Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy a Triky
Usnadněte si hledání v Mac OS X Tiger
5. ledna 2006, 00.00 | Po přechodu na systém verze 10.4 jsem nebyl příliš nadšen novým způsobem hledání. Po čase jsem zjistil, že ani řadě lidí v mém okolí nový způsob příliš neučaroval. Jelikož nejsem příznivce různých doplňkových aplikací od jiných výrobců, a především protože mě ani žádný nezaujal natolik, abych se jej rozhodl používat, zkusil jsem cestu pouhého přizpůsobení hledání svým potřebám bez použití nějaké další aplikace.
Po přechodu na systém verze 10.4 jsem nebyl příliš nadšen novým způsobem hledání. Po čase jsem zjistil, že ani řadě lidí v mém okolí nový způsob příliš neučaroval. Jelikož nejsem příznivce různých doplňkových aplikací od jiných výrobců, a především protože mě ani žádný nezaujal natolik, abych se jej rozhodl používat, zkusil jsem cestu pouhého přizpůsobení hledání svým potřebám bez použití nějaké další aplikace. Protože jednoduchých tipů pro usnadnění nebo lepší přizpůsobení práce se systémem není nikdy dost, přepravil jsem malý návod, kterým se můžete nechat inspirovat. Více informací o technologii Spotlight naleznete v sérii článků Spotlight pod drobnohledem od Petra Máry.
Upřesněte místo, ve kterém chcete hledat
Ještě před zadáním vyhledávaného řetězce omezte rozsah vyhledávání, znáte-li složku, disk, nebo CD-ROM, na kterém se požadovaná položka nachází, použijte ve vyhledávacím okně (apple+F) tlačítko Ostatní - po klepnutí na toto tlačítko se otevře okno se seznamem umístění a zaškrtnutím je možné vybrat jen požadovaná umístění. Do tohoto okna můžete též přetáhnout libovolnou slučitelnou položku (složku, svazek apod.) přímo z programu Finder. Stačí ji jen uchopit myší a odtáhnout. Upřesněním místa hledání výrazně zrychlíte rychlost vyhledávání a zpřesníte nalezené výsledky.
Tip: V okně se seznamem přizpůsobených vyhledávání si všimněte, že po přidržení ukazatele myši nad položkou se zobrazí její cesta. Položky ze seznamu je možné odstraňovat pouhým vybráním a stisknutím klávesy Smazat – není třeba klepat myší na tlačítko pro odstranění (-).
Přizpůsobení hledání v programu Finder
Zajímavou možností je upravení výchozích vlastností vyhledávacího okna programu Finder (apple+F). Standardně systém pro tento účel žádnou funkci nenabízí, je však možné upravit požadovaná nastavení v definičním souboru XML (soubor je v textové podobě, nejde o binární soubor), který se nachází hluboko v systémové složce. Pomocí následujícího příkazu si můžete soubor prohlédnout přímo v programu TextEdit.
open -e /System/Library/CoreServices/Finder.app/Contents/Resources/default_smart.plist
Osobně jsem od vyhledávacího okna požadoval především přehlednost, nevyplněné žádné dodatečné parametry pro hledání, vhodnou velikost a umístění na obrazovce. Takovým požadavkům se nakonec přiblížila následující podoba okna.
Kód reprezentující toto okno si můžete zkopírovat (4 KB). Tento soubor reprezentuje minimální nastavení okna bez jakýchkoliv dalších nastavení.
Poté co si otevřete výchozí soubor nebo uložené hledání (Rychlou složku), všimněte si především následujících položek.
Klíč "RawQuery" určuje některé parametry hledání a obsahuje řetězec, který je vyhledáván. Ve výchozím nastavení je nejlépe ponechat jej prázdný.
Klíč "CurrentFolderPath" (součást klíče "SearchCriteria") obsahuje cestu od které bude probíhat vyhledávání, například je-li zde znak "/" bude prohledán celý počítač. Obsah tohoto klíče musí korespondovat s klíčem "FXScopeArrayOfPaths". Tyto klíče se používají pro zobrazení dodatečné položky v záhlaví vyhledávacího okna.
Klíč "FXCriteriaSlices" je volitelný, obsahuje upřesňující parametry hledání – prozkoumat tento klíč lze například nastavením těchto parametrů v okně hledání a po jeho uložení jako Rychlé složky si lze prohlédnout reprezentaci jednotlivých parametrů v textové podobě (Rychlá složka je běžný textový soubor ve formátu XML s kodováním UTF-8).
Klíč "ViewOptions" určuje podobu okna. Obsahuje minimálně tyto další klíče: SidebarWidth, ToolbarVisible, ViewHeight a WindowBounds. Přičemž první klíč určuje velikost Výchozího sloupce, je-li zde hodnota 0, nebude Výchozí sloupec zobrazen. Druhý uvedený klíč obsahuje hodnotu, která určuje, zda bude okno vykresleno s nástroji – hodnota false (nepravda) způsobí zjednodušené zobrazení okna. Poslední dva uvedené klíče určují velikost a polohu okna.
Než začneme soubor s výchozím nastavením měnit, je vhodné vytvořit jeho zálohu, to provedeme následujícím příkazem (bude vyžadováno heslo správce).
sudo cp /System/Library/CoreServices/Finder.app/Contents/Resources/default_smart.plist
/System/Library/CoreServices/Finder.app/Contents/Resources/default_smart~.plist
Nyní si můžeme soubor zkopírovat na Plochu.
sudo cp /System/Library/CoreServices/Finder.app/Contents/Resources/default_smart.plist
~/Desktop/default_smart.plist
Po provedení změn použijeme následující příkaz, který zkopíruje soubor zpět na požadované umístění. Před vyzkoušením provedených úprav je vhodné nejprve se odhlásit (ukončit program Finder).
sudo cp ~/Desktop/default_smart.plist
/System/Library/CoreServices/Finder.app/Contents/Resources/default_smart.plist
Nebudeme-li s výsledkem spokojeni, můžeme kdykoliv obnovit zálohované nastavení, použijeme k tomu níže uvedený příkaz.
sudo cp /System/Library/CoreServices/Finder.app/Contents/Resources/default_smart~.plist
/System/Library/CoreServices/Finder.app/Contents/Resources/default_smart.plist
Před úpravou souboru též pamatujte, že provedené změny se projeví u všech uživatelů daného počítače.
Tip: Do výchozí souboru si můžete umístit například přímo často prohledávanou složku nebo externí disk. Nebudete poté muset pokaždé k takovéto položce přistupovat přes tlačítko "Ostatní".
Hledání přes Rychlé složky
Jak již bylo zmíněno výše, výsledek hledání v programu Finder lze uložit jako tzv. Rychlou složku. Jméno je poněkud zavádějící, ve skutečnosti nejde o složku, ale textový soubor s popisem jak, co a kde hledat. Můžeme si vytvořit několik takových složek, které budou mít automaticky vybrané umístění ve kterém bude započato hledání. Složky poté můžeme umístit tak, aby byly stále při ruce, například do Výchozího sloupce v oknech programu Finder nebo do Doku.
Postup je jednoduchý, otevřeme okno hledání programu Finder (apple+F) a nastavíme si parametry, kde chceme hledat (specifický disk, složka, přehrávač iPod apod.). Aby bylo možné hledání uložit, musíme zadat nějaký hledaný text nebo vybrat nějaké rozšířené parametry hledání. Pokud nechceme mít žádná další upřesňující nastavení a zároveň prázdné textové pole pro hledání, musíme přesto uložit Rychlou složku s libovolným textem, který však později odstraníme.
Složku uložíme klepnutím na tlačítko Uložit, které se nalézá v pravé horní části okna. Chceme-li mít čisté textové pole hledání, otevřeme uloženou Rychlou složku například programem TextEdit (možná bude třeba v dialogovém okně pro výběr souboru nastavit kódování UTF-8) a odstraníme obsah klíče RawQuery (pod řádkou s tímto klíčem tedy bude řádka obsahující pouze tento text: <string></string>). Dále v klíči SearchCriteria odstraníme vnořený klíč AnyAttributeContains (je třeba smazat řádek obsahují jméno tohoto klíče a řádek následují pod ním). Po otevření bude Rychlá složka vypadat například jako na následujícím obrázku.
Na uvedeném příkladu je Rychlá složka, která bude prohledávat pouze složku "Projekty 2005" a nebude mít nastavené žádné parametry vyhledávání. Po otevření se tedy nespustí automatické vyhledávání textového řetězce v této složce, ale bude vyčkáváno na nové zadání.
Tip na závěr, bude-li vás obtěžovat dotaz na opětovné uložení Rychlé složky po novém zadání hledaného textu, jednoduše před zavřením jejího okna vyprázdněte hledací pole – tím se Rychlá složka vrátí do výchozí podoby a dialog pro potvrzení změn již nebude zobrazen.