pak mohli psát poznámku. To mi přijde na tak jednoduchou aplikaci zbytečné. Různé "projekty" můžete pak i vkládat do jiných, takže se vám začnou větvit. Doposud ještě v pořádku, ale zarazilo mě, že při psaní poznámky (design je totožný jako v poznámkách u iPhonu či v Mailu) si žádnou klávesnicí nepomůžete k tomu, abyste "odrazili" jeden řádek od druhého. Text se navíc automaticky zarovnává do bloku, což ne vždy vypadá zrovna dobře. Další potíž přišla s tím, když jsem si dovolil některý z projektů (či jak to nazvat) smazat. Když jsem poté například napsal novou poznámku, ten zrušený projekt se mi tam zase objevil.
K pozitivům: poznámky se vám automaticky vloží do ToDo v Mailu a také do iCalu.
Spark ale spíše zklamal a není divu, že jde o freeware. Vývojáři mají ještě co dolaďovat.
Mít poznámky přehlednější
To program Mac Notepad od notně zkušenější firmy Apimac má už běh spolehlivější. Nenabízí sice tak intenzivní pocit jednoduchosti, na stranu druhou jde také o malou a nenáročnou aplikaci, kterou si i můžete šikovně zmenšit do drobného okna, jenž se vám samo přesune do pravého dolního rohu. V Mac Notepadu můžete text různě formátovat, ale v čem vidím jeho výhody, to je přehledné třídění do kategorií. Můžete tak mít složku práce, škola, domácnost, k jednotlivým položkám přidávat rychle za pomoci klávesových zkratek poznámky. Hledat v nich, přesouvat je, nebo jednoduše odeslat jako mail. Poznámky lze také zaheslovat a exportovat do řady formátů. Na Mac Notepadu je znát, že prochází neustálým vývojem, ostatně, jde už o verzi 8.0. Věřím, že bude Apimac přicházet s dalšími a dalšími funkcemi, a i když mi je tento program docela sympatický, částka čtyřiceti dolarů se mi zdá přeci jen příliš nadsazená.
Strongbox se blíží k předchozí aplikaci tím, že můžete poznámky spravovat v několika kategoriích, s tím rozdílem, že tento program je zdarma. Nicméně, jeho GUI zrovna nenadchne a nabyl jsem z něj jistého pocitu těžkopádnosti. Tex lze formátovat, poznámky tažením přeskupovat, tvořit nejen kategorie, ale i podkategorie. V poznámkách vyhledávat, také je exportovat. Celá aplikace je zaheslovaná a vy si určíte, po jaké době (defaultní nastavení je pouhých 10 sekund) se vám program zamkne, když je nečinný. Coby freeware tak Strongbox není zcela marný, je jen škoda, že nenabízí nějakou synchronizaci s iPhonem či s iCalem.
Dva mocní pomocníci
Trojici poznámkovačů můžeme doplnit o aplikaci, která s nimi má pramálo společného. Ačkoliv nechci paušalizovat, Pear Note je nejvhodnější pro studenty. Představte si, že jste na přednášce, ale nemáte v úmyslu si dělat plnohodnotné zápisky - ať už proto, že se vám nechce, nebo proto, abyste se více mohli soustředit na výklad. Není nic jednoduššího, než zapnout Pear Note, nahrávání zvuku. V průběhu přednášky si pak dělat v bodech poznámky, opravdu jen to nejdůležitější. Nebo může jít o názvy "kapitol" probírané látky. Když se budete na zkoušku z předmětu připravovat, můžete si přednášku buďto celou pustit, nebo se vrátit pouze k tématům, která vám nejsou tak jasná, nebo si je nepamatujete. Pear Note totiž sesynchronizuje vaše zapisování se zvukem. Když si třeba kliknete kurzorem na poznámku "intepretace filmu Sedmá pečeť", aplikace vám začne přehrávat audionahrávku přednášejícího v místě, kde intepretuje Sedmou pečeť. Pear Note navíc inteligentně začne přehrávat zvuk o deset sekund dříve, neboť předpokládá, že jste si do programu začali zadávat svoji poznámku v momentě, kdy už přednášející o intepretaci začal hovořit - čili máte jisté malé zpoždění.
Synchronizovat ale nemusíte pouze své poznámky se zvukovou nahrávkou. Stejně tak můžete nahrávat obraz, nebo si do aplikace vložíte různé typy souborů. Ať už PDF, nebo prezentace. (Ideální je to tehdy, kdy máte od pedagoga jeho prezentaci, můžete si tak sladit jednotlivé strany prezentace s jeho výkladem a se svými poznámkami.) Vkládat lze i audio/video nahrávky.
Není zrovna nejjednodušší sdělit, jaké možnosti Pear Note nabízí, ale potenciál má skutečně velký. Můžete si takto archivovat/poznámkovat pracovní schůzky, svůj brainstorming nad PDF soubory, videi (např. při přípravě na seminární či diplomovou práci).
A nesmím zapomenout na to, že lze v Pear Note vyhledávat, takže se v záplavě svých poznámek a slov neztratíte.
Sympatické na Pear Note je, že její běh nečiní žádné potíže. Nezpozoroval jsem, že by aplikace padala, zahřívala MacBook. Ovládání je velmi jednoduché a cena 40 dolarů v tomto případě (v porovnání s Mac Notepad) zcela adekvátní. A i když to není zcela stoprocentní, zdá se, že vývojáři plánují verzi pro iPad. Což by z této aplikace dělalo pro studenty jednoho z nejlepších pomocníků.
Další mocný nástroj představuje Notebook od Circus Ponies. Aplikace doslova napěchovaná funkcemi. Prostředí, které navozuje pocit, jako byste si psali do skutečného papírového bloku, není tou hlavní předností, ačkoliv to tak na první pohed vypadá. Notebook dokáže totiž zastoupit hned několik programů. Úkolovník? Deník? Výpisky? Příprava multimediálního textu? Ano, Notebook toto umí. Ovládání není nikterak složité si osvojit, nicméně neuškodí se podívat na sérii videonávodů. Ty vás jen usvědčí v tom, co vše Notebook umí. Nemá cenu se zbytečně rozepisovat o jednotlivých funkcích, vyzdvihnu jen ty, které pokládám za zásadní. Tak třeba tzv. Multidex, který je součástí každého vašeho souboru, sbírá data do jednotlivých kategorií a funguje jako takový rejstřík. Mezi kategorie patří například evidence webových adres, emailových adres, jmen, klíčových slov... Představte si, že používáte Notebook jako takový zápisník k určitému předmětu (či obecně ke všem předmětům) ve škole. Velmi jednoduše se zorientujete v obsahu, a pokud chcete více, kouknete se do rejstříku. Navíc je Notebook propojen se Spotlightem. Notebook, stejně jako Pear Note, má určitě nejvíce šancí uspět u studentů (popř. pedagogů). Lze do něj nejen zanášet výpisky, ale poté si je pěkně upravit, vložit do nich audio/video/obrázky, webové odkazy. Můžete se pak z Notebooku pěkně učit - a klidně si soubor (či část) vyexportujete do některých z podporovaných textových formátů, popř. z něj uděláte PDF. Ačkoliv neexistuje přímo aplikace pro iPhone/iPod touch, lze soubor vyexportovat coby webovou stránku přes MobileMe, popř. na vaše FTP. A k tomu se už přes iPhone dostat lze. (Myslím, že by ale vývojáře měli rozhodně zvážit možnost udělat verzi pro iPad.)
Notebook je integrován do systému, lze proto rychle vytvářet "klipy" z webu, Mailu.
Když se ale nyní opřu více o svou vlastní uživatelskou zkušenost, musím si povzdechnout nad tím, že Notebook má potíže se stabilitou. Zajímala by mě zkušenost jiných, ale jen během psaní tohoto článku se mi Notebook dvakrát sekl a byl jsem nucen jej restartovat. Zdá se, že však aspoň přílišnou zátěž CPU už firma vyřešila - Mac se totiž při běhu Notebook zadýchával.
Program vás vyjde na padesát dolarů. Dobrou zprávou je, že akademická obec, resp. studenti, učitelé si licenci mohou pořídit za dolarů třicet. Rodinný balík vás vyjde na sto dolarů.
Pokračovat v hledání?
Jestliže jsem byl zpočátku motivován tím, abych našel nějakou zajímavější náhradu za poznámky v Mailu, hledat dál už nepotřebuji. Když se pozastavím u první trojice, žádná z aplikací mě natolik nepřesvědčila, abych do ní své poznámky ukládal. Snad Mac Notepad by mi vyhovoval pro možnost třídění, na stranu druhou mi přijde zbytečně drahý. Freeware obdoba Strongbox mi zase nevyhovoval svým GUI - zkrátka by mě nebavilo s ním pracovat. Poznámky v aplikaci Mail mají navíc tu velkou výhodu, že je synchronizujete s poznámkami v iPhone.
Zbývající dva programy, Pear Note a Notebook, jsou z jiného těsta. Původně jsem tak multifunkční software nehledal, na stranu druhou v nich vidím možnost užitku. U Pear Note ale spíše mezi studenty. Nějak si dost dobře nedokáži představit, že bych si program zapl při pracovní schůzce a dotyčné kolegy si nahrával. Pochopitelně bych s Pear Note mohl pracovat i sám, komentovat si a dělat poznámky v průběhu čtení nějakého dokumentu, v průběhu prezentace a dokonce i v průběhu sledování filmu. To vše mi ale nepřijde, klidně se mnou polemizujte, tak praktické. Takže, jste-li studentem a chodíte na přednášky, Pear Note by mohlo být tou nejlepší volbou.
Jak už to tedy tak vypadá, pro mé potřeby nejvíce užitečný je Notebook. Aplikace, kterou rozhodně neocení pouze studenti, ale prakticky kdokoliv. Rád bych s programem pracoval při přípravě disertační práce, jako úkolovník pro mě nemá smysl (používám jiné nástroje) a na náhradu tištěného deníku mi přijde vhodnější program Chronories. Notebook má ale velmi přehlednou strukturu, můžete do něj vkládat cokoliv a neztratíte se. Jen však musím připomenout nestibilitu - což pevně doufám, že bude brzy napraveno.
Abych tedy udělal pomyslný stupeň vítězů, nejsympatičtější mi je program Pear Note (a navíc velmi spolehlivý), zato nejpestřeji uživatelný zase Notebook.