Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy a Triky
Rychlý střih videa v iMovie včetně insertu
1. dubna 2003, 00.00 | Dneska si ukážeme, jak i v iMovie snadno stříhat video pomocí klasického střihového prvku, insertování (vkládání) videa.
O střihu digitálního videa se na MujMacu napsalo již hodně řádků. Vesměs se ale jednalo o recenze tzv. profesionálních střihových systémů, jako je Adobe Premiere a FinalCut Express. Bohužel zmíněné systémy, ač pracují v “real-timu”, jsou náročné na výkon počítače, pro domácího videokutila zbytečně složité a také drahé.Od Premiéry k iMovie
Ideálním a rychlým střihovým řešením je iMovie. Ideálním proto, že se jedná o velice jednoduché řešení připomínající klasický střih na videu a rychlým proto, že dokáže přehrávat videosekvenci v reálném čase bez zvlášť zdlouhavého přepočítávání i na počítačích typu iMac s G3 procesorem a relativně malou operační pamětí.
Všechny základní funkce programu verze 2 a 3 byly popsány v článcích “iMovie tajemství zbavené“ a „iMovie 3: Tři kroky dopředu, jeden zpátky“. Nyní už jen zbývá zveřejnit postup, jak sestříhat digitální video rychle a jednoduše a použít klasického střihového prvku – insertování obrazu.
Jdeme na to…
Naším cílem bude sestříhat například reportáž ze školní akce a doplnit ji komentářem. K dispozici budeme mít video natočené digitální videokamerou, zvukový záznam komentáře a také horké záběry z klasické kamery VHS, které se operátorovi digitální kamery nepodařilo zaznamenat.
Nejprve je nutné převést nasnímané obrazové sekvence do počítače. To se provede pomocí tlačítka Import v režimu Kamera. Tento režim umožňuje: a) přehrávat obsah videopásku v digitální kameře; b) zaznamenávat živý obraz a zvuk snímaný v dané chvíli kamerou nebo za c) grabovat analogový záznam přes vstupně/výstupní konektor digitální kamery (pokud to kamera umožňuje; u starších modelů kamer D8 a MiniDV bylo u většiny typů možné tuto funkci odblokovat). Zvukový komentář je možné zaznamenat buď jako videosekvenci natáčenou digitální kamerou nebo pomocí externího mikrofonu přímo do aplikace iMovie.
Než začneme skutečně stříhat
Před začátkem práce je zapotřebí vyjasnit některé rozdíly mezi profesionálními systémy a iMovie. První rozdíl je v tom, že oba typy pracují s jiným formátem datových souborů. iMovie ukládá do tzv. DV stream formátu, který nemá oddělenou obrazovou a zvukovou stopu. Proto videosekvence vložené na časovou osu budou obsahovat zvuk v sobě, narozdíl od „profíků“, kteří ukládají datové soubory do QuickTimu a na časové ose se zobrazují obraz i zvuk v samostatné stopě. Druhý rozdíl je v přesnosti práce. Oba výše uvedené profesionální systémy jsou velice přesné v editaci jednotlivých snímků (framů) videosekvence. Při běžném stříhání ale taková přesnost není podstatná.
Na hrubo
Nejdřív je nutné si ujasnit, jak by výsledný sestřih měl přibližně vypadat. Je nutné si prohlédnout všechny uložené videosekvence a vybrat jen ty “správné” záběry. V případě, že uložená sekvence je příliš dlouhá nebo obsahuje část nezdařených záběrů, je vhodné takovou sekvenci rozdělit pomocí příkazu „Rozdělit obrazový klip“ (Apple+T) v okně zobrazujícím přehled nasnímaných sekvencí z kamery (zásobník).
Pokud jsou takto záběry připraveny, je čas je pomocí myši přetáhnout na časovou osu. Jedná se o zcela jednoduché přesouvání ikon sekvencí jednu za druhou nebo o přetažení ikony mezi již dvě vložené sekvence.
Vzhledem k drobným nepřesnostem uvedeným v prvním z výše zmíněných článků je nutné říci, že časová osa programu iMovie pracuje ve dvou režimech. V prvním se zobrazují „diapozitivy“ poskládaných sekvencí za sebou, případně proložené efekty nebo titulky. Druhý režim již představuje jednoduchou časovou osu v podstatě nabízející jednu videostopu a tři zvukové stopy. Každou zvukovou stopu je možné zapnout a vypnout. Do první stopy se vkládá pouze originální zvuk spolu s obrazem, do dalších dvou je možné poskládat větší množství zvuků poskládaných za sebou nebo přes sebe. U každého zvukového prvku včetně videosekvencí je možné nastavit úroveň hlasitosti, náběh a doběh zvuku. Bohužel ve verzi 2 není možné provádět zesílení nízkých úrovní zaznamenaného zvuku.
Při přetahování sekvencí ze zásobníku je možné využít funkce Kopírovat a Vložit z nabídky Úpravy. Zkopírováním označené sekvence ze zásobníku na časovou osu bude původní ikona zachována v zásobníku a zcela stejná se objeví na časové ose. Ve verzi 2 nelze přetahovat sekvence z časové osy do zásobníku pomoci myši – pokud je ovšem zapotřebí přemístit sekvenci zpět do zásobníku, pak se toto musí provést pomocí funkcí Vyjmout a Vložit.
Dočištění
Po poskládání hrubého sestřihu přichází na řadu doladění. Je možné vkládat běžné přechodové efekty a titulky, které byli již v článcích popsány. Vedle těchto úprav je možné provést mnohem důležitější a běžnější úpravu – a to vložení videosekvence přes neboli insert (jedná se o vložení ilustračních záběrů do staticky natočené sekvence se zachováním původního zvuku). Postup vložení je jednoduchý – zvolí se v zásobníku časově upravená videosekvence, která má být vložena přes; provede se příkaz Zkopírovat; posuvník na časové ose se umístí na místo, kde má být obraz vložen a z nabídky Nástroje se vyvolá příkaz “Vložit přes” (Shift+Apple+V). Původní obraz bude odstraněn v celé délce insertované sekvence. Původní zvuk bude vyextrahován do druhé zvukové stopy a svázán s novou obrazovou sekvencí. Úroveň nového zvuku bude stažena na nulu.
Pokud je dokončena obrazová část reportáže, může být vložen komentář. Nevýhodou iMovie je to, že uživatel nemůže přesně určit začátek, konec a délku zvuku, protože aplikace nezobrazuje graf jeho průběhu. Po vložení zvuku na časovou osu je možné upravit délku zvuku levým nebo pravým posuvníkem nebo rozřezat zvuk pomocí příkazu Apple+T a tak doupravit zvuk na potřebnou délku.
Pokud uživatel touží po dokonalé reportáži i po zvukové stránce, pak musí provést úpravu zvuku v externím zvukovém editoru (např. Sound Studio 2). Znamená to vyexportovat reportáž do QuickTimu a zvukovou stopu upravit v editoru. Nejčastěji se provádí tzv. normalizace, která zesílí určitý úsek zvukové sekvence na určitou úroveň.
Normalizace se vždy provádí podle nejvyšší úrovně hlasitosti ve vybrané části – tzn. že pokud bude vybrána část zvuku s nízkou úrovní spolu s částí zvuku s vysokou úrovní, pak pravděpodobně nedojde k dorovnání hladin nízké a vysoké úrovně zvuku. Po provedení všech úprav v externím editoru se výsledný zvuk, který nesmí být oproti původnímu zvuku v žádném případě krácen, uloží do formátu AIFF a naimportuje zpět do iMovie.
Finalizace
Jako finalizaci je možné zvolit uložení reportáže zpět na videopásek do kamery, uložení do QuickTimu nebo připravit pro iDVD. Předtím je nutné vypnout zvukové stopy obsahující původní zvuk reportáže a ponechat zapnutou zvukovou stopu s upraveným zvukem.
Upozornění závěrem
Nikdy nemazejte obsah koše dřív než bude reportáž hotova. iMovie umožňuje v případě přítomnosti originálních datových souborů každou rozdělenou sekvenci obnovit do plné délky originální sekvence (obnovení média klipu). V případě, že se rozhodnete koš přeci jen vysypat, počítejte s tím, že iMovie bude muset pracně přepočítat všechny použité sekvence, uložit je do nových samostatných souborů a nepoužité části nenávratně smaže. Funkce automatického rozdělení scén do samostatných částí funguje pouze u záznamu s vloženým time kódem. Nikdy vám nebude fungovat při grabování externího videozáznamu skrz kameru. iMovie vytváří maximálně 2GB soubory – pokud budete zaznamenávat například přímý přenos, pak se po zaplnění této velikosti vytvoří automaticky nový datový soubor.