Tipy a triky pro Mac OS X, 2. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Tipy a triky pro Mac OS X, 2. část

macos_prax_1k

2. května 2002, 00.00 | V dnešní várce tipů a triků se objeví i tip, použitelný pro uživatele Mac OS 9 - konkrétně jak nainstalovat iDVD, pokud nepoužíváte sadu CD pro obnovu počítače. A samozřejmě další zajímavé triky pro OS X.

V dnešní várce tipů a triků se objeví i tip, použitelný pro uživatele Mac OS 9 - konkrétně jak nainstalovat iDVD, pokud nepoužíváte CD pro obnovu počítače. A samozřejmě další zajímavé triky pro OS X.

Obnova počítače vs. vlastní instalace

Pokud použijete při instalaci nového počítače či po formátování disku několik CD nadepsaných "Obnova počítače" či Restore CD (a těch CD dnes může být už i 5), máte sice po problémech s vlastní instalací, ale některým uživatelům nemusí vyhovovat to, že OS X je nainstalované na jednom disku spolu s OS 9, případně, že nejsou schopni ovlivnit, co a kam se nainstaluje. U "desítky" je dost velká pravděpodobnost, že jí budete přeinstalovávat, například na českou verzi. Bohužel, Mac OS X se poměrně obtížně maže, protože má na disku komplikovanou strukturu, která je neviditelná, proto doporučujeme mít pro OS X samostatný logický disk, který lze snadno před instalací smazat.

Pokud si tedy vyinstalujete vše, jak chcete, z instalačních CD, zjistíte, že nemáte iDVD, a to i v případě, že máte standardní SuperDrive mechaniku. Samostatná instalace iDVD existuje pouze za peníze, takže co s tím?

Rada je jednoduchá - pokud máte nainstalovaný i Mac OS X (ten budeme potřebovat), vezměte postupně všech 5 CD pro obnovu počítače a překopírujte obrazy disku, které se na nich nacházejí, na disk počítače - na CD se nachází ve složce Configurations. Poté, co budete mít všechny (v případě PowerMac G4 jich je 5, viz obrázek), poklepejte na první a připojí se vám obraz disku, který by jinak byl obsahem vašeho počítače. K tomu potřebujeme Mac OS X, neboť je použitý formát pro DiscCopy, používané v tomto systému. Nyní již není problém si přetáhnout to, co chcete, na váš počítač, například iDVD pro OS 9 či iDVD 2 pro OS X.

iDVD se nachází i na CD, které přijdou s počítači, které SuperDrive nemají - pro svůj chod však vyžaduje právě SuperDrive mechaniku. Pokud si chcete s iDVD přesto alespoň pohrát, na internetu existují patche, které iDVD spustí, i když nemáte v počítači SuperDrive - pouze nebudete mít možnost své dílko nahrát na DVD.

Script Menu

Velmi užitečnou, ale dobře schovanou částí Mac OS X je Script Menu. Není ani součástí instalace a musí se stáhnout na webu Apple, pokud však často používáte AppleScripty, například na prováděni automatizovaných činností, zjistíte, že je to ideální doplněk vašeho počítače. ScriptMenu dejte například do složky Library nebo Utilities, spouští se poklepáním (objeví se menu) a po dalším restartu se objeví automaticky.

Script Menu vytvoří v horní liště menu, které bude obsahovat všechny skripty, které jsou ve složce /Library/Scripts, a umožní vám je velmi jednoduše a rychle spouštět. Dovoluje však také do složky ~/Library/Scripts (tedy do domovské složky) vkládat vlastní skripty, a mít tak nim rychlý přístup. Pokud instalujete nové scripty, je potřeba ScriptMenu ukončit (jabko + táhnout ikonku pryč z horní lišty) a znovu spustit.

Výhody tohoto řešení jsou dvě - skripty nemusíte ukládat jako aplikace, stačí jako "kompilovaný skript", a Script Menu si s nimi snadno poradí, přitom jsou na poklepání editovatelné v Script Editoru, druhou výhodou je rychlost spouštění a dostupnost z každé aplikace.

Vzhledem k tomu, jak široce Apple nyní v Mac OS X podporuje AppleScript, není to jediný z rychlých způsobů spouštění scriptů, můžete také použít ScriptRunner nebo také možnost ukládání skriptů v liště oken ve Finderu.

Otevírání dokumentů

Rozčiluje vás, když dokumenty (nejčastěji obrázky) mají tendenci se otevírat v Classic aplikaci, i když máte jinou aplikaci, která je pod OS X? Nebo chcete "natvrdo" přiřadit otevírání dokumentů s určitou koncovkou jiné aplikaci - například .tiff pro Photoshop? Rada jak to změnit je snadná - využijeme přímo zabudované funkce Mac OS X.

Zvolte jeden z těchto neposlušných dokumentů a zobrazte si o něm informace. Nyní zvolte v menu v okně informací položku "Open with application" - zde máte možnost přiřadit tomuto konkrétnímu dokumentu aplikaci, ve které bude vždy otevírán. Pokud aplikaci změníte (například z Preview na Photoshop), objeví se následně dole tlačítko "Change all". Díky tomuto tlačítku můžete nyní změnit přiřazení všech "bezprizorných" dokumentů s koncovkou .tiff tak, aby je otevíral Photoshop. V tomto případě to budou všechny dokumenty, které mají POUZE koncovku .tiff a neobsahují žádné informace o svém tvůrci - pokud tedy máte na disku ještě tiffy, vytvořené jiným programem, například Graphic Converterem, ty se budou i nadále otevírat v tomto programu - můžete je však také přiřadit jinému programu přímo ve Finderu.

Nová koncepce kombinace koncovek a klasického rozpoznávání souborů podle informací o tvůrci a typu souboru může být poněkud matoucí, uvidíme, jak se s tím uživatelé časem vypořádají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: