Programování na Macu - Aplikace pro kontrolu nové pošty (1) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Programování na Macu - Aplikace pro kontrolu nové pošty (1)

29. října 2007, 11.00 | V této sérii článků o tvorbě aplikací pro OS X si ukážeme, jak vytvořit
jednoduchou utilitku pro kontrolu nové pošty ve vývojovém prostředí Xcode s touto funkčností a vlastnostmi:

  • aplikace bude periodicky zjišťovat existenci nových zpráv v libovolné emailové schránce,
  • aplikace bude mít ikonku v pravém horním rohu pracovní plochy (vedle hodin), její funkce budou přístupné přes nabídku, jež se objeví po kliknutí na tuto ikonku,
  • na nové zprávy program upozorní přehráním zvukového souboru a vypsáním počtu nových zpráv vedle ikonky,
  • aplikace umožní fulltextové vyhledávání v textech zpráv.

Používání Xcode, Interface Builderu a dalších vývojových nástrojů je podrobně popsáno v rozsáhlém seriálu Ondřeje Čady Nastal čas na kakao.

Založení projektu a tvorba uživatelského rozhraní

Prvním krokem je založení projektu. Otevřete vývojové prostředí Xcode (je v adresáři /Developer/Applications) a postupujte podle následujícího návodu.

  1. Založte nový projekt: Vyberte "File > New Project...", dále v okně ze seznamu položku "Cocoa aplication" a zadejte jméno projektu (já jsem zvolil "Email Notifier").
  1. Vlevo je seznam položek projektu. Dvakrát klikněte na MainMenu.nib. Otevře se program Interface Builder pro tvorbu uživatelského rozhraní.
  2. V menu vyberte "Tools > Show inspector".
  3. Klikněte na prázdné okno s názvem "Window" a v inspektoru do pole "Window Title" zadejte "Preferences".
  4. Do stejného okna přetáhněte z panelu nástrojů dvě textová pole, dva popisné texty a dvě tlačítka.
  5. Klikněte na první tlačítko a zadejte v okně inspektoru jeho název "Close" do pole "Title" a jako "Key Equiv" vyberte "Escape". To znamená, že stisknutí této klávesy bude ekvivalentní stisku tlačítka Esc.
  6. Klikněte na druhé tlačítko, pojmenujte je "Save" a jako "Key Equiv" vyberte "Return". To znamená, že akce tohoto tlačítka se vyvolá při stisku klávesy Enter. Jako i v jiných aplikacích pro OS X je proto toto tlačítko modré.
  1. Nyní v menu vyberte "File > Test Interface". Měli byste vidět následující okno (uspořádání prvků záleží samozřejmě na vás):

Nyní ukončete Interface Builder a vraťte se zpět do Xcode. Vlevo najdete v záložce "Resources" soubor InfoPlist.strings. Otevřete jej a jako hodnotu "NSHumanReadableCopyright" zadejte svůj copyright, např. "© 2007 Moje ctěné jméno".
Klikněte v horní liště na "Build and Go". Tím sestavíte a spustíte program. Kliknete-li v menu "Email Notifier" na "About...", zobrazí se následující okno s informacemi o programu:

Jistě jste si všimli, že v podmenu je u položek místo názvu aplikace text "NewApplication". Mohli bychom sice položky menu přejmenovat v Interface Builderu, ale naše aplikace žádné menu mít nebude, dokonce ani ikonku v docku. Jediná nabídka bude přístupná přes ikonku v pravém horním rohu (tam, kde je např. přepínaní rozložení klávesnice). Jak toho dosáhnout si ukážeme v dalším díle.

Nastavení Javy

Část aplikace bude napsána v Javě. Není to nezbytně nutné, jde spíše o to ukázat, jak se používají externí knihovny v Javě z Objective-C a co je třeba nastavit v projektu, aby bylo možné vytvářet vlastní třídy v Javě.
Nejdříve otevřete v seznamu vlevo soubor Info.plist (záložka "Resources"). Na konec před řádek

</dict> vložte tyto atributy:

<key>Java</key>
<dict>
    <key>JVMVersion</key>
    <string>1.5</string>
</dict>
<key>NSJavaNeeded</key>
<string>YES</string>
<key>NSJavaRoot</key>
<string>Contents/Resources</string>
<key>NSJavaPath</key>
<array>
    <string>JavaClasses.jar</string>
</array>

Tím v Xcode určíte, že potřebujete v projektu Javu, konkrétně verzi 1.5, a pracovní adresář nastavíte na Contents/Resources. V souboru JavaClasses.jar budou naše vlastní zkompilované třídy.

  1. Klikněte pravým tlačítkem na záložku "Targets" a vyberte "New target...". V okně vyberte "Java > Package" a jako jméno zadejte "JavaClasses".
  2. V záložce "Targets" se objevila nová položka "JavaClasses". Dvakrát na ni klikněte a v okně nastavení vyberte "Java Compiler Settings". Pole "Target VM Version" a "Source Version" nastavte na "1.5". První nastavení určuje verzi Javy pro JVM, ve které zkompilovaný kód poběží, druhé nastavení určuje verzi zdrojového kódu v Javě.
  3. Vytvořte novou třídu: Klikněte pravým tlačítkem na záložku "Classes", vyberte "New file..." a v okně "Pure Java > Java class". Soubor pojmenujte Test.java. V seznamu "Targets" smí být zaškrtnutá pouze položka "JavaClasses".
  4. V záložce "Targets" klikněte dvakrát na "Email Notifier" a v sekci "General" zadejte novou závislost, tj. klikněte na tlačítko "+", vyberte "JavaClasses" a následně klikněte na tlačítko "Add Target". Tím řeknete Xcode, že před sestavením části projektu "Email Notifier" (což je jeho hlavní, spustitelná část) má nejdříve přeložit část napsanou v Javě.
  1. V horní liště klikněte na "Build". V záložce "Products" se objeví soubor JavaClasses.jar, obsahující všechny zkompilované třídy v Javě (my máme zatím jen jednu).
  2. Soubor JavaClasses.jar přetáhněte do "Target > Email Notifier > Copy Bundle Resources". To je důležité při sestavování projektu, tímto říkáme, že soubor JavaClasses.jar má být součástí výsledné aplikace.

Nyní tedy máme v Xcode vytvořený projekt, ve kterém můžeme definovat vlastní třídy v Objective-C i v Javě. V dalším díle vyzkoušíme, jak Java v projektu funguje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: