S PowerBookem na cestách - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

S PowerBookem na cestách

16. srpna 2005, 00.00 | Snad každý, kdo si pořídí přenosný počítač, tak to dělá z důvodu, aby mohl pracovat kdekoliv a měl k dispozici svoje data kdykoliv. Ne jinak tomu bylo i v mém případě. Z důvodů všech svých činností, které dělám nebo se o to aspoň pokouším, a které by mě teoreticky měly živit, jsem nucen velmi často cestovat po České republice, převážně mezi okolím Prahy a Moravou.

Snad každý, kdo si pořídí přenosný počítač, tak to dělá z důvodu, aby mohl pracovat kdekoliv a měl k dispozici svoje data kdykoliv. Ne jinak tomu bylo i v mém případě. Z důvodů všech svých činností, které dělám nebo se o to aspoň pokouším, a které by mě teoreticky měly živit, jsem nucen velmi často cestovat po České republice, převážně mezi okolím Prahy a Moravou. Tento článek není zamýšlen jako vyčerpávající informace, ale spíš jako námět k diskuzi o tom, kde se na cestách může člověk dostat k elektrické energii pro svůj přenosný počítač a k připojení na internet.

Nemaje v současné době automobil, jsem nucen až na výjimky cestovat veřejnou dopravou, což má občas i některé výhody. Kromě ceny hlavně člověk v případě nutnosti nebo potřeby může pracovat. Problémem je po několika hodinách cesty zdroj elektrické energie a taktéž v mnoha případech i přístup na internet prostřednictvím GPRS, protože ne vždy a všude jsou operátoři mobilních sítí zcela posedlí pokrytím, jak se nám snaží vsugerovat ve svých televizních reklamách.

Zatímco při cestě autobusem po dálnici z Prahy do Brna mají prakticky celou cestu všichni operátoři signál (však stožárů s BTS bude brzy kolem dálnice snad více než sromů), o zdroj elektrické energie v autobuse nezavadíte. Autobus sice jede teoreticky dvě a půl hodiny, což baterie v PowerBooku, byla-li před cestou nabita, vydrží, ale znáte všichni situaci na dálnici D1, kdy se velmi často stává, že se plánovaná cesta může o několik hodin protáhnout. Další možností je jet vlakem, je to pohodlnější a i přes vyhlášenou nepřesnost Českých drah přece jenom na trase Praha - Brno mírně spolehlivější než cesta autobusem, cesta EuroCity trvá většinou něco přes dvě a půl hodiny. Navíc existuje právě na této trase několik vlakových spojů, které jsou vybaveny elektrickými zásuvkami. Na tomto místě bych chtěl poděkovat Mgr. Jiřímu Krtičkovi, PhD. z Masarykovy Univerzity v Brně, že si dal tu práci se sestavením seznamu vlaků, vybavených elektrickými zásuvkami včetně toho, v jakých vagónech a odděleních se nacházejí. Odkaz na seznam "zásuvkových" vlaků naleznete zde kliknutím na položku zásuvky. Seznam nemusí být nutně kompletní, pokud někdo ze čtenářů ví o dalších vlacích, ve kterých je zdroj elektrické energie pro cestující, nechť to napíše do diskuze.

Další kapitolou při cestování vlakem je přístup na internet. V úvahu pravděpodobně připadá asi jen GPRS, i když já osobně ho považuji s ohledem na datový tok jako nouzovou záležitost. Nemám bohužel zmapovány všechny tři operátory, z kompromisních důvodů jsem už léta zákazníkem T-Mobile, takže veškeré poznatky, které mám, se týkají tohoto operátora. Zkušenosti uživatelů s jinými operátory lze samozřejmě zveřejnit v diskuzi. Na trase Praha - Brno přes Českou Třebovou je slušný signál přibližně po Kolín, pak už začínají výpadky a v podstatě je stabilní signál jen v blízkosti větších měst (Pardubice, Choceň, Ústí na Orlicí, Česká Třebová). Nejkatastrofálnější je to mezi Českou Třebovou a Brnem, což ale s ohledem na terén je pochopitelné. O mnoho lepší to není ani při cestě přes Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou, která navíc je o pár kilometrů delší a hlavně pomalejší. Cestu dál z České Třebové na sever Moravy nemám z mapovánu přesně, na trase Česká Třebová - Zábřeh na Moravě je signál se značnými a dlouhými výpadky a bude to ještě horší po dokončení dlouhých tunelů, které se tam momentálně budují z důvodu narovnání tratě, aby po ní mohly do Ostravy jezdit Pendolina vysokou rychlostí. Trasy Zábřeh na Moravě - Olomouc a Olomouc - Brno jsou díky rovinám bez větších problémů. Trasu z Olomouce na Ostravu nemám vyzkoušenou vůbec, tam už jsem nejel pěkných pár let.
V případě připojení na internet prostřednictvím GPRS se kvalita signálu i u stejných operátorů může lišit i podle typu telefonu, já už více než rok používám Sony Ericsson T-610, jelikož tato řada mobilních telefonů se mi v době nákupu jevila k Macům jako ideální.

Další možností připojení na internet jsou některá obchodní místa pokrytá signálem dle normy 802.11b/g, například čerpací stanice Shell (nevím, zda všechny) a bufety KFC (nevím, zda všechny), dále pak některé hotely ve větších městech, například hotel Olšanka na Praze 3 (alespoň loni tomu tak bylo v některých jeho prostorách). I zde by se hodilo v diskuzi rozšířit informace o zkušenosti dalších uživatelů, protože každý z nás cestuje jinam a jeho zkušenosti se mohou v případě potřeby hodit jiným uživatelům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: