Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy a Triky
Time Machine v praxi: Když potřebujete obnovit celý počítač
Time Machine
16. prosince 2008, 00.00 | Co dělat když se vám rozbije hard disk nebo přijdete jinou cestou o celý operační systém? Pokud jste používali Time Machine, máme pro vás návod na velmi rychlou obnovu celého systému a všech dat. Vyzkoušeno v praxi!
Jsou dny, kdy je prostě všechno špatně. Ráno člověk zaspí, pak se polije kávou a když zapne svého Maca, zjistí, že systém vůbec nestartuje. Přesně to se mi stalo v polovině října a ještě ke všemu uprostřed služební cesty do New Yorku. Po chvilce bádání bylo jasno – hard disk se odporoučel do věčných lovišť a to samozřejmě se vším, co na něm bylo uloženo. Jakmile jsem se vrátil z cesty a pořídil nový disk pro MacBook Pro, začal jsem hledat způsob jak se co nejrychleji vrátit k běžnému pracovnímu rytmu. A jak na to?
Štěstí přeje připraveným
Pokud se dostanete do stejné situace jako já, tedy že přijdete o kompletně celý systém, je dobré mít v záloze kompletní zálohu systému, aplikací a všech dat. Cest jak takovou zálohu pořizovat je celá řada. Já jsem naštěstí před problémem nastavil Time Machine, která je součástí operačního systému a zálohování více či méně pravidelně prováděl a tudíž se bylo kam vrátit. Díly své lenosti připojit občas externí hard disk jsem sice měl poslední kompletní zálohu měsíc starou, ale zaplať pánbůh za to. Mimochodem hned po vyřešení obnovy jsem koupil Time Capsuli, abych se už nemusel o zálohování starat vůbec.
Takže následující postup, který jsem v praxi ověřil a připadá mi nejrychlejší platí pro situaci, kdy máte na externím disku kompletní zálohu pořízenou pomocí Time Machine.
Obnova dat – pomalejší cesta
V podstatě jsou dvě cesty, jak k obnově přistoupit. První možností je nainstalovat z instalačních DVD čistý systém, spustit Time Machine a z něj postupně vytahovat data a případně i aplikace. Osobně jsem tuto cestu vyhodnotil jako příliš zdlouhavou, protože s sebou nese nejen instalaci systému a stahování všech upgradů, ale často i problémy s instalací aplikací a tím, že člověk snadno zapomene ze zálohy něco vytáhnout a pak se musí k záloze opakovaně vracet. Na druhou stranu je nutno přiznat, že pokud máte čas tuto cestu absolvovat, tak jistě prospěje vašemu systému, který se zbaví nánosů historie a bude jistě v lepší kondici.
Obnova dat – rychlá cesta
Mnou zvolená cesta obnovy celého systému je výrazně jednodušší. Do počítače vložíte instalační DVD a nastartujete z něj. Pokud máte v počítači nový disk, nastartuje z DVD automaticky. Pokud budete chtít přepsat stávající systém, stačí držet při startu počítače stiknutou klávesu alt a vybrat si, že chcete start z DVD.
1) Po chvilce načítání se vás instalační software z DVD zeptá na jazyk, který chcete použít. Zvolte to co vám nejlépe vyhovuje a dostanete se na samotný začátek instalačního procesu, který ale nemusíte vůbec absolvovat. Protože máte zálohu kompletního systému, lze instalaci přerušit a v menu instalátoru si přímo vybrat položku „Utilities“ a v ní najdete na posledním místě „Restore systém from Backup“.
2) Dobrá zpráva je, že se nemusíte vůbec starat o to, jestli váš hard disk má nějaký souborový systém a je naformátovaný. Stačí když potvrdíte, že chápete nutnost smazat vše co se na něm nachází.
3) Pak jste dotázáni na to, kde se nachází záloha. Zde může nastat trochu zádrhel, pokud jste měli záložní disk připojený na síti nebo třeba jako já přes speciální e-SATA řadič. Protože není nainstalován celý systém a tudíž ani všechny ovladače, musíte disk se zálohou připojit tak, aby jej instalační program viděl. Bez problémů je připojení přes USB nebo FireWire.
4) Následuje volba konkrétní zálohy. Time Machine zálohuje pravidelně, takže je na vás zvolit si, ke kterému datu se chcete vrátit. Logickou volbou je samozřejmě nejčerstvější kousek.
5) Pak už jen potvrdíte zahájení procesu a v závislosti na velikosti zálohovaného disku se během desítek minut až několika hodin obnoví celý systém. V mém případě se cca 75GB záloha přesypávala na nový disk cca 2,5 hodiny.
6) V okamžiku, kdy software zahlásí ukončení procesu obnovy zbývá už jen restartovat počítač a hle, objeví se známé logovací okno a pak nastartuje celý systém. Výsledkem procesu je to, že vše je jak bylo, všechny aplikace fungují, všechna nastavení se zachovávají a data jsou na svém místě. Gratulujeme!
Dvě drobné poznámky
Dobrou zprávou je, že obnovování nemusí probíhat na stejný hard disk. Klidně můžete tento postup použít pro migraci na větší hard disk a dokonce i na menší, pokud množství dat se má šanci na cílový hard disk vejít.
Další důležitou zkušeností, kterou jsem udělal je nutnost pevných nervů. Při prvním pokusu o obnovení proces selhal v asi 5%, vypsal nádherný error log a vyděsil mne hláškou, že mám smůlu. Světem protřelý jsem vše vypnul, znova zapnul a na druhý pokud proběhla obnova již zcela bez problémů – inu polovodiče.
Závěrem
Přijít o hard disk je vždy nepříjemná zkušenost. Nicméně pokud máte dobře nastavenou Time Machine a dokážete rychle koupit nový hard disk, tak se dá vše obnovit během jediného dne. Navíc pomocí hodinových záloh je riziko ztráty citlivých dat opravdu minimální, takže se zálohování rozhodně vyplatí. Za Time Capsuli jsem zaplatil cca 12.000Kč, což ve srovnání s nabízenou cenou záchrany dat z poškozeného hard disku, která se pohybovala od 20 do 80.000Kč, je velmi rozumná investice. Samozřejmě lze zálohování vyřešit i desítkou jiných cest, ale pokud mohu doporučit najděte takovou, která vyžaduje opravdu nulovou interakci a probíhá 100% automaticky. Jinak si totiž jednou budete rvát vlasy stejně jako já, škoda toho měsíce práce – přitom stačilo jednou připojit kabel ...