Kreativně si psát - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Kreativně si psát

17. prosince 2009, 00.00 | Troufám si tvrdit, že mezi vámi jsou minimálně dvě třetiny čtenářů, kteří ke svému Macovi usedají i proto, aby napsali něco více než pouhý email nebo komentář pod článek na MůjMACu. Dost možná, že ke psaní usedáte proto, abyste vytvořili slohovou práci, referát, napsali příteli dopis, nebo dokonce píšete články či povídky. Ať už výstup nazveme jakkoliv, v podstatě vždy jde o kreativní činnost, na kterou bychom se měli soustředit.


Troufám si tvrdit, že mezi vámi jsou minimálně dvě třetiny čtenářů, kteří ke svému Macovi usedají i proto, aby napsali něco více než pouhý email nebo komentář pod článek na MůjMACu. Dost možná, že ke psaní usedáte proto, abyste vytvořili slohovou práci, referát, napsali příteli dopis, nebo dokonce píšete články či povídky. Ať už výstup nazveme jakkoliv, v podstatě vždy jde o kreativní činnost, na kterou bychom se měli soustředit.

Textových editorů pro Mac OS X najdeme celou řadu, některé se vyznačují dokonce zajímavými funkcemi, chceme-li psát román, některé již v sobě obsahují vše, co od textového editoru v základu potřebujeme (např. skvělé Pages). Jenže pokud chceme udělat z procesu psaní něco mnohem uvolněnějšího, pokud si chceme opravdu dopřát pocit, že TADY A TEĎ PÍŠEME a nic jiného pro nás neexistuje, budeme se muset poohlédnout po něčem jiném.



Hog Bay Sotware si vysloužil pomyslný potlesk od mnoha uživatelů (důkazy hledejte třeba na Twitteru) a nemám nyní na mysli jeho Task Paper, ale WriteRoom. Stejně tak minimalistickou aplikaci, která kreativitě doslova otevírá dveře. Přitom nápad to není nikterak složitý a jestliže jsem použil pojem minimalismus, napadne vás, že ani samotné ovládání nevykazuje něco, nad čím byste si měli lámat hlavu. WriteRoom jsem si zkušebně nainstaloval kdysi, kdy jsem o potenciálu programu ještě nic netušil - a při prvním osahávání o něm pochyboval. Naběhne před vámi černá obrazovka, defaultně nastavená tak, aby písmo bylo výrazně zelené (takové fosforkující). Nechápal jsem, co s programem mám dělat, proč mu dát přednost před Pages. Až po delším čase jsem aplikaci dal znovu šanci a pochopil, proč jej Hog Bay Software stvořil a proč je WriteRoom tak oblíbený. Články se mi na něj psaly téměř sami. Ano, přeháním, ale zkuste to a uvidíte, že když nemáte na monitoru nic jiného, než černočerný podklad a na něj píšete (já Helveticou) jedno slovo za druhým, máte prostor k přemýšlení. Nevidíte horní panel, když najedete myší dolů, nevyjede Dock.
Zobrazení si můžete přizpůsobit, barvy podkladu, barvy písma.

Není tomu dávno, co jsem narazil na aplikaci, která má cíl podobný. Jmenuje se Omm Writer a s konceptem udělat ze psaní kreativní a pohodovou činnost jde ještě mnohem dál. Narozdíl od Write Roomu, který preferuje tmavé pozadí (ale lze jej, jak jsem již říkal, změnit), Omm Writer umožňuje pracovat pouze se světlou plochou. Lze sice bílou mít trošku tmavší, nebo naopak hodně světlou, ale k tomu máte i zobrazení krajiny. S velmi minimalistickým - a uklidňujícím efektem. Omm Writer totiž nesází pouze na jednoduchost, ale především na pocit relaxace. Při psaní si můžete vybrat z několika hudebních/zvukových motivů, které vás při psaní doprovázejí. Buď jde o takové ty nenáročné melodie, které vlastně ani pořádně nevnímáte (ale jsou příjemné), nebo vedle nástrojů můžete poslouchat i to, co nabízí příroda.
Narozdíl od Write Roomu, kde bych ocenil, aby autor doplnil aplikaci o zvuk klávesnice (nápodoba psacího stroje), Omm Writer pracuje s možností nastavit si i zvuk samotného psaní. Toho, abyste docílili dojmu, že píšete na psacím stroji, nedocílíte, ale zvuk klávesnic může navozovat déšť, kamínky a podobné uklidňující ruchy.



Pochopitelně že se nabízí porovnávání. Ve prospěch Omm Writeru určitě hovoří možnosti zvukového doprovodu, je příjemný, ale troufám si tvrdit, že určitě čas od času uvítáte, když si jej vypnete - ono totiž toho meditativního rozpoločení by se mělo užívat s mírou.
Write Room zase dává větší možnost volby při nastavení barev, já osobně lépe na oči snáším tmavé pozadí, což hovoří ve prospěch Write Roomu.
Další nevýhody Omm Writeru jsou již méně subjektivní: neukazuje vám počet slov/znaků (u WriteRoomu řešeno tak, že se zobrazí jen tehdy, když najedete myší zcela dolů), ale především vám nedovolí uložit text do jiného formátu nežli do speciálního Omm nebo txt. Vzhledem k tomu, že jde ale o první beta verzi, očekávám v tomto směru vývoj k lepšímu.
Rozdíly se pak objevují ještě v možnostech nastavení písma. Omm Writer nabízí jen tři druhy a dvě velikosti.

Ačkoliv to vypadá, že házím jeden argument za druhým, proč je Omm Writer horší, ve skutečnosti tomu tak není. Musíme totiž brát v potaz důvod, proč Omm Writer vlastně existuje. Není tu proto, abychom měli řadu možností, jak text editovat, ale abychom mohli nerušeně, s poklidem a otevřenou myslí psát. To, že si pak budeme muset text asi zkopírovat a uložit někam do Pages (a odtud exportovat do formátu, který lze poslat dál), není pravidlem a není ani zásadní překážkou. Sám využívám Write Room již dlouho a jeho pozitivní vliv jsem pocítil okamžitě. Nyní jej občas střídám s Omm Writerem a jsem v situaci, že srdci mi je Write Room blíže, ale rozhodnut pro to, který z programů mám používat primárně, stále ještě nejsem.
Všem z vás, kteří píšete, ale doporučuji, abyste obě aplikace vyzkoušeli. A pokud možno se pak podělili o své dojmy a preference.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: