Mac nejen pro grafiku - úvod - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Mac nejen pro grafiku - úvod

27. listopadu 2000, 00.00 | Dnes rozjíždíme seriál o tom, co všechno může takový Macintosh obstarat v síťovém prostředí. I na MacOS se totiž dá postavit pěkný server...

Před časem se v jedné z diskusí na našem serveru objevila poznámka asi v tom smyslu, že Mac je možná dobrý na prohlížení Internetu nebo úpravu obrázků, ale vůbec se nehodí jako server.
Je pravda, že při zběžnějším pohledu na tuzemskou scénu uvidíme zdaleka a zdaleka nejvíce Maců ve studiích, kde fungují jako grafické stanice, případně ve větších redakcích, kde jich zase většina slouží pro psaní článků; Maca používají někteří hudebníci, pár fotografů. Ale Mac, nasazený pro administrativní úkony, nebo jako firemní Intranet/Internet server, jako mail server - to je v našich zeměpisných šířkách opravdu málo viděná záležitost.

To je ale tuzemský, možná evropský rys. Ve své domovině, tedy v zámoří a zejména přímo v USA, jsou totiž Macintoshe po dlouhá léta využívány prakticky všemi skupinami - zdaleka nejde jen o grafiky či hudebníky, silné postavení měl (a má) Macintosh i v drobném podnikání, nebo ve školství. Je zřejmé, že pokud by se nedokázal i jako server nebo kancelářský počítač konkurenčním platformám vyrovnat, nemohl by nikdy takového rozšíření dosáhnout.

Když se podíváme trochu do historie (aniž budeme všechno do detailu technicky rozebírat), byl Macintosh vždy počítačem, který šlo do sítí propojit bezkonkurenčně snadno, rychle a vždy bez rozšiřování standardních sestav. Pro propojení dvou počítačů stačil jediný standardní kabel mezi AppleTalkovými zásuvkami, pro více počítačů existovaly rozbočovací "krabičky". Ve světle současných požadavků na přenosové rychlosti byla tato síť , přenášející data prostřednictvím LocalTalku, zoufale pomalá, na druhou stranu byla ale extrémně spolehlivá a kvalitní. Zásluhou funkcí srozumitelného operačního systému dokázal síť nastavit prakticky každý, včetně třeba nastavení sdílení a rozličných privilegií. Každý počítač mohl přitom sloužit jako klient i jako server pro ostatní připojené stanice.
Postupem času byl pomalý přenos prostřednictvím LocalTalku nahrazen implementací Ethernetu, dalším krokem pak byla postupná implementace protokolu TCP/IP, důležitého jak pro komunikaci s ostatními platformami, tak zejména pro možnost práce s Internetem.
To co zůstalo, je jednoduchost nastavení klientských stanic i serverů. A to nemluvíme nakonec jen o samotném operačním systému. Jak brzy uvidíme, podobné vlastnosti se přenesly do většiny lepších aplikací.

Rozhodli jsme se postupně věnovat těmto, bohužel méně častým, možnostem využití Macintoshe. Ze všeho nejdříve se zaměříme na Internet a postupně si ukážeme, že Mac může velmi dobře sloužit jako WWW server, DNS server, SMTP/POP3 mail server, může fungovat jako router i obhospodařovat mailové konference.

Ve většině případů s překvapením zjistíme, že příslušné aplikace nabízejí dostatek zajímavých možností a že je dokážeme snadno nastavit. Budeme používat kvalitní aplikace, které budou buď free-ware, nebo OpenSource (což je pro běžného uživatele prakticky totéž).

A ještě nesmíme zapomenout na jedno velké, veliké specifikum, které nám může snadno uniknout, pokud se omezíme jen na grafické stanice, kde výkon snad nikdy nestačí. Mac je totiž unikátní stroj, pokud jde o politiku ochrany investic.

Jsme realisté, i pro server, obsluhující denně stovky nebo i tisíce klientů a odbavující pořádný "traffic" potřebujete samozřejmě silný stroj. Stačí ale, když popíšu příklady z vlastní zkušenosti. Čtyři až pět let starý Mac je schopen běžného nasazení v kanceláři, včetně práce s elektronickou poštou a prohlížení příloh. Může pracovat buď v některé z klasických Mac aplikací (Claris), nebo třeba i v MS Office 98, může fungovat jako databázový klient nebo i server (třeba pro FileMaker Pro) a budou na něm v pohodě běhat i novější systémy. Pro menší firmu může klidně sloužit jako mailserver, na pevné i vytáčené lince a třeba i v nepřetržitém provozu, s nainstalovanými prostředky pro sledování běhu aplikací.
Pro jednodušší kancelář (dopisy, maily) můžete s jistými omezeními vyhradit třeba i starou Quadru. Proč - inu protože to zvládne a koupíte ji za pár tisíc.

Takže abychom si srovnali. Náš seriál bude o tom, jak může Mac fungovat nejen jako grafická stanice, nebo mixážní studio. Nejdříve se budeme zabývat Internetem, a popíšeme si řešení pro "one-man" firmu i pro společnosti větší. Ukážeme si, na co stačí Mac, který si můžete koupit v bazaru za několik málo tisíc korun, a co všechno umí programy, za které nemusíte vůbec nic platit (nebo někdy jen velmi málo, doslova malinko) - a předvedeme si, jak snadno se ty aplikace nastavují.
Docela se těším.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: