Tipy a triky pro Pantera - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Tipy a triky pro Pantera

28. ledna 2004, 00.00 | Chcete si usnadnit a zlepšit práci s Mac OS X Panther? Přečtěte si několik tipů, jak například lépe ovládat panely pro ukládání a otevírání souborů, jak vypnout otravné upozorňování na spadlé aplikace nebo vám pomůžeme se zbavit šipky, označující zástupce.

Mac OS X Panther obsahuje v sobě řadu novinek větších i menších - některé jsou viditelné na první pohled, některé naopak objevíte spíše náhodou. Dneska vám poradíme pár tipů, které třeba využijete pro svou lepší práci s Macem.

Lepší práce s open/save dialogy

Nové dialogy nejen kopírují sidebar z Finderu, a nabízejí možnost přepnout si zobrazení ze sloupců na seznam včetně řazení podle času, ale obsahují pár dalších užitečných drobností. Jednou je možnost snadného použití jména již existujícího souboru pro jeho přepsání nebo použití jako základu pro název nový - stačí v Save dialogu klepnout na šedivý název daného souboru a jeho název se hned objeví s řádku pro zapsání názvu právě ukládaného souboru (za upozornění děkuji Robertovi Černému).

Pokud si naopak potrpíte na ovládání z klávesnice, asi vás potěší výrazně lepší možnosti open/save dialogů. Způsob ovládání se trochu liší podle toho zda používáte sloupce nebo seznam, ale funguje to v obou případech. Při ukládání je aktivní pole pro zapsání jména. V dialogu fungují standardní klávesové zkratky z Finderu pro rychlý přístup na plochu, do domovské složky a podobně. Pokud nemáte v panelu Keyboard & Mouse zapnuté "Turn on full keyboard access", stačí dvakrát klepnout tabulátorem a budete mít aktivní pole pro výběr složky - pokud máte "full keyboard access" zapnutý, bude to těch klepnutí vyžadovat více (ovšem zase lze z klávesnice ovládat všechny prvky všech dialogů - jen pomocí tabulátoru, šípek a mezerníku). Pro navigaci mezi složkami lze použít samozřejmě začátek názvu složky vyťukaný na klávesnici (funguje i s češtinou), otevření složky se liší podle toho, jestli máte sloupce nebo seznam. V případě sloupců stačí jen stisknout šipku doprava (doleva je návrat o úroveň výš), v seznamu klávesovou zkratku Cmd - šipka dolu (Cmd šipka nahoru je vždy krok o úroveň výše, což funguje i ve Finderu). Až vyberete to správné místo pro uložení či soubor pro otevření, stačí už jen klepnout na Enter. Mimochodem, pokud si potrpíte na ovládání z klávesnice opravdu, prostudujte si panel Keyboard & Mouse, záložku Keyboard Shortcuts. Mac OS X Panther v tomto směru nabízí asi vše potřebné.

Upozorňování na spadlé aplikace

Jednou z novinek Panthera je upozornění, že vám spadla nějaká aplikace, a zda chcete tento report poslat do Apple. Možná poctivě posíláte, možná vás dialog otravuje - pokud patříte ke druhé skupině, už spouštějte terminál (Cmd-Shift-U pro snadný přístup do složky Utilities ve Finderu ;). Po spuštění napište do příkazového řádku následující

defaults write com.apple.CrashReporter DialogType

kde je:

none - žádný dialog se nezobrazí (ale výpis o pádu - crash report - se zapíše na disk, což se dělo například i u Jaguara)
prompt - standardní chování
crashreport - nezobrazí se dialog ale rovnou formulář pro odeslání reportu

Pokud se snad chcete zbavit CrashReporteru úplně, je tu také možnost - ovšem to lze doporučit jen lidem, kteří opravdu vědí co dělají a tak bude návod jen obecný - budou vědět co dělat, ostatním nedoporučujeme do systému zasahovat, neboť mohou ohrozit jeho stabilitu.

Pro vypnutí CrashReporteru je nutné upravit "CRASHREPORTER=-YES-" na "CRASHREPORTER=-NO-" v souboru /etc/hostconfig. Jelikož to je systémový soubor, nutno dát větší pozor na případné nechtěné zásahy, vyžaduje to samozřejmě administrátorská práva.

Šipka u zástupce

Mac OS X bohužel odstranil zvýraznění zástupce pomocí kurzívy a ponechal pouze šipku na ikonce. Pokud vás však tato šipka irituje, je tu jednoduché řešení - v terminálu přejmenujte soubor

/System/Library/CoreServices/SystemIcons.bundle/Contents/Resources/AliasBadgeIcon.icns

na cokoliv jiného co budete chtít. Zásah samozřejmě musí provádět administrátor, v praxi tak může vypadat příkaz například:

sudo mv /System/Library/CoreServices/SystemIcons.bundle/Contents/Resources/AliasBadgeIcon.icns /System/Library/CoreServices/SystemIcons.bundle/Contents/Resources/OldAliasBadgeIcon.icns

Vychutnejte si se shiftem!

A taková drobnost na závěr, která je sice poměrně známá, ale přesto - líbí se vám systémové animace pro minimalizaci oken nebo při použití Exposé? Chcete si v Exposé pořádně prohlédnout jak mizí paletky (například panel Fonts v TextEditu, nebo paletky ve Photoshopu)? Stačí aktivovat danou funkci s podrženým shiftem - klepnout na záhlaví okna aby se zmenšilo do Doku nebo aktivovat Exposé - a uvidíte vše pěkně pomaličku a detailně.

Máte nějaký zajímavý tip-trik, který je obecně použitelný? Napište nám mail do redakce!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: