Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy a Triky
Rychlý upload obrázků na server a hacknuté Safari - přesně tak, jsou tu další tipy a triky!
28. června 2006, 00.00 | Dnes se podíváme na způsob, jak chytře využít Automator pro nahrání dat na FTP server a ukážeme si, jak pomocí balíků Xcode jednoduše hacknout nějakou aplikaci - třeba Safari.
Rychlý upload souborů na FTP server
Nevím jak vy, ale já dost často pracuji s FTP servery - primárně pro upload obrázků či souborů. A po určité době mi přišlo zdlouhavé i zapínání Transmitu či CyberDucka, když jsem potřeboval jen nahrát pár obrázků k článku na MujMacu či na svůj blog.
Naštěstí tu je Automator a šikovná akce "Upload to FTP". Není nic jednoduššího, než ji stáhnout a zapojit ji do vlastní akce stejným způsobem, jako je vidět na obrázku. Stačí vyplnit přihlašovací údaje, cestu, kam se mají obrázky nahrát, a přidat na první místo akci "Get Selected Finder Items" a na závěr můžete přidat "Copy to Clipboard" - po nahrání na server dojde ke zkopírování jmen souborů do schránky, což přijde vhod, jestliže následně potřebuji s obrázky pracovat v HTML.
Pokud máte akci připravenou, zvolte v menu "Save as Plug-in", vyberte Finder a vepište jméno. Po uložení bude tato akce Automatoru přístupná v kontextové nabídce, takže když chcete nahrát obrázky na server, stačí je všechny ve Finderu označit, kliknout pravým tlačítkem a zvolit požadovanou akci, o zbytek se postará váš Mac. Akcí můžete mít nepřeberné množství (pro různé FTP servery), jen počítejte s tím, že nebudete upozorněni, pokud na serveru již soubor se stejným jménem existuje, a tudíž dojde k jeho přepsání (!). To samozřejmě můžete obejít, pokud na začátek přidáte akci, jež soubory přejmenuje podle nějakého klíče (například datum_čas_původní_jméno). Osobně by se mi ještě líbilo, kdyby po nahrání na server bylo výstupem kompletní HTML kód cesty k obrázkům, což by měl umět doplněk Make HTML Tags. Pokud se vám někomu podaří tento skript vylepšit, určitě se s námi o výsledek podělte!
A ještě pro vás máme hotový skript pro Automator - stačí jen doplnit vlastní údaje.
Hacknuté Safari
Co si takhle pohrát se Safari a trochu si pozměnit nabídku menu? Třeba změníme položku "Private Browsing" na "Supertajný režim". Tato volba slouží k tomu, že Safari při práci s internetem v tomto režimu nezaznamenává stránky, které jste navštívili a vy se nemusíte bát, že by došlo k odhalení navštívených webů jinou osobou.
V první řadě budete potřebovat tzv. Developer Tools známé také pod jménem Xcode - to by mělo být součástí instalačních DVD jako samostatná instalace. Pokud ne, stačí se zaregistrovat na stránkách developer.apple.com, kde by měla být možnost si balík Xcode stáhnout.
1. Než se pustíme do hackování, doporučuji si Safari zazálohovat - stačí jej zduplikovat třeba na plochu, abychom v případě problému tento duplikát mohli použít.
2. Klikněte pravým tlačítkem myši na Safari a zvolte Show Package Contents a v novém okně se dostaňte k souboru Contents > Resources > English.Iproj > MainMenu.nib, který spusťte. Pokud jste nainstalovali Xcode, dojde ke spuštění programu Interface Builder.
3. V této aplikaci vidíte menu Safari a můžete do něj kliknout a zvolit požadovanou položku - tedy Private Browsing a libovolně ji přepsat (stačí na ni dvakrát kliknout). Jak jsme uvedli v úvodu, napíšeme "Supertajný režim"
4. Uložíme a spustíme Safari!
Pokud došlo při hackování k nějakým problémům, stačí editované Safari smazat a nahrát zpět duplikát, který jsme v úvodu vytvořili. Postup byl převzat z tuaw.com.